ÇOCUĞUNUZ FİKRİYLE BÜYÜSÜN

A.A

Mersin Teknopark Genel Müdürlüğü'nce bu yıl Türkiye'de ilk kez "Fikrinle büyü" sloganıyla gerçekleştirilecek yarışmayla 6-14 yaş arasındaki çocuklara Ar-Ge ve inovasyon (yenileşim) ruhu aşılanacak.

Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, Ar-Ge ve inovasyonun bir kültür olduğunu, bu kültürün Türk halkı tarafından benimsenmesini bir misyon haline getirdiklerini söyledi.

Ar-Ge ve inovasyonun Türk kültürüne entegre edilmesiyle global arenada Türkiye'nin rekabet gücünün arttırılacağını ve söz sahibi olabilmesinin kolaylaşacağını ifade eden Durmaz, en hızlı öğrenme döneminde olan okul öncesi ve ilköğretimdeki öğrencilere, eğitim ve öğretim hayatlarının başındayken, kendi hayatlarına entegre edebilecekleri Ar-Ge ve inovasyonu aşılamak istediklerini vurguladı.

Bu amaçla "fikrinle büyü" sloganıyla yarışma düzenlediklerini anlatan Durmaz, "Milli Eğitim Temel Kanunu'nda belirtilen ilke, esas ve amaçlara uygun olarak, çocuklarımızı yaratıcı bireyler haline dönüştürebilecek teşviki sağlayabilmek amacıyla, okul öncesi ve ilköğretim okulları arasında inovasyon yarışması düzenleniyoruz" dedi.

"Ağaç yaşken eğilir" düşüncesinden yola çıkarak hayata geçirilen yarışma ile okul öncesi ve ilköğretim okulları öğrencilerinde yaratıcı, yenilikçi, topluma faydalı düşünce yapısının oluşturulması, Ar-Ge ve inovasyonun kültürün bir parçası olmasına katkıda bulunulmasının hedeflendiğini dile getiren Durmaz, şöyle devam etti:

"Geleceğimizin güvencesi, 6-14 yaş grubundaki öğrencilerimiz, tarım-gıda, çevre-enerji ve bilişim konularındaki projeleri ile büyüyecekler. Şimdiye kadar yapılanlardan farklı olarak dereceye giren projeler ticarileştirilmeye çalışılacak, taze beyinlerin fikirleri değerini bulacak."

FİKİRLER, FİRMALARA YÖNLENDİRİLECEK

Yarışmada dereceye giren ve uygulanabilirliği olan projelerin ilgili firmalarla yönlendirileceğini bildiren Durmaz, şöyle konuştu:

"Üretilmesi halinde, üzerlerine böyle bir yarışma ürünü olduğunun yazılmasını isteyeceğiz. Bu durum, firma için pazarlama stratejisi oluştururken öğrencimiz, velimiz ve öğretmenimiz için de gurur kaynağı olacak. Çocukların çok farklı fikirleri ile yarışmaya katılacaklarına ve buradan çok değerli projelerin ortaya çıkacağına inanıyor, yarışmaya katkıda bulunmak isteyen herkesin desteklerini de bekliyoruz."

Durmaz, yarışmaya katılmak isteyen çocukların başvuru forumlarını doldurarak poster sunumuyla birlikte 16 Ocaktan itibaren eğitim gördükleri okul müdürlüklerine, okul müdürlüklerinin ise en geç 15 Şubata kadar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimine teslim etmeleri gerektiğini kaydetti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.