Çocuğunuzu karne notuyla değerlendirmeyin!

Çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanları, her öğrencinin ilgi alanının farklı olması nedeniyle ailelerin çocuklarını karne notuna göre değerlendirmemesi gerektiğini söyledi.

Uzmanlar, karnelerin öğrenciler için yarıyılda başarı ya da başarısızlıklarıyla yüzleşmesi anlamına geldiğini anlattı. “Aile de çocuk da karneden gelecek notun farkındadır” diyen uzmanlar, “Veli, öğretmenlerle yıl içinde birkaç kez görüşmüş ve konuşmuştur. Gelecek sonuçlar aşağı yukarı bellidir. Her öğrencinin ilgi alanı farklı olduğu için aileler çocuklarını karne notuna göre değerlendirmemelidir. Başarısız bir karne sonucunda nedenler araştırılarak çocukla birlikte çözüm aranmalıdır. Dolayısıyla kırık notlu bir karne gelince, aileler çok fazla tepki vermemeli, çocuklarını ezmemelidir” şeklinde konuştu.

“ÇOCUĞUNUZU YARIŞ PSİKOLOJİSİNE SOKMAYIN”

Karne almalarının çocukların hassas dönemlerinden biri olduğunu belirten uzmanlar başarısızlığın bireyi çökerten bir duygu olduğunu, çocukların bu duygudan fazlaca etkilendiğini ifade etti. Ailelerin çocuklarını arkadaşları ya da emsalleri arasında kıyaslamaması gerektiğine dikkati çeken uzmanlar, şöyle devam etti: “Çocuğunuzu karnesiyle korkutmayın. Çocuğunuzu yarış psikolojisine sokmayın. Herhangi bir konuda başarılı olmak çocuklar için önemli duygu noktalarındandır. Okul başarısına göre çocuğa kötü ve olumsuz şeyler söylemek ya da fiziksel bir etkide bulunmak, ileride çözülemeyecek sorunlar yaratır. Karneye göre çocuğa 'tembelsin, aptalsın, bir işe yaramıyorsun' gibi laflar etmeyin. Bu hitap şekilleri çocuğun geleceğe dair umudunu kırar, güvenini sarsar."

A.A


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Ocak 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.