Çocuklar Nasıl Motive Olur?

Çocuğunuzu öğrenmeye teşvik etmek ve motive etmek mi istiyorsunuz? Anne babalar çocukların motivasyonunu ve öğrenme tutkusunu nasıl artırabileceğini biliyor musunuz? Her çocuğun beyni parmak izi kadar benzersizdir. Bu onlara kendi öğrenme güçlerini kazandırır. Ebeveynler ve çocuklar bu modeli bildiklerinde öğrenmeye daha güçlü bir şekilde katılabilirler ve başarıya giden yolları keşfedebilirler.

Çocuklar Nasıl Motive Olur?

Öğrenmenin güçlü yönleri sinir bilimindeki en son araştırmalara dayanıyor. Ebeveynlere çocuklarının öğrenme motivasyonunu ve tutkusunu artırmanın bir yolunu sunar.

Anne babaların çocuklarını yetiştirirken beyin fonksiyonları konusunda öğretmen veya uzman olmasına gerek yok. Öğrenmenin güçlü yönleri ebeveynlerin mevcut bilgilerini genişletir ve çocuklarını gelecekteki olasılıklar konusunda motive etme ve onlara ilham verme kapasitelerini artırır.

İşte çocuğunuzun motivasyonunu artırmak için anne babalara öneriler:

BAŞARISIZLIK KORKUSUNU YENMEK

Hayatta başarı her şeyde iyi olmakla ilgili değildir. Başarı, hangi konuda iyi olduğunuzu keşfetmek, bu güçlü yönlerinizi geliştirmek ve bunları mümkün olduğunca diğer alanlara uygulamakla ilgilidir.

Bazı çocuklar her şeyde iyi olmadıkları sürece akıllı ya da başarılı olmadıklarına inanırlar. Bu inanç devam ederse motivasyonunu kaybeder, hata yapmaktan korkar ve öğrenmekten kaçınır.

Öğrenme güçlerini keşfetmelerine nasıl yardımcı olacağını ve bunları diğer alanlarda başarıya ulaşmak için nasıl kullanacağını bilen ebeveyni olan bir çocuğun kendinden emin ve motive kalması çok daha muhtemeldir.

FARKINDALIK

Öğrenme gücünüzü ve çocuğunuzun kalıplarını bilmek, ikiniz arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları değerlendirmenize yardımcı olur. Her çocuk ebeveynleriyle aynı güçlü yönleri paylaşmaz. Çocuğunuzun sahip olduğu ve sizin paylaşmadığınız güçlü yönlerine değer vermek çoğu ebeveyn için bir keşif yolculuğudur.

PLANLAMA FAALİYETLERİ

Ebeveynler çocuklarının güçlü öğretmenleridir. Çocuğunuzun öğrenme gücü yüksek olduğu etkinliklere odaklanarak, muhtemelen daha fazla katılım ve keyif alacaksınız.

ÖĞRENMEYİ GELİŞTİRMEK İÇİN FIRSATLARIN GENİŞLETİLMESİ

Güçlü yönleri öğrenmek, henüz güçlü olmayanı iyileştirmenin bir yolu olarak güçlü olanla başlar.

Örneğin, çocuğunuzun algısal-motor alanlarda (spor, dans, el sanatları, inşaat) öğrenme gücü varsa ve siz de onun sayı zekasındaki güçlü yönlerini geliştirmek istiyorsanız, sayıların bu alanlarda nasıl bir rol oynadığını tartışmanın yollarını bulabilirsiniz.

ODASINI TOPLAMAKTA ZORLUK MU ÇEKİYOR?

Evde, konsantrasyon ve hafıza öğrenme konusunda güçlü yönleri olan ancak planlama ve sıralama becerilerini henüz geliştirmemiş bir çocuk, odasını temizlemekte zorluk yaşayabilir. Bir ebeveyn, halihazırda güçlü oldukları konuları (konsantrasyon ve hafıza) oda temizliğini bir hafıza oyununa dönüştürerek onlara yardımcı olabilir. Bu, yeni bir diziyi öğrenmeyi kolaylaştıracaktır.

BAŞARI BAŞARI YARATIR

Çocukların öğrenme konusunda tutkulu olmalarına yardımcı olmanın en hızlı yolu, onların ilk girişim ve başarılarının takdir edilmesidir. Öğrenme Güçlü Yönleri mektubu ve tam rapor tam olarak bunu yapmak için tasarlanmıştır.

OKULA KATILIM

Analizin ve raporun tamamlanması, ebeveynlere bu bilgiyi veli-öğretmen toplantılarına götürme ve bunu öğretmenlerle proaktif ve işbirliği içinde bir sonraki dönemde hangi güçlü yönleri geliştireceklerini ve aynı zamanda bu güçlü yönleri diğer alanlarda geliştirmek için nasıl kullanacaklarını planlamak için kullanma yetkisini verir. Öğrenme ebeveynler, öğretmenler ve öğrenciler birlikte işbirliği yaptığında en hızlı şekilde gerçekleşir.

Öğrenme gücümüz ile ilgilendiğimiz şey arasında güçlü bir örtüşme vardır. Bir çocuğun öğrenme gücü, olgunlaştıkça değişebilir ancak uzun vadede, öğrenme gücü hakkında bilgi sahibi olmak gençlerin doğru seçeneği seçmesine yardımcı olur.

Öğrenme gücünüzü harekete geçiren bir kariyer yolu bulmak, tatmin edici bir hayata sahip olmanın yoludur. Çocuklar, kendi öğrenme güçlerinin farkında olarak, ileriki yaşlarınızda size bir miktar destek sağlayabilme olasılıklarını artırmaya yönelik bir adım atmış olurlar.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Kasım 2023

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.