ÇOCUĞUN SEÇTİĞİ MASAL RUHUNU ELE VERİYOR

Anne babalar dikkat! Çocuğunuzun masallarda ya da filmlerde yaptığı tercihler duygusal hayatını ele veriyor.

 

Depresif ruh haline sahip çocuklar daha çok şiddet içeren masal ve filmleri tercih ediyor. Hep aynı masalı ya da filmi izleme isteği ise takıntıların habercisi olabiliyor.

Çocuğun hep aynı masalı ya da filmi izlemek istemesi takıntılı ruh halinin ipuçlarını verebiliyor. Endişeli çocuklar korku içerikli kitaplardan ve filmlerden uzak duruyor ya da aşırı tepki gösterebiliyor. Şiddet içeren öyküler, olumsuz öğeler daha çok depresyonun işareti. İçine kapanık çocuklar ise, karamsar ve kendileriyle özdeşleşen hikâyelerden hoşlanıyor. Filmlere daha fazla zaman ayırıyor. Uzmanlar, çocukların davranışlarının ruh hallerini ele verebildiğini belirterek, anne babalardan çocuklarını aşırıya kaçmadan takip etmelerini istiyor.

GERÇEKTEN PRENSES Mİ?

ÇOCUĞUN SEÇTİĞİ MASAL RUHUNU ELE VERİYORMemory Center Nöropsikiyatri Hastanesi uzman psikoloğu Aynur Sayım masal ve hikâyelerin çocuklar üzerindeki etkilerini anlattı: "Anne babaların masal kahramanlarıyla ilgili olarak çocuklarına taktıkları lakaplar da çocuğun gelişimini önemli ölçüde etkileyebiliyor. Küçük yaşlardan itibaren annesi ve babası tarafından 'prenses' diye hitap edilen ve daha da önemlisi el üstünde tutulan, bir dediği iki edilmeyen bir kız çocuğu, sosyal hayata girdiği yuva veya ilkokulla birlikte bocalayabiliyor. Bu zamana kadar kendisine 'en güzel' olduğu öğretilen, her dediği yapılan çocuk, gerçek dünya ile karşılaştığında daha fazla desteğe ihtiyaç duyabiliyor. Anne babasından ayrılmak istemiyor. Ruh hali bozuluyor. Aynı şekilde evde olumsuz lakaplar takılan ve şiddet içeren davranışlar sergileyen ailelerin çocukları da kolay kolay topluma uyum sağlayamıyor."

KAYNAK: //www.bugun.com.tr/


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.