ÇOCUKLARA OYUN TUZAĞI

DHA

İzmir Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Etüt Eğitim Kurumları Derneği Başkanı Ayşen Özenç, 3- 13 yaş grubu çocuklarına yönelik açılan oyun-eğlence merkezlerinde sağlıklı olmadığını ve eğitim yeterliliği olmayan kişilerin çocukları yönlendirebildiğini öne sürdü.

Dernek Başkanı Ayşen Özenç, konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Genel Müdürlüğü’ne bir yazı gönderdiklerini kaydetti. Oyun- eğlence merkezleriyle ilgili derneğin görüşlerinin belirtildiği yazıda şöyle denildi:

"3- 13 yaş aralığının gelişimsel özellikleri farklıdır. Hangi amaçla olursa olsun değişik yaş grubundaki çocukların aynı mekanda faaliyette bulunmaları psikolojik, sosyal ve bilişsel gelişimleri açısından sakıncalıdır. MEB ve Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan (SHÇEK) ruhsatlı eğitim kuruluşları dışında açılmak istenen bu mekanların, hangi modele uygun olduğu ve çocuğun gelişimindeki işlevinin ne olduğu anlaşılamamaktadır. Yaygın şekilde bulunan atari salonlarının, bu eğlence merkezleriyle özellikle 7- 13 yaş grubu çocuklar için meşru hale geleceğinden ve şiddet içerikli oyunların denetimlerinin imkansız hale gelmesinden endişe edilmektedir. Bu kuruluşların MEB tarafından ruhsatlandırılması halinde, eğitim kurumu olarak algılanma durumunun ortaya çıkma riski vardır. Zaten var olan eğitim kurumlarının bu karmaşa içinde zarar görmesinden endişe edilmektedir."

Dernek Başkan Yardımcısı Nihal Öktem de, aileleri bu konuda daha bilinçli davranmaya çağırdı.

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıda da oyunun eğitimin bir parçası olduğu belirtildi. Ayrıca, 3- 13 yaş grubundaki çocuklar için sadece oyun ve eğlence ihtiyaçlarına yönelik merkezlerin açılmasının, eğitim amaç ve ilkeleri açısından uygun olmayacağı yönünde değerlendirmede yapıldı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.