Çocuğunuzu severek sevmeyi öğretin

Çocuğunuzun sizi model aldığını unutmayın! Çocuğunuzu severek sevmeyi öğretin...Çocuğunuzun sizi model aldığını unutmayın! Çocuğunuzu severek sevmeyi öğretin... cocuk-sevgiHepimiz çocuklarımızı kayıtsız, şartsız severiz. Her şeyin en iyisi onların olsun ister, hayatımızın sonuna dek onlar için elimizden geleni yaparız. Karşılıksız sevmenin yanı sıra aslında sevgimizi ne şekilde gösterdiğimiz çok önemlidir. "Sevginin azı da çoğu da zarar" diyen uzmanlar bu konuda bizlere yol gösteriyor. Kişilik gelişiminin temelinin çocukluk döneminde, ailede atıldığını yadsıyamayız. Sevgi ve şefkat eksikliği, çocuğun gelişimini olumsuz etkiliyor. Yetişkinler, sevildiklerini karşılarındakinin davranış biçiminden anlayabiliyor ancak çocuklarımız bunu hissedemeyebiliyor. Bu yüzden onları ne kadar çok sevdiğimizi açıkça belli etmeli, bunu sık dile getirmeli ve doğru örnek olarak onlara sevmeyi öğretmeliyiz.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

SEVGİNİZİ AÇIKÇA İFADE EDİN

Sevginin açıkça ifade edildiği, bireyler arasında karşılıklı saygı ve güvenin olduğu aile ortamları çocuğun gelişimi açısından önemlidir. Çocuklar sevildiklerini anladıklarında, kendilerini seven kişileri hayal kırıklığına uğratmamak ve bu kişilerin güvenini kazanmak için onların hoşuna gidecek davranışlarda bulunur ve o kişileri örnek alırlar. Örnek almak, çocukların çok sık başvurduğu bir öğrenme metodudur. Çocukların öğütten çok, örnek almaya ve doğru modellerle özdeşim kurmaya ihtiyaçları vardır. Bu kişiler genellikle anne ve babalar olur. Bazen de yakın akraba çevresinden sevilen bir kişi ile (abla, ağabey, dayı, teyze, amca, hala) veya öğretmenlerle özdeşim kurabilirler.

ÇOCUĞUNUZLA SAĞLIKLI İLETİŞİM KURUN

Özdeşim kurulan kişinin özellikleri olumlu ise çocuğa yansıması da olumlu olur. Eğer çocuk olumsuz özelliklerde birisiyle özdeşim kurarsa olumlu bir modele yöneltmeli ve olumsuz davranış özelliklerinin çocuğa yansımasını engellemeliyiz. Çocukla sağlam bir ilişki kurabilmenin temeli “kayıtsız, şartsız sevgi”dir. Böylesi bir sevgi, çocuğa güven duygusu aşılar. Koşulsuz sevgi gösterilen bir çocuğun, gelecekte kendine güvenen, kendi ayakları üzerinde durabilen bir birey olabilmesi, sevgi açlığı yaşayan bir çocuğa oranla daha kolaydır. Çiftler arasındaki iletişim, aile içi huzur da çocukların gelişiminde çok önemlidir. Sevgi dolu, birbirini dinleyen, hoşgörülü ve demokratik ailelerde büyüyen çocuklar; sosyal hayatta daha aktif, arkadaşları ile iletişimlerinde daha etkin, daha girişken, yaratıcı fikirler ileri sürebilen, karşısındakine sevgi ve saygı gösteren ve de açıkça fikirlerini söyleyebilen bireyler olurlar.

ADIM ADIM ÖNERİLER

- Çocuklarınıza karşı koşulsuz sevgi ve sürekli ilgi göstermelisiniz. - Çocuklarınızı iyi yetiştirmek istiyorsanız onlara öğüt vermek yerine, davranışlarınızla örnek olmalısınız. - Gelecekte ortaya çıkacak birey, büyük oranda sizin eseriniz olacaktır. Bu nedenle davranışlarınızın sürekli olarak çocuklarınız tarafından izlendiğini düşünerek hareket etmelisiniz. - Çocuklar kendi yeteneklerini deneme ve kullanma fırsatı bulduklarında çok mutlu olurlar. Onları desteklemeli ve yapabileceği işlerde yanında olarak başarının hazzını tatmasına yardımcı olmalısınız. - Çocukların başardığı ve çabaladığı konularda desteklenmesi ve ödüllendirilerek takdir görmesi, olumlu yanlarını ortaya çıkarır. Bu dönemde çocukların en çok hoşuna giden şeylerden birisi de kendi başlarına yemek yemektir. Döke saça da yese, ortalığı ve giysilerini kirletse de ona bu şansı tanımalısınız. - Çocuğunuza sevginizi göstermenin en iyi yolu ona zaman ayırmaktır. Mutlaka onunla birebir paylaşacağınız, sadece çocuğunuzla ilgileneceğiniz bir zaman dilimi yaratmalısınız. Çalışan annelerin en çok kafasına takılan ve suçluluk duyduğu konulardan birisi de budur. Ama inanın bütün gün beraber olup sadece ihtiyaçlarını karşıladığınız bir çocuktan çok, kısıtlı bir zamanda da olsa, her dakikasını ona ayırdığınız, birebir ilgilendiğiniz, göz göze iletişim kurduğunuz, sevgiyle baktığınız, sarılıp öptüğünüz, dinlediğiniz ve oyunlar oynadığınız çocuk daha mutlu olacaktır. - Sevginizi sözlerinizle olduğu kadar davranışlarınızla ve dokunarak da göstermelisiniz. Çocuğunuza vereceğiniz en değerli hediye ilginiz, zamanınız ve yanağına kondurduğunuz sıcacık bir öpücüktür; pahalı oyuncaklar değil… HÜRRİYET AİLE

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:01 Nisan 2013Yayınlanma Tarihi:04 Nisan 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.