ÇOCUKLAR AİLE İÇİ ŞİDDETİ ÇİZDİ

DHA

Karikatür dalında birinciliği alan 9'uncu sınıf öğrencisi Melek Adıyaman'ın çizdiği karikatürde, eşi tarafından sopayla dövülen bir kadın ve babasını durdurmaya çalışan bir çocuk yer alıyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaöğretim kurumları arasında düzenlenen 'Şiddetin Önlenmesi' konulu karikatür ve kompozisyon yarışmasının ödül töreni, müdürlüğün Başöğretmen Atatürk Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Törene Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay ve Antalya Emniyeti Önleyici Hizmetler Şube Müdürü Akif Aktuğ katıldı. Şiddetin toplum üzerindeki etkilerine yönelik sunumların yapıldığı törende, lise öğrencileri tarafından çizilen karikatürler dikkat çekti. Yarışmada ödül kazanan öğrencilerin birçoğu eserlerinde aile içi şiddeti ön plana çıkarırken, çocukların aile içi şiddetin önlenmesine yönelik verdiği mesajlar da dikkat çekti.

Aile içi şiddet temasının işlendiği karikatürlerde, anne-baba arasında yaşanan şiddet olayları ve çocukların bu sırada yaşadığı korkular ön plana çıkarıldı. Karikatür dalında birinciliği alan Erünal Sosyal Bilimler Lisesi 9'uncu sınıf öğrencisi Melek Adıyaman'ın çizdiği karikatürde, elinde 'Şiddete Hayır' yazılı döviz taşıyan bir kadının kocası tarafından sopayla dövülmesi, babasını durdurmaya çalışan bir çocuk yer aldı.

Sergilenmeye değer eserler arasında gösterilen karikatürlerde ise yine aile içi şiddet teması ön plana çıktı. Anne, baba ve kardeşler arasında yaşanan şiddet olaylarını anlatan diğer bir karikatürde ise ağabeyi tarafından tokmakla dövülen bir kız çocuğunun annesinden yardım istemesi, sorunu yine şiddetle çözmeye çalışan anne ve babanın verdiği cevaplar dikkat çekti.

Milli Eğitim Müdürü Gülay, şiddetin sadece eğitim kurumlarında değil hayatın her alanında olduğuna dikkat çekerek, "Öğrencilerimizin özellikle aile içi şiddete dikkat çekmesi çocuklarımızın nasıl bir psikolojik yapı içinde olduğunu gösteriyor. Demek ki toplumumuz aile yapısına daha fazla önem verip, şiddeti aile içine kesinlikle sokmamalı" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Ağustos 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.