Çocuk yuvası çocuksuzluktan kapandı

Bitlis'te, 30 yıldır hizmet veren çocuk yuvası, yapılan çalışmaların olumlu sonuç vermesi ve yuvada bakıma muhtaç çocuk kalmaması nedeniyle kapatıldı.

Bitlis'te, 30 yıldır hizmet veren çocuk yuvası, yapılan çalışmaların olumlu sonuç vermesi ve yuvada bakıma muhtaç çocuk kalmaması nedeniyle kapatıldı.

Çocuklara yönelik önleyici tedbirler kapsamında 1982 yılında kentte hizmet vermeye başlayan çocuk yuvası, kimi çocukların barınma ihtiyacının farklı şekillerde giderilmesi, kimisinin de evlere yerleştirilmesinin ardından boşaldı.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü İsmail Yoldaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, son yıllarda yaptıkları koruyucu ve önleyici hizmetler sonucunda yuvada barınacak çocuk kalmadığını, bu nedenle de yuvanın kapatıldığını söyledi. Bakanlığın genel politikasının, 'her çocuğun kendi aile ortamını, sosyal çevreden ayrılmadan farklı modellerle yaşamasını sağlamak' olduğunu anımsatan Yoldaş, şöyle konuştu: “Birinci önceliğimiz aile ortamıdır. Aile ortamının mümkün olmaması halinde, koruyucu aile sistemi devreye giriyor. Koruyucu ailede yapılan incelemeler ve araştırmalar neticesinde, maddi durumu iyi olan bir aile belirleniyor ve çocuk o aileye veriliyor. Belirli kontroller yapılıyor. Bu iş gönüllü olabildiği gibi ücretli de olabiliyor. Ayrıca 'çocuk evi' dediğimiz bir modelimiz de var. Bu modelde apartmandan bir daire kiralanıyor ve sayıları 5 ile 8 arasında değişen çocuklar bu evlere yerleştiriliyor.”

“ÇOCUKLAR AİLE ORTAMINDA YAŞAMALI”

Türkiye'de ve dünyada kabul edilen olgunun, çocukların aile ortamında yaşaması olduğuna dikkati çeken Yoldaş, sosyal devlet anlayışının da bunu gerektirdiğini kaydetti. Yoldaş, son yıllarda yapılan çalışmaların çocuk yuvasının kapatılmasında etkili olduğuna değinerek, şunları kaydetti: “Bu sayede, ilimizde sosyal bir problemin ciddi anlamda çözüldüğünü söyleyebiliriz. Çocukların aile ortamında kalma hakkı var. Aile bakımı üstleniyor, biz de ekonomik açıdan kendilerine destek veriyoruz. Bu anlamda 5 yılda 800 çocuğumuza ekonomik destek verdik. Şu anda da aktif olarak 350 çocuğumuza desteklerimiz sürüyor. Bu alanda çocuklarımıza bir milyon 800 bin liralık destek sağladık. Yuvamızda barınan çocuğumuzun kalmaması, il için ciddi ve sevindirici bir gelişme.” DHA

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Aralık 2012Yayınlanma Tarihi:05 Aralık 2012