Çocuğunuzu bağımlılıktan korumanın yolu

Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Geçici, "Çocukları bağımlılıktan uzak tutmak için aile içindeki sevgiye ihtiyacımız var. Çocuğumuza sarılmalı, dizimize yatırmalıyız. Onlara değer vermeliyiz" dedi.

Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Geçici, "Çocukları bağımlılıktan uzak tutmak için aile içindeki sevgiye ihtiyacımız var. Çocuğumuza sarılmalı, dizimize yatırmalıyız. Onlara değer vermeliyiz" dedi.

madde_bagimliligi_yasProf. Dr. Geçici, uçucu madde bağımlılıkları arasına giren çakmak gazından son günlerde yaşanan ölümlerden üzüntü duyduğunu dile getirdi.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

Çakmak gazı kullanımının tiner gibi uçucu madde kullanımına girdiğine dikkati çeken Geçici, Akdeniz Üniversitesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezinde bu tür vakalarla fazla karşılaşmasalar bile sokakta kullanımın arttığının bir gerçek olduğunu belirtti. Uçucu madde bağımlılığın diğer bağımlılıklar gibi çok ciddi ve tehlikeli boyuta ulaştığını vurgulayan Geçici, uçucu maddelerin yaygın şekilde kullanılmasının en büyük nedeninin kolay ulaşılabilmeleri olduğunu ifade etti. Uçucu maddelerin kontrolsüz satıldığına işaret eden Geçici, "Çakmak gazı gibi uçucu maddeler vücutta çok hızlı yayılıyor ve çok hızlı şekilde etkisi geçiyor. Bu nedenle gençler sürekli kullanma ihtiyacı hissediyor. Bir defa kullanımla bile kalp krizine neden olabiliyor. Uzun süreli kullanımlarda da hem karaciğerde bozukluğa hem kan yetmezliğine hem de beyinde küçülmeye yol açabiliyor" dedi.

BAĞIMLILIK TEDAVİ MERKEZLERİ HAKKINDA BİLGİ ALIN

Geçici, uçucu madde bağımlılığının diğer bağımlılıklar için ilk adım olabileceğine işaret etti. Her geçen gün bağımlılık yaratan yeni maddeler ortaya çıktığının altını çizen Geçici, çocukları bu maddelerden uzak tutmak için öncelikle sigara kullanımına karşı önlem almak gerektiğini vurguladı. Geçici, sigaranın bütün bağımlılıkların ilk adımı olduğunu söyledi.

"ÇOCUĞUNUZU SEVDİĞİNİZİ BELLİ EDİN"

Geçici, uyuşturucu bağımlısı çocukların genellikle aile sevgisinden uzak olduğunu anlatarak, şöyle konuştu: "Çocukları bağımlılıktan uzak tutmak için aile içinde sevgiye ihtiyacımız var. Çocuğumuza sarılmalı, dizimize yatırmalıyız. Onlara değer vermeliyiz. Bu değeri de yansıtmalıyız. İlgi fiziksel, duygusal ya da sözel anlamda olabilir. Onlara 'Seni seviyorum' demeliyiz. Sevgiden yoksun toplumlarda bağımlılık oranı çok fazla. Bağımlılara, 'Annen ya da baban seni çok seviyor' dediğimizde bize, 'Bana hiç söylemediler. Beni hiç sevmediler' yanıtını veriyor. Çocuklar evde sevgiyi görmüyor." Prof. Dr. Geçici, uyuşturucu ya da uçucu madde bağımlılarının, madde kullanmaya genellikle doğum günü partisi, yılbaşı kutlaması gibi özel günlerde başladıklarını sözlerine ekledi. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:07 Mayıs 2013Yayınlanma Tarihi:12 Mayıs 2013