CİVA YASAKLANSIN

REUTERS

Dünya çapında insan sağlığını tehdit eden civanın kullanımının sona erdirilmesiyle ilgili yasal bağlayıcılığı olacak küresel çapta bir anlaşma sağlanması çağrılarına, ABD'nin de tutum değiştirerek destek verdiği bildirildi.

Washington'ın bu konudaki yeni tutumu, dün akşam Kenya'da başlayan BM'nin çevre bakanları toplantısında yeni ABD yönetiminin çevre ve sürdürülebilir kalkınma bakanlığı müsteşar yardımcısı Daniel Reifsnyder tarafından açıklandı.

Reifsnyder, "cıva konusunda uluslararası bir anlaşma hazırlamak için hükümetler arası görüşme komitesi oluşturmak üzere bir araya gelme çağrılarının yapılması noktasına ulaştıklarını" kaydetti.
Daniel Reifsynder, "Artık ABD bu çağrılara katılıyor" dedi.
Nairobi'de 20 Şubata kadar sürecek konferansta, AB'nin civanın kullanımının yasaklanmasıyla ilgili uluslararası bir anlaşma sağlanması çağrılarının ABD'nin Barack Obama liderliğindeki yeni hükümeti tarafından desteklenmesi bekleniyor.

Yüzyılı aşkın süredir insan sinir sistemine zarar verdiği bilinen bir ağır metal olan civanın her yıl çevreye yayılan miktarının yaklaşık 6 bin ton olduğu bildiriliyor.

İnsan sağlığı üzerine diğer etkileri de karaciğere zarar vermesi, hafıza kaybı ve görme bozukluğu olarak sıralanan cıvanın her yıl çevreye yayılan 2 bin tonuna, enerji santrallerinde ve evlerde yakılan kömürün neden olduğu kaydediliyor.

KÖMÜR KULLANIMI
BM Kalkınma Programı (UNEP) uzmanları, Asya'da kömür kullanımının artmasının küresel ısınmaya yol açan karbondioksit salımını artırdığından endişe ediyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Şubat 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.