Çocuğunuzu okuduğu kitaptan tanıyabilirsiniz

Üsküdar Üniversitesi Nöropsikiyatri Sağlık, Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Ergen Klinik Psikoloğu Aynur Sayım, seçilen kitabın çocuğun ruh halinin yansıması olduğunu belirtti.

Üsküdar Üniversitesi Nöropsikiyatri Sağlık,  Uygulama ve Araştırma Merkezi Çocuk Ergen Klinik Psikoloğu Aynur Sayım, seçilen  kitabın çocuğun ruh halinin yansıması olduğunu belirtti.

Sayım, yaptığı yazılı açıklamada, her yıl Kasım ayının ikinci haftasının  “Dünya Çocuk Kitapları Haftası” olarak kutlandığını hatırlatarak, kitapların  kişinin, özellikle de çocukların gelişiminde önemli bir yere sahip olduğunu  anlattı. Her yaşta farklı beceriler kazanan, farklı düşünen ve davranan çocuğun,  bu yaşlarda anlaşılmaya ihtiyaç duyduğunu, burada ebeveynlere önemli görevler  düştüğünü, anlaşılma ihtiyacına cevap bulamayan çocuğun farklı arayışlara  yönelebildiğini aktaran Sayım, her gelişim döneminin özelliğini bilmenin ve  çocuğun o dönemdeki ihtiyaçlarını anlamanın önemli olduğuna dikkati çekti. Aynur Sayım, çocuğun materyal seçiminde ebeveynin sorumlu olduğuna işaret  ederek, kitapların çocuk gelişiminde önemli bir yeri olduğunu vurguladı. Sayım,  “Çocuk, masal kahramanını model alabiliyor. Çocuk, anne ve babasını model aldığı  gibi bir masal kahramanını ya da bir sanatçıyı da model alabilir. Kitabın  içindeki figürler, mesajlar, çocuğun öğrenmesinde önemli öğelerdir. Özellikle  eğitici değer taşıyan hikaye ve masallar çocuğun gelişimini olumlu yönde  destekler. Ayrıca aile ile çocuk arasındaki iletişimi de güçlendirir” ifadesini  kullandı.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

“KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞINI KAZANDIRIRKEN ÇATIŞMAYA GİRMEYİN”

Ailenin, kitap okuma alışkanlığını kazandırırken, çocuğa yaklaşım  tarzının önem taşıdığını anlatan Sayım, çocukla bu konuda kesinlikte çatışmaya  girilmemesi gerektiğine dikkati çekti. Sayım, çatışmaya girilmeden özendirici davranılması gerektiğini  vurgulayarak, “Model olması önemli. Gelişim dönemlerini göz önüne alarak seçim  yapmak önem taşıyor ama kitapların her zaman da eğitici anlamda seçilmesi  gerekmiyor. Çocuğa seçim yaptırmak da onların karar verme yetilerini  geliştiriyor” değerlendirmesinde bulundu. Çocuğun seçtiği kitabın ruh halini yansıttığını bildiren Sayım, çocuğun  hep aynı kitabı ya da türünü okumak istemesinin bir sorunun ya da takıntılı ruh  halinin ipuçlarını verebildiğini anlattı. Aynur Sayım, kitap okumayı sevmeyen çocukların bir kısmında dikkat  eksikliği gibi psikiyatrik sorunların da gözlemlendiğini kaydederek, “Endişeli  çocuklar korku içerikli kitaplardan ve filmlerden uzak duruyor ya da aşırı tepki  gösterebiliyor. Şiddet içeren öyküler, olumsuz öğeler daha çok depresyonun  işareti olabiliyor. İçine kapanık çocuklar ise karamsar ve kendileriyle  özdeşleşen hikayelerden hoşlanabiliyor. Çocukların kitap seçimleri, bazen onların  ihtiyaçlarını ifade ettiği gibi, ruh hallerini de ele verebiliyor” bilgisini  verdi. A.A HÜRRİYET


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:14 Kasım 2012