Çocuk yetiştirmek zorlaştı

Çocukların yaşadığı olumsuzluklar nedeniyle çocuk yetiştirmek daha da zorlaştı. İşte altın öneriler!

Çocukların yaşadığı olumsuzluklar nedeniyle çocuk yetiştirmek daha da zorlaştı. İşte altın öneriler!

Günümüzde çocukların yaşadığı  olumsuzluklar ve kitle iletişim araçlarının çocuklar üzerindeki etkisi nedeniyle  çocuk yetiştirmek eskiye oranla daha da zorlaştı. cocuk_zorlastiKastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr.  Oğuzhan Kıldan, 21. yüzyılda insanlığın  geleceğini tehdit eden en önemli sorunun değerler bunalımı olduğunu söyledi. Bugün bütün devletlerin şiddet ve kültürel dezenformasyon sorunuyla karşı  karşıya bulunduğunu belirten Kıldan, bu nedenle özellikle aile kurumunun  korunmasının önemine dikkati çekti.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

Yılda 80 binden fazla kadının eşinden şiddet gördüğünü ifade eden Kıldan,  son yollarda boşanma oranlarının sürekli arttığına dikkati çekti. "DRAMLARLA İÇ İÇE YAŞAYAN BİR NESİL” Bugün ebeveyn olmanın daha dikkatli ve özveri gerektirdiğinin altını  çizen Kıldan, şöyle konuştu: “Bugünün çocukları, çağımızda çok çeşitli olumsuzluklara şahit olan ve  dramlarla iç içe yaşayan bir nesildir. Bu yüzden çocuk ve genç yetiştirmek,  günümüzde eskiye oranla daha zor ve daha çok çaba gerektirmektedir. Annelik ve  babalık, çocuğun cebine harçlık koymakla, karnını doyurmakla, yatacak bir yer  sağlamakla olmuyor. Özelikle bugünün çocuklarının ebeveynlerinden daha fazla  duygusal ve sosyal desteğe ihtiyaçları vardır. Çünkü onların rekabet ettikleri  çok ciddi rakipleri vardır. 21. yüzyılda kitle iletişim araçları, televizyonun,  bilgisayarın, internetin olumsuz etkileri, şehir hayatında karşılaşılan  güçlükler, çocukluğun tam anlamıyla yaşanamadığı küçük yetişkinler  oluşturmuştur.”

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

"EVDE ROLLER DEĞİŞTİ” Bugünün yetişkinlerinin çocukluğu ile 21. yüzyıl çocukluğu  kıyaslandığında, ebeveynlerle çocukların rollerinde değişim görüldüğünü ifade  eden Kıldan, bugün bir evde çocuğun baba, babanın çocuk rolüne geçtiğini  savundu. Kıldan, 21. yüzyılda televizyonda çizgi film izleyen çocuğun babasının  haber izlemek istemesi durumunda, çocuğuna yalvaran bir tonla “Canım haberleri  izlemem gerekiyor. Lütfen haberleri açabilir miyim?” dediğini, ancak çocuktan  “Hayır” cevabını aldığına işaret ederek, “20. yüzyılda geleneksel bir evde ise  bu olay tam tersi yönde, yani çocuğun babasına çizgi film izleme konusunda ricada  bulunması şeklinde gelişmekteydi” diye konuştu. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Aralık 2012