ÇOCUĞUNUZ BAKICI İÇİN HAZIR MI

Anneyizbiz
 
Çocuklar genellikle yeni bir insana alışmakta zorlanabilirler, yeni olan her şeye tepki gösterebilirler. Ama üzülmeyin.


Bu durum çocukların henüz sağlıklı bir güven ve bağlanma geliştirememelerinden kaynaklanır. Özellikle bebeklerde bakıcıya karşı ilk zamanlarda ciddi bir tepki oluşsa da yine çocuklara özgü bir özellik olarak, eğer samimi davranışlar görürlerse hemen bağlanabilirler. Güvenilir ve yeterli donanıma sahip bir bakıcı bebekle iletişim kurmayı birkaç gün içinde başarabilecektir. Çocuklar eğer anne-babalarının hassasiyetlerini biliyorlarsa bunu kullanma eğilimindedirler.

Yaşça daha büyük çocuklarda anne babayı duygusal anlamda kullanmak gibi bir eğilim olduğu unutulmamalıdır. Ortada herhangi bir tatsızlık yokken bakıcıyı şikayet eden çocuklar bu konuda aileyi yönlendirebildiklerini fark etmişlerse sürekli bir ilgi odağı olmak amacıyla bu tutumlarını devam ettirebilirler ve gerçek anlamda sıkıntıya yol açabilirler. Ancak bazı durumlarda çocuk bir türlü sağlıklı bir iletişim kuramayabilir. Bebek ve bakıcısı arasında zaman zaman sorunlar yaşanabileceği unutulmamalıdır. O nedenle dadı seçiminin yapılmasında güvenilir bir kurumla çalışmanın önemi çok büyüktür. Yaşanabilecek sıkıntılar rahatlıkla paylaşılabilir ve gerekirse yine o kurumun uzmanlarının denetiminde farklı seçimlere gidilebilir.

Bir bakıcıyla çalışmaya başladığınızda elbette ki ilk zamanlar sıkıntılı olabilir. Anneden ayrılmak çocuklar için sevimli bir durum değildir. O nedenle bakıcının ilk birkaç hafta boyunca anne işe başlamadan bebekle birlikte aynı ortamda zaman geçirmesi, bazı görevleri anneden alıp kendisinin üstlenmesi ve annenin gözetiminde bebekle ilgilenmesi önerilir. Bu sürecin sonunca iki taraflı bir yarar elde etmek söz konusu olacaktır. Birincisi bakıcının bebekle kurduğu ilişkiyi gözlemlemek ve güvenilirliğini takip etmek, ikincisi ise bebeğin bakıcısıyla sağlıklı bir iletişim kurmasının temellerini atmak.

İnsanlar arası iletişim ve ilişki çok önemlidir ve bu ilişkinin temelinin daha bebeklikte oluştuğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla çocuğunuzu emanet edeceğiniz bakıcının seçimi çok önemlidir ve gereken titizliği hak etmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.