Çocuğunuz erken okuyorsa üstün yetenekli olabilir

Diğer çocuklara göre erken yürüyen, konuşmaya başlayan, okumayı ve yazmayı öğrenen çocukların üstün yetenekli olabileceğini bildirildi. Diğer çocuklara göre erken  yürüyen, konuşmaya başlayan, okumayı ve yazmayı öğrenen çocukların üstün  yetenekli olabileceğini bildirildi. cocuk_zekaAnadolu Üniversitesi (AÜ) Üstün Zekalıların Eğitimi Anabilim Dalı  tarafından hazırlanan ve TÜBİTAK'ın destek verdiği Üstün Yetenekliler Eğitim  Programı (ÜYEP) Koordinatörü Doç. Dr. Uğur Sak, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  üstün yeteneğin bireylerin doğuştan getirdiği zihinsel becerileri, belirli eylem  alanlarında olgunlaştırması ya da normal standartların üstüne taşıması olduğunu  kaydetti.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

"ANNE VE BABALAR, BU GİBİ ÇOCUKLARA DİKKAT ETMELİDİR” Doç. Dr. Sak, üstün yetenekli çocukları fark etmenin yolunun bulunduğunu  anlatarak, şunları söyledi:

ÇOCUĞUNUZ ÜSTÜN ZEKALI MI

“Çocuklar 5 yaş öncesinde belirgin davranışlar ortaya koymaya başlar.  4-5 yaşından önce okumayı öğrenen çocukların büyük bir çoğunluğu üstün zekalı  çıkıyor. Çocuk, erken yaşta okuma becerisini geliştiriyorsa üstün zekalıdır.  Okuma yazmanın ardından 3-4 yaşında yazıyorsa, zamanla matematik becerilerinin  geliştiğini görüyoruz. Anne ve babalar, bu gibi çocuklara dikkat etmelidir. Bazı  çocuklarda bunu göremiyoruz. Bazı çocukların akademik becerilerinin 5-6 yaşından  sonra geliştiği görülür. Bu çocuklar üzerinde yaptığımız testlerde yüzde 17  civarından üstün yetenek tanımlaması var. Çocuğun gelişimde yürümeye, konuşmaya  başlaması, okumayı ve yazmayı öğrenmesi gibi önemli evreler var. Çocuk, diğer  çocuklara göre bu evrelerini erken tamamlıyorsa o çocukta üstün yetenek  vardır.” A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Aralık 2012