ÇOCUK İSTEKLERİ DAHA FAZLA

KAYNAK: A.A

Aile planlaması yetkililerinin yaptığı araştırma, Çinli kadınların yüzde 70'inin iki ya da daha fazla çocuk sahibi olmak istediklerini gösterdi.

Ülkede 2006 yılında yapılan ve sonuçları China Daily gazetesinde yayımlanan araştırmada, ailelerin en az bir erkek, bir de kız çocuğu istediği, bir kız, bir erkek çocuk isteyen kadınların oranının yüzde 83 olduğu belirlendi.

Ulusal Aile Planlaması Komisyonu'ndan sorumlu bakan yardımcısı Jiang Fan, "Araştırmamız, kadınların yüzde 70.7'sinin iki ya da daha fazla çocuk istediklerini gösterdi. Bazı anneler tek çocuğun yalnızlıktan ıstırap çekeceğini ve şımarık olabileceğini düşünüyor" dedi.

Çin'de tek çocuk uygulamasını çiğneyen çiftler para cezası ödemek zorunda ve sıklıkla işyerinde ayrımcılığa maruz kalıyor.

Yetkililer, yumuşatılmayacağını söyledikleri uygulamanın, yüz milyonlarca doğumu engellediğini ve halkın refah düzeyinin artmasına yardımcı olduğunu belirtiyor.

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'in nüfusu 1.3 milyardan fazla ve ülkede 1970'lerin sonundan bu yana birçok ailenin tek çocuk yapmasına izin veriliyor.

Çin'de çoğu tek çocuk, "küçük imparator" lakabıyla anılırken, uygulama zorunlu kürtaja ve diğer suiistimallere yol açtığı gerekçesiyle yurt içi ve yurt dışında eleştiriliyor. Ailelerin geleneksel olarak erkek çocuğu tercih etmesi nedeniyle bazılarının kız bebeklerini aldırdığı, dolayısıyla bunun toplumda cinsiyet dengesizliğine yol açtığı kaydediliyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.