ÇOCUĞUNUZUN NOTLARI KÖTÜ MÜ?

Anneyizbiz

Çocuğunuzun dersleriyle ilgili sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Önemli olan nasıl düzeltebileceği konusunda yardımcı olmanız.


Derslerde yaşanan başarısızlıklar yüzünden çocuğunuza tatilini zehir etmeyin. Psikoterapist Fatma Tosun bu gibi sıkıntılı dönemlerde anne-baba önerilerde bulundu.

ANNE-BABALARA ÖNERİLER:

1. Çocuğunuzun karnesiyle ilgili anlattıklarını dikkatle, sessiz dinleyin.

2. Önce başarılı olduğu dersleri takdir edin.

3. Başarısız olduğu derslerle ilgili konuşmak için acele etmeyin, hele kızgınsanız sakinleşmeyi bekleyin. Uygun zaman geldiğinde rahat ve güvenli bir ortamda başarısızlığının nedenlerini karşılıklı belirleyin.

4. Karnesinde kötü notları olsa bile dinlenmesine izin verin. Ceza vermek yerine başarısını arttırma yönünde nasıl destekleyebileceğinizi düşünün.

5. 2. dönem için birlikte ve uygulanabilir bir çalışma programı hazırlayın.

6. Çocuğunuza verdiğiniz sorumlulukları gözden geçirin. Okuldaki sorumluluklarını aksatıyorsa, evdeki sorumluluklarını yerine getirmesini öğreterek işe başlayabilirsiniz.

7. Sadece ders notlarına bakmayın, davranış notlarını da değerlendirin.

8. Maddi ödüllendirme şart değildir. Onun size yaşattığı olumlu duyguları ifade etmeniz bile çocuğunuz için mutlu edici olacaktır. Belki birlikte güzel notları kutlamak, onun başarısıyla gurur duymasını sağlayarak ona en değerli hediye olacaktır.

9. Ona güvenin, motive edin. Kendine güvenmesi için, önce sizin ona güvendiğinizi duymak hoşuna gidecektir.

ŞUNLARDAN KAÇININ:


- Onu suçlamayın.

- Bağırmayın, tehdit etmeyin, dövmeyin.

- Başkalarıyla kıyaslamayın.

- Etiketlemeyin, "tembelsin, sorumsuzsun" gibi sözlerden kaçının.

- Hakaret etmeyin.

- Sevginizden mahrum bırakmayın.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.