ÇOCUK İSTİSMARI ARTIYOR

A.A

Aileler dikkat! Online ortamda çocuk  istismarı, engelleme çalışmalarına rağmen her geçen gün artıyor.


İnternette çocuk pornografisi konusunda yaptığı  çalışmalarla tanınan İtalya merkezli “Telefono Arcobaleno” adlı organizasyonun  hazırladığı “İnternette Çocukların Cinsel İstismarı Yıllık Raporu”ndan  derlediği bilgilere göre, çocuk istismarı sürekli artış gösteriyor.

Rapora göre, geçen yıl online ortamda 36 bin 149 çocuğa ait 1 milyon 700  bin istismar ve zulüm görüntüsü dolaştı, bu istismara maruz kalanların yüzde  42'sini yedi yaş altı, yüzde 77'sini dokuz yaş altı çocuklar oluşturdu.

 İnternette çocuk istismarının hızlı ve ürkütücü bir şekilde arttığı  Avrupa ülkelerinde, bu tür internet sitelerinin sayısı ve bu sitelere olan  tüketici yönelimi gözle görülür bir ölçüde arttı.

“İnternette filtrelemenin doğru olup olmadığı” ve “internet  özgürlüğü” konularını tartışan Avrupa'da online ortamda çocuk istismarı, altı  yılda dört kat artarak, yüzde 149 büyüdü.

“ÇOCUKLAR AİLELERİNE KAVUŞTURULMALI”


 Raporda, cinsel istismara maruz kalarak fotoğrafları ya da video  görüntüleri internette yer alan çocukların yüzde 1'inden daha azının bulunarak,  ailelerine teslim edilebildiğine dikkat çekildi.

Bu çocuklarla ilgili materyalleri internet üzerinden takip eden  kullanıcıların yaşadığı ülkelerin başında ABD, Almanya, Rusya, İngiltere, İtalya,  Fransa ve Kanada'nın geldiği belirtilen raporda, sanal ortamda istenilen yaş, ırk  ve fiziksel özelliklere sahip çocuklara ait fotoğraf ve video görüntülerine  ücretsiz veya kredi kartıyla sahip olunabildiği ve bu durumun herhangi bir cezai  yaptırımının olmadığı kaydedildi.

Kaynakların ve enerjinin, bu çocukların bulunması, yeniden sağlıklarına  kavuşturulması, fiziksel ve ruhsal anlamda tedavi edilmesi konuları üzerinde  yoğunlaştırılması gerektiğine dikkati çeken rapor, ülkelerin bu konuda bir an  önce önlem alması gerektiğini vurguluyor.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.