ÇOCUĞUNUZ HİPERAKTİF Mİ?

Şaban Özdemir (NP GRUP)

Uzman psikolog Aynur Sayım dikkat eksikliği, hiperaktivitenin sınırlarını çizdi…

 


Kıpır kıpırdırlar, yerlerinde duramazlar, yüksek yerlere tırmanır, motor takılmış gibi hareket ederler. Deyim yerindeyse elleri dursa ayakları durmaz. Ani tepkiler verir, çok konuşurlar ve sık sık söz keserler. Bu özellikler dikkat eksikliği, hiperaktivitenin belirtileri. Psikolog Aynur Sayım hiperaktivitenin 4-5 yaşlarında daha belirgin hale geldiğini ifade ediyor ve teşhis konulabilmesi için ise belirtilerin 7 yaş öncesinde de var olması gerektiğine dikkat çekiyor. Sayım bu kişilerde bireysel eğitimin önemine de vurgu yapıyor.

Hiperaktivitenin aşırı hareketlilik, dikkat eksikliği ve impulsivite (dürtüsellik) nin bir arada görüldüğü psikiyatrik bir bozukluk olduğunu ifade eden NP Etiler Polikliniği psikologu Aynur Sayım rahatsızlığın genellikle 4-5 yaşlarında daha belirgin belirtiler gösterdiğini söyledi. Bu çocukların bebekliklerinde çok ağlayan, huzursuz, az uyuyan bebekler olduğu ve sonraki yaşlarda kolay sıkılan, sık sık oyun değiştiren, hareketli çocuklar olduklarını ifade eden Sayım, dikkat eksikliği hiperaktivite teşhisi konulabilmesi için, belirtilerin 7 yaş öncesinde de var olması gerektiğine dikkat çekti.

Uzman psikolog Aynur Sayım;

ERKEK ÇOCUKLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR


"Okul döneminde dikkat eksikliği ile birlikte öğrenme sorunlarının ortaya çıkması ve bu duruma, sırada oturamama, kurallara tepki vermenin de eklenmesiyle öğretmen ve aileler tarafından fark edilmedikçe ve kliniğe başvurular genellikle 7 yaş civarında yapılmaktadır.

Erkek çocuklarda daha sık rastlandığı bilinmektedir. Çoğunlukla erkek çocuklarda hiperaktivite ön plandayken, kız çocuklarda dikkat eksikliğinin daha belirgin olduğu görülmektedir. % 5-6 sıklığında görülen bir bozukluktur.
 
BELİRTİLERİ NELERDİR?

 
Kıpır kıpırdırlar, yerlerinde duramazlar, yüksek yerlere tırmanırlar, motor takılmış gibi hareket ederler. Ani tepkiler verir, çok konuşurlar, sık sık söz keserler.

Dikkatlerini sürdürmekte zorlandıkları için ders çalışmaktan sıkılırlar, öğrenmeyle ilgili sorun yaşarlar, bu durum akademik başarılarını olumsuz etkiler. Unutkan ve dağınıktırlar, sık eşya kaybederler. Israrcıdırlar, isteklerinin hemen yerine getirilmesini isterler. Genellikle zekaları normal veya normalin üzerindedir. Genellikle liderlik vasıfları vardır.
 
HİPERAKTİVİTE BERABERİNDE SORUNLARI DA GETİRİYOR

Hiperaktif çocuklarda, bu sorunun beraberinde özel öğrenme güçlüğü, davranım bozuklukları görülmektedir. Bu çocuklar, kendilerini belli alanlarda yetersiz hissettikleri ve kurallara uyma ve öğrenmeyle ilgili sorunlarından dolayı sık sık eleştiri alırlar, kendine güvensizlik duygusu yaşamakta ve bu tabloya psikolojik sorunlar da eklenmektedir.

TEDAVİSİNDE EKİP ÇALIŞMASI ÖNEMLİ

Tedavide önemli olan ekip çalışmasıdır. Merkezimizde çalışmalarımız, nörolog-psikiyatrist-psikolog işbirliği ile yürütülmektedir. Merkeze başvuran kişilerle gerekli test ve tetkikler (nöropsikolojik tarama-kişilik analizi ve beynin bioelektrik haritası) yapıldıktan sonra teşhis konulmakta ve tedavi programı yapılmaktadır. Bu program aile danışmanlığı-psikoterapi-zihin ve dikkat geliştirme çalışmaları (REHA-COM ), davranış eğitimi çalışmaları ve çocuk-ergenlerde okul danışmanlığını kapsamaktadır. Hiperaktif çocuklarda bireysel eğitim desteği önem taşımaktadır.

YETİŞKİNLERDE DE GÖRÜLÜYOR

Genellikle çocuklarda görüldüğü sanılan dikkat eksikliği- hiperaktivite, yetişkinlikte de devam etmektedir… ABD ve Kanada da yapılan araştırmalar, 100 erişkinden 1-2 'sinin hiperaktif olduğunu gösteriyor. Yetişkinlerde de tedavisi yapılıyor." Dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Mayıs 2011