Çocuk ve Genç kitapları Üsküdar Üniversitesi'nden çıkacak

Üsküdar Üniversitesi kamu kurum ve kuruluşlarının hazırladığı çocuk kitaplarına danışmanlık yapacak.

Üsküdar Üniversitesi kamu kurum ve kuruluşlarının hazırladığı çocuk kitaplarına danışmanlık yapacak. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından çocuklara yönelik hazırlanan kitapları Üsküdar Üniversitesi, biçimsel ve içeriksel açıdan inceleyecek, yayın öncesinde danışmanlık yapacak.

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, kamu kurum ve kuruluşlarına tam destek veriyor. Bu kapsamda önemli bir çalışmaya imza atıldı. Üsküdar Üniversitesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. arasında yapılan görüşmeler meyvelerini vermeye başladı. Bu kapsamda Kültür A.Ş. tarafından yayınlanan çocuk kitaplarını Üsküdar Üniversitesi, biçimsel ve içeriksel açıdan, bilimsel ilkeler gözetilerek yayınlanması konusunda danışmanlık hizmeti verecek. Bu çerçevede alanında uzman öğretim elemanları seminerlerle ilgili kişileri bilgilendirecek.

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİNİ TANIYIN

ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ’NDEN HABERLER

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi dekanı Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu ve beraberindeki öğretim elemanları bu çalışma için İBB Kültür A.Ş. Genel müdürlüğünü ziyaret etti. Seminer öncesinde Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri Dereli ile görüşen öğretim elemanları bilgi alışverişinde bulundu. Kültür A.Ş. nin yayıncılık konusunda bilimsel bir yaklaşım içinde olmasının kendilerini memnun ettiğini ifade eden Prof. Dr. Adnan Ömerustaoğlu, yayınlanacak çocuk ve gençlik kitaplarına uzman kadroları ile destek vermeye her zaman olduklarını söyledi. Çocukların ve gençlerin erdemli, kişilikli, üretken ve özgür düşünebilen bireyler olarak yetişmesi konusunda da yapılması gereken işler olduğunun altını çizen Ömerustaoğlu, üniversite ile kamu kurum ve kuruluşlarına da bu konuda ciddi sorumluluklar düştüğünü hatırlattı. Değerler eğitiminin de önemine vurgu yapan Ömerustaoğlu; “Çocuklar ve gençler için değerler eğitiminin mutlaka yaygınlaştırılması gerekir. Üniversite olarak bu konuda da destek vermeye ve işbirliği yapmaya hazırız” dedi. Ziyaretten duyduğu memnuniyet dile getiren Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri Dereli de üniversitelerde üretilen bilimsel bilgiden yararlanılması gerektiğini, bunun toplumsal sorunların çözümüne katkı sağlayacağını söyledi. Ziyaretin ardından çocuk yayıncılığı konulu seminere geçildi. Üsküdar Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Osmanoğlu koordinatörlüğünde gerçekleştirilen seminerde katılımcılara çocuk eğitimi, çocuk edebiyatı ve çocuk yayıncılığı konularında bilgiler verildi. Seminerin açılış konuşmasında geçmişten günümüze çocuk eğitimi üzerinde duran Prof. Dr. Ömerustaoğlu, batıda ve doğuda çocuk eğitimi konusunda ortaya çıkan belli başlı yaklaşımları aktardı ve günümüzde çocuk eğitimi konusunda atılması gereken somut adımlara vurgu yaptı. Daha sonra Öğretim Görevlisi Çocuk Gelişimi Programı Başkanı Nilgün Güler de “Çocuk Kitapları Yayıncılığında Aranan Nitelikler” başlıklı bir sunum yaptı. Güler, çocuk kitaplarında biçimsel ve içeriksel açıdan dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bilgilendirdi. Son olarak da Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. N. Gülçin Aydın “Çocuk Kitapları ve Psikoloji” başlıklı bir sunum yaptı. Aydın da çocukların psikolojik gelişim süreçlerinde kitabın önemi üzerinde durdu. Şaban Özdemir (NGPUP)


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Aralık 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.