Çocuğa güneşin azı karar çoğu zarar

Dikkat! Çocuğa güneşin azı karar çoğu zarar. Çocukları güneşten koruyun.Dikkat! Çocuğa güneşin azı karar çoğu zarar. Çocukları güneşten koruyun. cocukgunesLiv Hospital Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gonca Gökdemir, bebeklerde güneşten korunmada izlenecek ilk yolun uygun giysi seçimi ve fiziksel güneşten koruyucuların kullanımı olduğunu belirterek, "Ancak giysi ve fiziksel korunmanın yeterli olmadığı durumlarda yüz ve el gibi sınırlı bölgelere güneş koruyucu kremler sürülebilir. Daha büyük ve aktif çocuklarda sık aralıklarla güneş koruyucu kremler sürülmelidir" dedi. Gökdemir, yaptığı yazılı açıklamada, güneşin vücutta D vitamin ihtiyacının yüzde 90-95'ini karşıladığını belirtti. D vitamininin kalanının besinlerden elde edildiğini aktaran Gökdemir, şunları kaydetti:

ÇOCUK GELİŞİM HAKKINDA HER ŞEY

"D vitamini, kemik sağlığı için çok önemlidir. Ayrıca bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışması, kas sağlığı ve beyin gelişimi için de önemli rol oynamaktadır. O nedenle çocukluk döneminde D vitamininin yeterli seviyelerde olması için güneş çok önemli bir faktördür. Öte yandan deri kanserlerinin en önemli nedenlerinden biri güneş ışığıdır. Güneş ışığında bulunan ultraviyole dalgaları DNA hasarına yol açarak, deri hücrelerinde yapısal değişiklikler yapar. Bu değişiklikler sonucu hasarlı hücrelerin büyümesi, çoğalması deri kanserini kolaylaştıracak ortamın hazırlanmasına neden olur. Güneş ışığı deride bulunan benlerin yapısında bozukluk yaparak kanser oluşturlabildiği gibi sağlam dokudan da kanser oluşumuna yol açabilir." Güneşin yararlı etkilerinin yanında fazla maruziyete bağlı önemli zararları da bulunduğuna dikkati çeken Gökdemir, "Çocukluk döneminde aşırı güneşe maruz kalma, bu dönemde gelişen güneş yanıkları, güneşten korunma yöntemlerinin uygulanmaması sonucunda yaşam boyu deri kanseri gelişme riskinin artmış olduğu göstermiştir. Herşeyden önce çocuklar erişkinlerin aksine zamanlarının büyük bölümünü açık alanlarda geçirdiklerinden, ister istemez güneş altında kalırlar. Bu durum güneşe bağlı pek çok sorunun oluşmasına yol açar" ifadelerini kullandı. Gökdemir, çocuklarda güneşe bağlı görülen en sık sorunların güneş yanıkları, güneş çarpması, ciltte kuruluk, benlerde çoğalma, çillenme, güneş lekeleri, mevcut benlerde şekil değişikliği olarak sıralanabileceğini belirterek, şu bilgileri verdi: "Bebeklerde güneşten korunmada izlenecek ilk yol uygun giysilerin seçimi ve fiziksel güneşten koruyucuların kullanımıdır. Ancak giysi ve fiziksel korunmanın yeterli olmadığı durumlarda yüz ve el gibi sınırlı bölgelere güneş koruyucu kremler sürülebilir. Daha büyük ve aktif çocuklarda sık aralıklarla güneş koruyucu kremler sürülmelidir. Anne-babaların çocuklarını güneşten nasıl korumaları gerektiği, hangi güneş koruyucu ürün kullanmalarının doğru olacağını ve çocuklarını da bu şekilde eğitmeleri önemlidir. Böylece ergenlik yaşına giren çocuklar güneşten korunmalarını tek başına gerçekleştirebilir ve bu konu ile ilgili bir alışkanlık kazanmış olurlar. 6 aydan küçük bebeklerde direkt güneş ışınlarından sakınmak gereklidir. Bebekler hareketli olmadıkları için, renk veren ve güneşten koruyan melanin isimli pigment hücrelerinin yetersiz olması nedeniyle güneş çarpmasına ve güneş yanıklarına daha fazla adaydırlar. Daha büyük çocuklarda ise açık havada yapılan aktivitelerde kum, beton, kar ve su gibi yüzeylerden güneş ışığının yansıması nedeniyle güneş yanığı oluşturma riski taşımaktadırlar. Güneşten korunmada giysiler önemli faktörlerden birisidir. Sık dokunmuş, pamuklu kumaştan olan ve açık renk giysiler güneşten iyi korurlar. Geniş kenarlı şapkalar önemli bir başka koruyucu faktördür." A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Ağustos 2013Yayınlanma Tarihi:04 Ağustos 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.