ÇOÇUKLAR BU DİZİLERİN BÜYÜSÜNE KAPILIYOR

 

Ekranlarda boy gösteren sihirli, büyülü diziler çocukların dünyasında önemli etkilere neden oluyor. Uzmanlar aileleri, çocukları gözlemlemeleri ve dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Çocuklara özel televizyon programlarının sayısı gitgide azalırken, Sihirli Annem, Acemi Cadı gibi diziler çocuklar tarafından dikkatlice takip ediliyor. Yayınlandığı dönemde yüksek reytingler alan Sihirli Annem'in ardından şimdi de Sabrina'nın yerli versiyonu olan Acemi Cadı çocuklara, sihirin, büyünün olduğu fantastik bir dünya sunuyor. Bu gibi konuları ele alan masallardan farklı olarak Tv programları çocuklara birebir görsel malzeme veriyor ve çocukların özdeşim kurmasına neden oluyor. Soyutla somut olanı tam anlamıyla ayırt edemeyen 9 yaş altı çocuklar için bu sihirli dünyalar çeşitli sorunlara neden olabiliyor. Kimi uzmanlar, bu konuları işleyen dizi ve programların yayınlanmasının sakıncalı olduğunu dile getirirken, bazı uzmanlar da ailelerin çocuklarını gözlemlemesi gerektiği konusunda uyarıyor.

KOLAY YOLDAN ÇÖZÜME YÖNLENDİRME TEHLİKELİ

Bu programların psikolojik gelişime yararlı görmediğini belirten Psikiyatrist Arif Verimli konunun toplumsal boyutunu şöyle değerlendiriyor; "Çocuklara yavaş yavaş gerçeklik, bilimsellik ilkelerini anlatmak daha doğrudur. Bilimsel bir toplum oluşturmak istiyorsanız böyle yaparsınız. Herşeyin kısa yoldan halledileceği fikrini yerleştirmek istiyorsanız, bu gibi yapımları yayınlarsınız ve böylece kolay yoldan çözümler arayan bireyler yetişir."

· GÜLDEN TÜMER

Özgüveni düşük çocuklar etki altında

Masalların ve televizyon programlarının farklı olduğuna değinen Çocuk Ergen Psikoloğu

 

 

Hande Sinirlioğlu "Masallar çocuğun hayal dünyasını geliştirir. Ama işin içine birebir örnek alacağı kahramanlar girince iş değişir" diyor ve ekliyor; "Anne babaların çocukları eğitmesi gerekir. 'Bunlar yapılamaz, sen bunu deneme' gibi net mesajlar vermeliler. Çocuklarını çok iyi tanımalı ve onların gördüklerine ne kadar inanacağını anlamalı." Özgüveni düşük çocukların kendilerini kahramanlarla özdeşleştirdiğini belirten Sinirlioğlu, "Aileler çocuklarını gözlemeli. Eğer çocuklar bu programların etkisi altında kalıyorsa bu programları izlettirmemeli" diyor.

 

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.