Çocuk felci yok edilmeli

Hindistan'da bildirilen son çocuk felci vakasından beri üç yıl geçti. Artık bu ülkenin çocuk felcinden kurtulduğu duyurulabilir.

Hindistan'da bildirilen son çocuk felci vakasından beri üç yıl geçti. Artık bu ülkenin çocuk felcinden kurtulduğu duyurulabilir.

cocukfelciHindistan'ın zaferi çocuk felcinin kökünü kazımaya yönelik küresel çabada önemli bir dönüm noktası kabul edilebilir. 2013'te çocuk felci yüzünden sadece 250 kişi felç oldu. Ama bu virüs hastalığı hâlâ bir tehdit. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 10 Aralık 2013 itibarıyla 359 yeni çocuk felci vakası bildirdi. Aralık 2012'de bu sayı 213'tü. Aynı yıl hastalık Nijerya ve Pakistan'dan yayılırken, vakaların görüldüğü ülkelerin sayısı dörtten sekize çıktı.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

ABD istihbarat örgütü CIA'nın Usame Bin Ladin'i bulmak için sahte aşı programı düzenlediğinin ortaya çıkmasının ardından aşılama çalışmalarına hâlâ kuşkuyla bakılan Pakistan'daki çocuk felci vakaları, 2012'de 58'ken 2013'te 85'e çıktı. DSÖ 2013'te, hastalığın 14 yıldır görülmediği Suriye içinde ve sınır bölgelerinde 17 kesin ve 60 şüpheli vaka daha bildirdi. Çocuk felcini ortadan kaldırmaya bu kadar yaklaşmışken, bu ülkeler hastalıkla mücadele için daha fazla gayret sarf etmeli. Hindistan bu konuda önemli bir rol oynayabilir. Hastalıktan etkilenen ülkelerden uzmanlar getiren Hindistan, hastalığı ortadan kaldırma çalışmalarına destek olmak için Nijerya'ya doktor gönderdi. Pakistan da çabalarını artırıyor. Aşı görevlilerinin maaşlarını artıran ve güvenliklerini sağlamak için polis ve askeri muhafız veren Pakistan, aşının Batı komplosu olduğuna dair korkuları yatıştırmak amacıyla yerel imamlardan yardım aldı. Hastalıktan en çok etkilenen bölgelerdeki savaşan grupların, çatışmalara sağlık görevlilerinin korunmasız topluluklara ulaşabileceği kadar ara verilmesini öngören Unicef planını benimsemeye ikna edilmeli. 2014'te çocuk felcini ortadan kaldırmak ve 2018'e dek bu korkunç virüsü temelli yok etmek için, tüm bu taktiklere gerek duyulacak. THE NEW YORK TIMES

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:28 Ocak 2014Yayınlanma Tarihi:10 Şubat 2014