ÇOCUKLAR AİLEYİ TAKLİT EDİYOR

AFP

Plmouth Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, aşırı kilolu annelerin kız çocuklarının aşırı kilolu olma ihtimalinin 10 kat fazla olduğunu ortaya koydu.

Araştırmada, aşırı kilolu babaların erkek çocuklarının aşırı kilolu olma ihtimalinin ise 6 kat fazla olduğu sonucuna varıldı.

Obez babanın kızının, obez annenin de oğlunun beslenme alışkanlığını etkilemediği belirtildi.

Annesi aşırı kilolu 8 yaşındaki kız çocuklarının yüzde 41'inin, normal kilodaki annelerin çocuklarının ise yüzde 4'ünün aşırı kilolu olduğu görüldü. Araştırmacılar, babası aşırı kilolu erkek çocuklarının yüzde 18'inin babasına benzediğini vurguladılar.

3 yıl boyunca 226 ailenin katıldığı araştırma, kız çocuklarının annelerinin, erkeklerin babalarının beslenme tarzını taklit ettiğini gösterdi.

Bilim adamları, bu nedenle kampanyalar üzerinde yeniden düşünülmesi ve çocuklara yönelik mesajların bugüne kadar yapılanın aksine çocukları değil ebeveynleri hedef alması gerektiğine dikkati çektiler.

Konuya ilişkin makale, Fransız Le Figaro gazetesinin internet sitesinde yayımlandı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.