ÇOCUKLAR EVLENİYOR, ÇİFTLER GÜLÜYOR

ÇOCUKLAR EVLENİYOR, ÇİFTLER GÜLÜYORSciencedaily Çeviri: Ayda çayır/ NP GRUP

Ailenin çocuğunun evlenmesi çoğu zama üzüntü yaratır diye bilinir ama aslında öyle değil.

"Kuşların yuvadan uçması" deyimi çoğu kişide bir köşede oturan, çocuklarının aramasını bekleyen hüzünlü ve yalnız ebeveyn tablosunu akla getiriyor. Oysa Psychological Science dergisinde yayınlanan bir çalışma, bu durumun evlilik üzerinde olumlu etkiler yaratabileceğini düşündürüyor.

Kaliforniya Üniversitesi'nden araştırmacılar, bir grup kadının 40 yaşından 60'lı yaşlara kadar, 18 yıl süreyle marital hoşnutluğunu takip ettiler.

Çalışmanın sonunda kadınlar yaşlandıkça marital hoşnutluklarının arttığı ortaya çıktı.

Marital hoşnutluk düzeylerindeki artış çiftlerin birbirine daha fazla vakit ayırabilmesiyle ilişkili görülmedi. Bu durum birlikte geçirilen vaktin niceliğinden çok niteliğindeki artışla karşılaştırıldı. Yuvası boşalan kadınlar çocuklarıyla yaşayan kadınlara göre, eşleriyle vakit geçirmekten daha fazla zevk alıyorlar.

Bununla birlikte Gorchoff sonuçlara bakılarak evliliği kurtarmak amacıyla çocukları yatılı okula göndermenin yanlış olacağını vurguluyor. "Bilakis bu çalışma, çocukların yuvadan uçmasını beklemeden, çiftlerin birlikte keyifli zaman geçirmesinin gereğini ortaya koyuyor."Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:05 Aralık 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.