ÇOCUKALRIN TELEVİZYON İZLEME ALIŞKANLIKLARI

RTÜK çocukların TV izleme alışkanlıklarını araştırdı. Buna göre çocukların en sevdiği çizgi film kahramanları arasında Örümcek Adam ve Tom ile Jery bulunuyor.

Çocuklar, en çok Polat Alemdar ve Sihirli Annem dizisindeki "Betüş"e benzemek isterken, televizyondaki "açık saçık ve çıplaklık" içeren görüntülerden de rahatsız oluyorlar. Araştırma sonuçlarına göre çocukların yüzde 43.6'sının evinde 2 adet televizyon var. En sevilen yerli diziler arasında Sihirli Annem ilk sırada yer alıyor. RTÜK'ün "Televizyon Yayınlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri" adlı araştırmasının sonuçları açıklandı. Araştırmada Türkiye genelini temsil eden 17 ilden 7-14 yaşları arasında toplam 1719 kız ve erkek öğrenci ile görüşüldü. Devlet Bakanı Beşir Atalay ve RTÜK Başkanı Zahit Akman'ın da katıldığı toplantıda araştırmanın sonuçlarını RTÜK üyesi Prof.Dr. Davut Dursun açıkladı. Televizyonda izlemekten rahatsız oldukları görüntüler ile ilgili soruya öğrencilerin yüzde 82.7'si "açık saçık ve çıplaklık içeren görüntüler" diye cevapladı. Kavga-şiddet görüntüleri yüzde 71.1'lik oranla ikinciliği, "insanların üzüldüğünü ağladığını gösteren görüntüler" ise yüzde 69.3 ile üçüncülüğü aldı.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.