Çocuğa tuvalet eğitimini böyle verin!

Çocuğa okuldaki tuvalet hijyeni ve kişisel temizlik hakkında bilgi verin.

Ailelerin çocuklarına tuvalet hijyeni ve kişisel temizlik konularında verecekleri bilgiler, çocuklarda doğru alışkanlıkların yerleşmesi açısından önem taşıyor. Bu alışkanlıkların kazanılması, çocukların sağlıklı gelişimleri ve eğitimlerinin aksamaması açısından olmazsa olmazların başında geliyor.

Temizlik, sağlıklı bireyler için öncelikli konuların başında gelir. Çocukların sağlıklı büyümesinde de temizliğin önemi yadsınamaz. Uzmanlar, tuvalet eğitimini aldıkları ilk aşamadan itibaren, kişisel temizliğin ne şekilde yapılacağı konusunda ailelerin çocuklarına yeterli ve doğru bilgi vermesi gerektiğini söylüyor. Çünkü küçük yaşlarda kazanılan bu alışkanlıklar sağlık açısından önem teşkil ediyor.

AİLELER ÇOCUKLARINI NASIL BİLGİLENDİRMELİ?

Domestos’un yaptırdığı “Okul Tuvaleti Temizliği” araştırması sonucunda annelerin %68’inin okul tuvaletlerinde hijyen koşullarının sağlanmasına oldukça önem verdiği ortaya çıktı. Peki, temizliğe önem veren anneler, okuldaki tuvalet hijyeni ve temizliği konusunda çocuklarını nasıl bilgilendirmeli? İşte, ebeveynlere rehberlik edecek önemli bilgiler…

- El yıkamak, okul öncesi yaşlarda çocuklara öğretilecek ilk davranışın başında gelir. Küçük yaşlarda edinilen bu alışkanlık okul döneminde de öğrencilerin yemek öncesinde ve tuvalet sonrasında el yıkama alışkanlığı kazanmasını sağlar. Bu nedenle çocuklara doğru el yıkama tekniği mutlaka öğretilmelidir.

- Tuvaleti başkasının bırakmış olabileceği mikroplardan temizlemek adına çocuklar tuvalete girdiklerinde önce sifonu çekmeliler. Kullandıktan sonra da yine kendilerinden sonra kullanacak kişiler için temiz bırakmak adına sifonu kullanmalılar.

- Temiz olmama ihtimaline karşı, tuvaletteki lavabolardan su içilmemesi gerektiği mutlaka vurgulanmalı.

- Mikropların vücudumuzda yuva yaptığı en uygun yer tırnak altlarıdır. Bu nedenle el yıkama sırasında tırnak altlarının temizlenmesi gerektiği de belirtilmeli.

- Bakteriler katı sabunların üzerinde kalabilir. Bu yüzden el yıkamak için, varsa sıvı sabun kullanılması gerektiğine dikkat çekilmeli.

- Hijyenik olmama ihtimaline karşı, tuvalette yerlere ve duvarlara dokunulmaması konusunda çocuklar uyarılmalı.

HÜRRİYET


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:14 Mayıs 2017Yayınlanma Tarihi:24 Eylül 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.