ÇOCUK ERGENLER NEDEN İSYANKAR OLUR?

NP GRUP

Çocuk ve ergenlikte neden agresyonlar görülür, isyankarlık nasıl oluşur ve nasıl gelişir, hırçınlık, huysuzluk, saldırganlık gibi davranışların altında yatan duyguların neler olduğunu uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

 
Ergenlik döneminde meydana gelen fiziksel ve ruhsal değişimler ne şekilde isyankarlığa dönüşür?  Fiziksel değişimler sırasında ergenler neler yaşar? Çocukluk devresinde her şeye kızan, hırçın ve asi çocuklar ergenlik döneminde de isyankarlıklarını sürdürürler mi? İsyankarlıklarının temelinde neler yatar? Her çocuk ve ergen isyankarlık yapar mı? Yatkın kişilikler var mıdır? Aile içi çatışmalar çocuk ver ergende isyankarlığı besler mi gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Ergenliğin ilk yıllarında belirginleşen ve normal sayılabilecek isyankarlık, hırçınlık, huysuzluk, sıkılganlık, durgunluk, dalgınlık, alınganlık, karamsarlık, kural tanımama, ders çalışmama, küstah konuşmalar ne zaman ciddi sorun haline gelir? Yetişkinleri kaygılandıran bu olumsuz davranışların altında yatan bağımsızlığa duyulan ihtiyacın artması ve cinsel uyanışın nasıl seyredeceği önceden tahmin edilebilir mi? Ergenlikte yaşanan bu hızlı gelişim ve değişim ne zaman kaygı ve depresyon  kaynağı olur, akademik başarıyı nasıl etkiler? Sosyal kopuş yaşanır mı? Suça bulaşırlar mı? Maddeye yönelme görülür gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları NPİSTANBUL Etiler Polikliniği'nden Uzman Çocuk Psikologu Leyla Arslan ve Uzman Ergen Psikologu Orhan Gümüşel olacaklar.

Gençlerde ve çocuklarda yaşanan isyankarlık hangi noktada aileleri uyarmalı? Bu çocuklar için nereden ne zaman yardım alınmalı? Tedavisinde neler yapılmaktadır? Terapide ailenin ve okulun rolü nedir gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; British Columbia Üniversitesinin yaptığı güçlü ve dayanıklı olmaya ilişkin maskülen idealler ve aile bağlarının kuvvetli oluşu erkeklerin depresyonla başa çıkmalarına ve intihar fikirlerini bertaraf etmelerine yardımcı olabildiği şeklindeki intiharı önleme stratejileri ve risk faktörlerine ışık tutucak nitelikte olan araştırmayı İyi Bak Kendine programına değerlendirecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.