ÇOCUKLAR EV İŞİ YAPAR MI

Anneyizbiz

Çocukların ev işi yapması, sorumluluk duygularının gelişimine yardımcı olduğu gibi özgüven gelişimini de destekler.

 


2 yaşındaki çocukla küçük görevlerle başlayabilirsiniz. Örneğin: oynadığı oyuncaklarını toplaması gibi… Çocuğunuza görev vermeden önce, görevleri iyi değerlendirin ve taşıyıp taşıyamayacağını iyi tartın. Yaşa göre görevlendirmek çok önemlidir.

Taşıyamayacağı yükü çocuğa yüklemek ona fayda yerine zarar verir. Çocukların bu mesuliyetlerini taşıyabilmeleri için ebeveynlerin desteğine, cesaretine ve motivesine ihtiyaçları vardır. Bunu başarabilmeleri için onların yardımlarına ihtiyaç olunduğunun hissine kapılmaları ve yapıldıktan sonra takdir edileceğini bilmeleri önemlidir.

Bir söylemenizde çocuğunuzun hemen görevine başlayacağını sanmayın. Burada sabırlı olmanız gerekir. Genellikle bir çocuk karma karışık odasını temizlemede umutsuzluğa kapılır ve nerden başlayacağını bilemez. Bir çocuk ne kadar küçük ise görevlerin o kadar küçük olması gerekir. Başarabileceği görevi verirseniz çocuğunuzun hevesini uyandırırsınız ve devamlılık için motive edersiniz.

Çocuğunuza destek olun, ona yol gösterin ve onunla birlikte temizlemeye başlayın. Kendisi sizi yaptığınızla örnek alacaktır. Onun için ev işlerindeki zorluluğu değil yapıldıktan sonra edilmiş başarıyı gösterin. Çocuğunuz mesuliyet duygusunu benimseyinceye kadar yapması gereken görevlerini hatırlatın ve yapılanları da kontrol edin. Çocuğunuzdan övgünüzü esirgemeyin. Bu onu daha da motive edecektir.

Sürekli yapılan görevler zamanla çocuğa alışkanlık yapar ve zamanla kolay gelecektir.
Yaşı ilerledikçe görevlerde hem sevdiği hem sevmediği arasında dengeli bir seçim kurun. Eğer başka kardeşler var ise görevlerin dağılımını düzenli değiştirin. Bu şekilde her çocuk diğer çocuğun yaptığı görevi de yapmış olur. Zamanla çocuğun görevlerini ağırlaştırın. Bu şekilde görevlerinden sıkılmalarını önler öbür yandan da öz güven duygularının artmasına destek olursunuz.

EV İŞLERİNDEKİ YARDIMLAR ÇOCUKLARINIZDA:

• Yeteneklerini uygun dağıtmayı öğrenir. “Bir günde kendime fazla iş yüklememem gerek”

• Zaman çizelgesi kurmayı, “Pazartesi günleri dershanem var ise, odamı temizlemeye yeterli zamanım
olmayacak. Benim başka bir gün temizlik için karar vermem gerekir.”

• Görevleri öğrenmeyi, (temizlik, düzen, evcil hayvan bakımı, ekmek alma v.b.)

• Kendisini aşabilmeyi sağlar. “Her ne kadar istemesem de, yapmam gerekiyor.”
Bu şekilde bir görevin üstesinden gelmeyi ve görev mesuliyetini geliştirmeye de destek olunur.
Ancak, çocuğunuzu ödüllendirmek ve motive etmek için bazen küçük bir hediye yapın ama bunu alışkanlık haline getirmeyin. Çocukların yaptığı ev işleri için para vererek ödüllendirme yapmayın. Yapıldığı zaman yanlış mesaj vermiş olursunuz.

Bu tür ödüllendirme çocukta alışkanlık yapar ve diğer bir yardımda daha fazla maddi ödül ister. Bu durumda evdeki işbirliğinin gerekli olduğunu ve özellikle ödüllendirici bir önemin olmadığını belirtmek gerekir.

ÇOCUĞUNUZUN SİZE YARDIMCI OLABİLECEĞİ İŞLER:

• Kendi yatağını ve odasını toplama,
• Yemek masasını kurma ve toplama,
• Toz alma ve süpürme,
• Çiçek ve evcil hayvan bakımı,
• Çamaşır asma,
• Yemek pişirmede yardım.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.