Çocuğun ilk telefonu için bir kılavuz

Çocuklar cep telefonu kullana bilir mi? 9 ay biraz erken olabilir, ama ebeveynler bir noktada çocuğa cep telefonu verip vermemeyi düşünmek zorunda.

Çocuklar cep telefonu kullana bilir mi? 9 ay biraz erken olabilir, ama ebeveynler bir noktada çocuğa cep telefonu verip vermemeyi düşünmek zorunda.

Seattle'da yaşayan pediatrist (çocuk doktoru) Wendy Sue Swanson, 9 aylık bir bebeğin basit taklitler yapabildiğini biliyor; size gülümseyebilir, göz kırpabilir veya başka jest ve mimikler yapabilir. Swanson, "Ebeveynlere çocuklarının cep telefonuyla konuşurmuş gibi yapıp yapmadığını soruyorum. Hemen hepsi bunu yapıyor" diyor. 9 ay biraz erken olabilir, ama ebeveynler bir noktada çocuğa cep telefonu verip vermemeyi düşünmek zorunda.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Swanson'a göre, 11-13 yaş aralığının bunun için uygun bir zaman olduğu konusunda fikir birliği oluşmakta. Yapılan bir anket, ABD'de cep telefonu kullanan çocukların çoğunun ilk cihazı 13 yaşına girince aldığını gösterdi. Peki, ne tür bir telefon almalısınız ve cihazın kullanımını denetleme konusunda neler yapabilirsiniz? 11 veya 12 yaşındaki çocuğa gerçek bir akıllı telefon vermek oldukça gülünç görünüyor. Cihazın sayısız özelliği ile çocuğun berbat muhakeme yeteneğinin birleşimi, sorunlara davetiye çıkarır. Çocuklara yönelik cep telefonları satan ve kolay aile kontrolü sağlayan Kajeet gibi uzman şirketler var. Ama büyük operatörler de temelde aynı işi gören telefonlar ve hizmetler sunuyor. Çocuğunuza büyük operatörlerden veya sadece kontörlü cihaz satan şirketlerden kontörlü telefon almayı düşünebilirsiniz. Düşük fiyatları dikkate alınınca, kontörlü cihazların çoğunun fonksiyonları sınırlı. Ön ödemeli ses ve veri tarifelerinde, çocuğunuzun telefon kullanımına yönelik dâhili sınırlama var. Her operatörde farklı ebeveyn kontrolü özellikleri ve hizmetleri var, ama genel anlamda hepsi de az sayıdaki benzer işi yapmaya çalışıyor: Uygunsuz site ve uygulamalara erişimi ve kullanımı kısıtlamak, konum izleme hizmeti sunmak. Bu hizmetleri kullanmak için her ay ücret ödüyorsunuz. Çocuğunuz akıllı telefon kullanıyorsa, bu cihazlarda aktive edebileceğiniz kısıtlamalar var. Çocukları iPhone kullanan ebeveynler, ayarlar bölümündeki Kısıtlamalar menüsüne göz atmalı. Android cihazlarda dâhili ebeveyn kontrolü özelliği olmasa da, bunun çaresi kolay. Android Ebeveyn Kontrolü benzeri ücretsiz uygulamalar ve Norton gibi internet güvenlik şirketlerinin uygulamaları, filtreleme ve engelleme seçenekleri ekliyor. Ama çocuğun telefonundaki hiçbir ayar ve tercih seçeneği, ebeveynlerin yerini tutamaz. Swanson, "Ayarları yaptıktan sonra takibi bırakmayın" tavsiyesinde bulunuyor. Dikkat edilecek şeylerden biri de, belli bir saatten sonra cep telefonunun kapattırmak. Yatmadan önce ekran önünde (akıllı telefon, bilgisayar veya tablet) zaman geçirmek de yasaklanmalı. Swanson, "Yatmadan önce ekrana bakmanın sağlıklı uyku düzenini bozduğunu biliyoruz. İyi bir gece uykusunun dikkat süresi ve ders başarısıyla doğrudan ilişkili olduğunu da biliyoruz" diyor. Çocukları ekranlardan uzak tutmak, geceleri cep telefonu gibi cihazları odalarına sokmamak da demek. Şarj kablosu çocuğun odasında değil mutfakta dursun. Yetişkinlerin cep telefonuna ne kadar bağımlı olabileceğini düşünürseniz, bu dürtünün çocuk veya ergen için nasıl çok daha güçlü olabildiğini anlarsınız. Nöroloji araştırmaları, çocuk ve ergen beyninin her zaman kendine hâkim olacak kadar gelişmediğini gösterdi. Swanson, "Çocuklarımızın dünyadaki zengin deneyimleri tatmasını istiyoruz. Bu deneyimi kısmen kullandığımız harika teknolojilerden, kısmen de bu teknolojileri devre dışı bırakarak ediniyoruz" diyor. THE NEW YORK TIMES

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Eylül 2012