Çocuklar teknoloji bağımlısı çıktılar!

1500 veliyle yapılan ankette çocukların yüzde 42’si günde 3 saatten fazla teknoloji başında.

1500 veliyle yapılan ankette çocukların yüzde 42’si günde 3 saatten fazla teknoloji başında.

teknolojiİTÜ Maden Fakültesi Maden Mühendis-liği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural’ın ve İTÜ’lü öğrencilerin saha çalışmasını üstlendiği “Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı” anketi çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Teknolojinin çocuklar üzerindeki etkilerini ölçen çalışmaya göre, okul çağındaki çocukların yüzde 42.3’ü hafta içi, günde 3 saatten fazla teknoloji başında vakit geçiriyor. Bilgisayar oyunları ya da internet üzerinden sunulan içerik çocukların bilgisayar başında dersleri dışında uzun zaman geçirmesine neden oluyor. Özellikle ergenlik döneminde, oyun ve sosyal paylaşım sitelerinde geçirilen süre uzuyor. İstanbul Büyükşehir sınırları içerisinde Mayıs 2013’te 1500’e yakın veli ile yüz yüze görüşme metoduyla yapılan araştırmanın sonuçları:

ÇOCUĞUNUZU BAĞIMLILIKTAN KURTARIN

BAĞIMLILIK ETKİSİ - Soru: Çocuğunuz hafta için günde kaç saatini bilgisayar, cep telefonu veya tablet başında geçiriyor? Görüşülen deneklerin yüzde 42.3’ü çocuklarının günde ortalama 3 saatten fazla süredir teknoloji başında vakit geçirdiklerini ifade etmişler. - Soru : Hafta sonu ve tatil günlerinde bir günün kaç saatini bilgisayar, cep telefonu veya tablet başında geçiriyor? Görüşülen deneklerin yüzde 61.6’sı çocuklarının hafta sonu-tatil günlerinde, günde ortalama 3 saatten fazla süredir teknoloji başında vakit geçirdiklerini ifade etmişler.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURMANIN YOLLARI

- Soru : Bilgisayar, tablet, cep telefonu cihazlarının başından çocuğunuzu kaldırmak için bir gayret harcıyor musunuz? Ebeveynlerin yüzde 31.1’i çocuklarını teknolojik aletlerin başından kaldırmak için “her zaman” çaba sarf ettiklerini ifade etmişler. - Soru : Arkadaşı ve-veya arkadaşlarıyla bir araya geldiğinde hangi sıklıkta bilgisayar, cep telefonuyla oynanan oyunları tercih ediyorlar? Çocukların yüzde 21.9’u, arkadaş ortamlarında bile sıkça bilgisayar-cep telefonuyla oynanan oyunları tercih etmektedir. YEMEK SORUNLARI - Soru: Hangi sıklıkta yemeğini, bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi cihazların başından ayrılmadan aceleyle yiyor? Ebeveynlerin yüzde 12.9’u çocuklarının Sıkça, bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi cihazların başından kalkmadan aceleyle yemeklerini yediklerini ifade etmişler. UYKU ALIŞKANLIĞI - Soru : Hangi sıklıkta aslında uykuda geçirmesi gereken sürenin bir bölümünü teknolojik cihazlar ve internet başında geçiriyor? Ebeveynlerin yüzde 15.5’i çocuklarının sıkça, aslında uykuda geçirmeleri gereken zamanı internet başında geçirdiklerini ifade etmişler. DERS BAŞARISI - Soru : Çocuğunuzun teknolojik cihazlar ve internette geçirdiği sürenin, ders başarısını olumlu ya da olumsuz yönde etkilediğini düşünüyor musunuz? Ebeveynlerin yüzde 34.3’ü çocuklarının teknoloji başında geçirdiği zamanın bazı olumlu etkileri olsa da çocuklarının derslerini daha çok olumsuz etkilediğini düşünmektedir. Yüzde 17.7’si ise kesinlikle olumsuz etkilediği görüşünde. İNTERNET SAHİPLİĞİ - Soru : Evinizde internet bağlantısı var mı? Ankete katılan ebeveynlerin yüzde 91.9’unun evinde internet bağlantısı var. - Soru : internet kahveye gidiyor mu? Ankete katılan ebeveynlerin yüzde 17.7’sinin çocuğu internet kafeye gitmekte. - Soru : Çocuğunuz bilgisayarı daha çok hangi amaç-amaçlar için kullanıyor? Çocukların yüzde 64.2’sinin bilgisayarı kullanım amacı bilgisayar oyunları. Bunu yüzde 53.1 ile sosyal medya izliyor. AYŞE SORUCU

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:03 Haziran 2013Yayınlanma Tarihi:06 Haziran 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.