ÇOCUKLAR EN ÇOK ÖRÜMCEK ADAM'I SEVİYOR

ÇOCUKLAR EN ÇOK ÖRÜMCEK ADAM'I SEVİYORRadyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) "Televizyon Yayınlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri" adlı araştırmasının sonuçlarına göre çocuk izleyiciler televizyonda en çok çıplaklık içeren görüntülerden rahatsız oluyor.

Televizyon kahramanlarından ‘Sihirli Annem’deki Betüş ve Kurtlar Vadisi’ndeki Polat Alemdar’a ve komedyen Cem Yılmaz’a benzemek istiyor. Çocuklar arasında en sevilen TV kahramanı ise Örümcek Adam oldu. RTÜK araştırmayı 17 ilde 7-14 yaşlarında bin 719 öğrencinin katılımıyla yaptı.

RTÜK, çocukların TV izleme alışkanlıklarını öğrenmek üzere yaptığı araştırma sonuçlarını dün açıkladı. Bilkent Oteli’nde düzenlenen toplantıya, Devlet Bakanı Beşir Atalay, RTÜK Başkanı Zahid Akman, araştırmaya katkıda bulunan RTÜK üyesi Davut Dursun, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhunde Öktem ile Prof. Dr. Nevzat Tarhan katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Atalay, Türkiye’de çocukların ve gençlerin vakitlerinin çoğunu televizyonun başında geçirdiğini belirterek, bu alanın ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

RTÜK Başkanı Zahit Akman, araştırma sonuçlarına ilişkin bilgi verdi. Akman; "7-14 yaşları arasındaki çocukların TV izleme alışkanlıklarını belirlemeyi amaçladık. Televizyondan en çok çocuklar etkileniyor. Bu negatif etkilenmeyi pozitife çevirmek istiyoruz. Bu sebeple önümüzdeki dönemde denetleme faaliyetlerine daha fazla hız vereceğiz." dedi. Ankara, Zaman

Çocuklar çıplaklık içeren görüntülerden rahatsız

Çocuklar arasında en sevilen TV kahramanı, yüzde 7,5 oranı ile ‘’Örümcek Adam’’ oldu. Örümcek Adam’ı ‘Kurtlar Vadisi’ dizisinin ünlü kahramanı Polat Alemdar yüzde 4,2 ile izliyor. Çocukların diğer kahramanları ‘Aşk Oyunu’ dizisinde Keremcem’in canlandırdığı ‘Sarp’, ‘Sihirli Annem’ dizisinde İnci Türkay’ın canlandırdığı ‘Betüş’.

İlköğretim öğrencilerinin yüzde 3,8’i büyüdüğünde ‘Betüş’e, yüzde 3,4’ü Polat Alemdar’a, yüzde 2,9’u Cem Yılmaz’a benzemek istiyor.

En sevilen diziler: Çocukların yüzde 12,6’sı Sihirli Annem’i, yüzde 6,4’ü Yabancı Damat’ı, yüzde 6,2’si Acı Hayat’ı, yüzde 5,9’u Cennet Mahallesi’ni, yüzde 5,8’i Aşk Oyunu’nu, yüzde 5,5’i de Avrupa Yakası’nı izliyor.

En sevilen çizgi filmler: Çocukların yüzde 22,3’ü Tom ve Jerry’yi, yüzde 17,9’u Buggs Bunny’yi, yüzde 9,9’u Şirinler’i, yüzde 3,4’ü ise Spider Man’ı yani Örümcek Adam çizgi filmlerini seviyor.

Öğrencilerin televizyonda izlemekten en rahatsız olduğu görüntüler, yüzde 82,7 oranıyla ‘açık saçık ve çıplaklık içeren görüntüler’ oldu.

Çocukların yüzde 71,1’i kavga ve şiddet görüntülerinden rahatsız olduğunu belirtirken, yüzde 69,3’ü ise ‘insanların üzüldüğünü, ağladığını gösteren görüntülerden’ rahatsızlığını dile getirdi.

Çocukların yüzde 66’sı televizyonu; sevdiği için, yüzde 21,4’ü hayal dünyasını geliştirdiği için, yüzde 21,2’si ise yapacak başka bir şey olmadığı için izliyor.

KAYNAK: //www.zaman.com.trPaylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.