Çocuğa şiddete 'cinayete teşebbüs' davası

Hollanda: Çocuğa şiddete 'cinayete teşebbüs' davası

Hollanda'da savcılık, eşinin ilk evliliğinden olan iki çocuğa şiddet uygulamakla suçlanan üvey annenin, "cinayete teşebbüsten" cezalandırılmasını istedi.

Çocukların babası da, şiddete göz yumduğu gerekçesiyle aynı suçtan yargılanacak. Davaya konu olay, geçen yıl Şubat ayında Amsterdam yakınlarındaki Roelofarendsveen kasabasında meydana geldi. Hollanda basınında yer alan haberlere göre, üvey anne Petra Turk, eşi Ron'un ilk evliliğinden olan 12 yaşındaki üvey kızının fenalaştığını söyleyerek ambulans çağırdı.

Donmak üzereyken bulunan ve kalbi duran çocuk, ambulanstaki müdahale sonucu hayata döndürüldü. Hastanedeki tetkiklerde kızın şiddet gördüğü ve penceresi açık odada ıslak yatakta uyumaya zorlandığı belirlendi.
Üvey anne Petra ile baba Ron Turk, polis tarafından gözaltına alındı.

'DAYAK, AÇ BIRAKMA, SOYUP SOKAĞA ATMA'

Soruşturmayı derinleştiren polis ve çocuk sağlığı müfettişleri, geçmişi 12 yıl öncesine dayanan bir şiddet olayına tanık oldular. İddialara göre, doğum sonrası bakım ve sağlık uzmanı olarak çalışan Petra, 12 yıl önce üvey kızının doğumu üzerine aileye yardım için gönderildi.

Baba Ron Turk ile birlikte olmaya başlayan Petra Turk, babayı, öz annelerinin çocuklarına bakamayacağı konusunda ikna ederek boşanmalarını sağladı. Hollanda basını, kadının boşanma davası sırasında bir aşamada mahkemede tanıklık da yaptığını ve yeni doğan kız ile o zaman 2 yaşında olan oğlunun velayetinin Ron Turk'e verilmesini sağladığını belirtiyor.

Mahkeme dosyasına göre, Ron ile evlenen Petra, bir süre sonra üvey çocuklarına şiddet uygulamaya başladı. Tanık anlatımlarında, çocukların sık sık dövüldüğü ve aç bırakıldığı, kadının üvey oğlunu sık sık garaja kilitlediği belirtiliyor.
İddialara göre, üvey anne bir keresinde de ağzını bantladığı çocuğu sadece iç çamaşırları ile sokağa bıraktı. Çocukların öz annelerinin şikayeti, boşanma döneminde oldukları gerekçesiyle dikkate alınmadı. Komşuları da sık sık çocuklara şiddet uygulandığı konusunda şikayetçi oldular.

CİNAYETE TEŞEBBÜS SUÇLAMASI

Güney Hollanda Bilgesi Çocuk ve Gençlik Dairesi'nde halk temsilcisi olarak görev yapan Petra Turk'un, yerel basına kurumların çocuklara ve ailelere yaklaşımını eleştiren röportajlar verdiği de belirtiliyor. Aynı zamanda hayır kurumlarında da çalışan Petra Turk, Şubat 2015'e kadar, üvey çocuklarına şiddet uyguladığı iddialarını sürekli reddetti. Narsist kişilik bozukluğu tanısı konulan Petra'nın Ron Turk'ten olan 3 çocuğu Çocuk ve Gençlik Dairesi tarafından koruma altına alındı.
Mahkeme, daha önce gündeme gelen şiddet olayları konusunda ilgili kurumların gerekli özeni göstermediğini açıkladı.

Savcı, yaklaşık bir yıldır tutuklu olan üvey anne Petra ve baba Ron Turk'u "cinayete teşebbüsle" suçladı. Çift hakkında herhangi bir ceza indirimi söz konusu olmayacak. Dava, 2 Mart'ta sonuçlanacak.

BBC


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:21 Ocak 2016Yayınlanma Tarihi:19 Ocak 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.