Çocuğunuzu melanomdan koruyun!

Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanı Murat Gültekin, Türkiye'de yılda yaklaşık 735 erkeğe ve 560 kadına melanom teşhisi konulduğunu belirtti.

Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanı Murat Gültekin, Türkiye'de yılda yaklaşık 735 erkeğe ve 560 kadına melanom teşhisi konulduğunu belirtti. cocukmelonomSağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanlığı, Türk Onkoloji Vakfı, Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği, Türk Onkoloji Grubu Derneği, Kanserle Dans Derneği tarafından bir deri kanseri türü olan melanomla ilgili farkındalık oluşturma amacıyla düzenlenen "Çocuğunuzu Melanomdan Koruyun" adlı sosyal sorumluluk projesi tanıtıldı.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Toplantıda konuşan Gültekin, dünyanın gelişmiş bazı ülkelerinde son 15-20 yılda melanomun görülme oranının 2-3 misli arttığını söyledi. Gültekin, projenin, Türkiye'de melanom hasta sayısının azaltılması amacıyla hayata geçirildiğini anlatarak, şöyle devam etti: "Şu anda ülkemizde az da olsa melanom görülme oranının artışını bekliyoruz. Bu konuda mutlaka bir takım eğitim, önleme ve erken teşhis tarama faaliyetleri yapmamız gerekiyor. Vücudumuzun D vitaminine de ihtiyacı var, bunu unutmamak gerekir. Güneş ışınlarının fazlasından kendimizi ve gelecek nesilleri korumamız gerekiyor. Genç yaşlarda solaryumun da malin melanom riskini arttırdığı bilinmektedir. Bu projeyle hazırlanan tüm broşürleri hekimler aracılığıyla halkımıza ulaştıracağız. Kendi kendine cilt muayenesinin yaygınlaştırmayı da hedefliyoruz." Türkiye'nin kanser istatistiklerini sürekli takip ettiklerini ifade eden Gültekin, "Ülkemizde yılda yaklaşık olarak 735 erkeğe ve 560 kadına melanom teşhisi koyuyoruz. Bunu Batılı ülkelerle kıyasladığımızda onların çok gerisinde bir rakam" diye konuştu. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:16 Ağustos 2014Yayınlanma Tarihi:19 Ağustos 2014