Çocuğu açlıkla yüzleştirin!

Prof. Dr. Glenn Berall, “Çocuklarda beslenme bozukluğunu gidermenin en iyi yolu onları aç bırakmaktan geçiyor” dedi.

Çocuklarda görülen beslenme bozukluğu problemi birçok ailenin ortak kaygısı. Kimi aileler ellerinde yemek tabaklarıyla çocuklarının peşinden koşarken, kimi aileler de ödül ve cezalandırma yöntemiyle çocuklarına yemek yedirmeye çalışıyor. Türk Pediatri Kurumu’nun desteğiyle düzenlenen IMFED(Çocuklarda Beslenme Güçlüklerinin Tanımlanması ve Yönetimi) adlı seminere katılan Prof. Dr. Glenn Berall’a göre bu yöntemler beslenme bozukluğunu körüklüyor. Berall, çocuklarda beslenme bozukluğunu gidermenin en iyi yolunun onları açlıklarıyla yüzleştirmek olduğunu söylüyor. İştahsızlığın medikal, psikolojik ve nörolojik nedenlerden kaynaklanabileceğini belirten Berall, yeme bozukluğu olan ailelere şu önerilerde bulundu:

AÇLIK İTİCİ BİR GÜÇ 

“Çocuklara 30’ar dakikadan oluşan üç öğünlük bir yeme modeli uygulanabilir. Çocuğun önüne tabağı koyup o süreç içerisinde yemesi beklenmeli ve süre dolduğunda yemezse tabak önünden alınmalı. Böylelikle çocuğun açlıkla yüzleşmesi sağlanmalı. Bugünlerde birçok aile çocuklarını aç bırakma fikrini pek benimseyemiyor. Ancak en iyi yöntem onları açlıklarıyla yüzleştirmektir. Çocuklara açlığın ne olduğunu öğretmek önemli. Yemiyorsa aç yatsın. Açlık çok önemli bir itici güç ve aç kaldıklarında yeni yiyecekler denemeye daha açık oluyorlar.” Bazı çalışmaları yemekle ödüllendirmenin işe yaradığını gösterdiğine de dikkati çeken Berall, “Ödüllendirmeyle çocuk doğal açlık sinyallerine tepki vermemiş oluyor” dedi.

MİLLİYET


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:20 Şubat 2013Yayınlanma Tarihi:22 Şubat 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.