ÇOCUK VE BİLGİSAYAR

Anneyizbiz

Her teknolojik alet gibi bilgisayarın da doğru ve bilinçli kullanıldığı sürece hayatımızı kolaylaştırdığı açıklandı.


Çocuk ve Ergen Psikiyatr Uzman Dr. Ahmet Çevikaslan anlatıyor:
 
Bilgisayar oyunlarının çocukların üzerinde etkileri, internet kullanımının gelişimlerindeki rolleri tartışıladursun, çoktan bilgisayar hayatımızın merkezine oturdu. Her teknolojik alet gibi bilgisayarın da doğru ve bilinçli kullanıldığı sürece hayatımızı kolaylaştırdığı bir gerçek.

BELİRLİ NOKTALARA DİKKAT!

Bilgisayar günümüz toplumunun olmazsa olmazı. Çocuklarımız da bundan ayrı kalamazlar elbette. Kızgınlıkla yasaklamak ya da her gün çocukla didişmektense erken yaşta sorumluluk eğitimi vermek, büyüdükçe ona kılavuzluk etmek, gerektiğinde sınırlayıcı olabilmek daha önemli. Tabi bilgisayarla tanışma, kullanma sürecinde de belli temel noktalara dikkat ederek;

• Bilgisayar kullanımı; eğitim, eğlence ve iletişim için destek olabilir ama bunların yerine geçmemelidir.

• Bilgisayar kullanımında anne baba da zaman zaman eşlik edebilmeli, çocuğa gerektiğinde rehberlik yapmalı, gerektiğinde kontrol edici olabilmelidir.
• Anne baba da bilgisayar kullanma şekilleriyle çocuklarına örnek olmalıdırlar.

• Bilgisayarda kullanılan programlar çocuğun gelişim düzeyine uygun olmalı, kullanabileceği basitlikte ve yaratıcı olmalı, istismar edici unsurlar içermemelidir.

• Bilgisayarın ortak kullanım alanlarında bulunması, aileden birisinin ya da bir arkadaşının zaman zaman eşlik etmesi de koruyucu bir unsur olabilir.
• Gerekli görülürse, çocuğun uygunsuz sitelerle karşılaşmasını önlemek için filtre programlar kullanılabilir.

• Çocuğa erken yaşta zaman yönetimi, sorumluluklar ve eğlenceli aktiviteler arasındaki dengeyi başarması öğretilmelidir.

• Evlerdeki bilgisayar savaşlarının en sık nedeni anne babanın kararsız ve tutarsız disiplin zaaflarıdır. Anne baba dengeli bir disiplin vermeyi öğrenmelidir.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.