Çocuk psikiyatride randevu çilesi

Denizli'de çocuk psikiyatri branşında poliklinik hizmetini sadece bir hastane verdiği için randevu çilesi yaşanıyor.

Denizli'de çocuk psikiyatri branşında poliklinik hizmetini sadece bir hastane verdiği için randevu çilesi yaşanıyor.

Denizli'de çocuk psikiyatri branşında poliklinik hizmetini sadece Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi verdiği için ilk muayenede randevu çilesi yaşanıyor. İlk randevuların kabul edildiği pazartesi günleri çocuk hastası bulunanlar gece saatlerinde liste oluşturarak ilk 20 kişi arasına girebilmek için sabaha kadar poliklinik önünde beklemek zorunda kalıyor. PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını, talebi karşılamak için çocuk psikiyatri polikliniğine iki uzman takviyesi yapacaklarını söyledi.

ÇOCUKLARDA DEPRESYONA GİRER

Denizli’de Servergazi Devlet Hastanesi’nde çocuk psikiyatri polikliniği olmadığı, Denizli Devlet Hastanesi’nde bulunan tek çocuk psikiyatri uzmanının tayininin çıkması ve yeni atama yapılmaması nedeniyle sadece Pamukkale Üniversitesi Çocuk Psikiyatri Servisi’nde hasta kabulü yapılıyor. PAÜ Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Psikiyatri Polikliniği’nde ilk hasta kabulü sadece pazartesi günleri yapılıyor ve 20 hastayla sınırlı tutuluyor. Hastane e-randevu sisteminde de tüm randevular dolduğu için çocukların yakınları, pazar gecesinden Çocuk Psikiyatri Polikliniği’ne gelerek liste oluşturuyor. Poliklinik girişine hasta listesi oluşturarak isimlerini yazan yakınlar, sabah poliklinik açılıncaya kadar listeyi bekliyor ve ilk 20 kişinin arasına girme şansını yakalamaya çalışıyor.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Sadece Denizli’den değil Nazilli, Uşak, Burdur, Aydın’dan gelen hasta yakınları geceyi polikilinik önünde bekleyerek ya da otomobillerinin içinde uyuyarak geçiriyor. Soruna çözüm bulunmasını isteyen hasta yakınları, "Denizli’de Pamukkale Üniversitesi dışında çocuk psikiyatri servisi yok. Mecburen çocuklarımızı Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne getirmek zorunda kalıyoruz. İlk hasta kabulü sadece pazartesi günleri yapılıyor ve sadece 20 kişiye sıra veriliyor. Şanslı 20 kişinin arasına girebilmek için gece geç saatlerde hastaneye gelip, oluşturulan listeye adımızı yazarak sabaha kadar beklemek zorunda kalıyoruz. Yaşadığımız tam bir rezalet. Çağdışı bir uygulama" diyerek tepkilerini dile getirdi. Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Bağcı ise, sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını belirterek, taleplerin karşılanması için poliklinik sayısını artıracaklarını söyledi. Denizli’de çocuk psikiyatri servisinin sadece Pamukkale Üniversitesi’nde olduğunu belirten Bağcı, "Çocuk Psikiyatri’de üç poliklinik hizmet veriyor. İlk muayeninin ardından randevuda sıkıntı yaşanmıyor. Ancak ilk randevu alımında başvuru çok olduğu için talep karşılanmasında sıkıntı yaşanıyor. Diğer hastanelerde de bu servisin açılmasıyla sıkıntı giderilebilir. Poliklinik sayısını iki uzman daha görevlendirerek beşe çıkararak sıkıntıyı gidereceğiz" dedi.  DHA

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:30 Kasım 2012Yayınlanma Tarihi:02 Aralık 2012