ÇOCUKLARA REHABİLİTASYON

A.A

Antalya Valiliği, istismara uğrayan kız çocuklarının rehabilite edildiği merkez sayısını ikiye çıkardı. İşte detaylar.


Vali Yardımcısı Mehmet Seyman, merkezde rehabilite edilen kız çocuklarının yeni vakanın gelmesiyle aynı travmayı yaşadığını belirterek, ikinci bir merkezi açtıklarını bildirdi.

Mehmet Seyman AA muhabirine yaptığı açıklamada, istismara maruz kalan kız çocuklarının şimdiye kadar tek bir sosyal hizmet kuruluşundan koruma ve rehabilitasyon hizmeti aldığına işaret ederek, bu durumun yetersiz olduğunu söyledi.

Çeşitli şekillerde istismara uğramış, evden kaçmış, kaçtığı yerde yeni sömürülere konu olmuş çocukların mahkemeler, cumhuriyet savcıları, polis ve jandarma tarafından Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne teslim edildiğine işaret eden Seyman, şöyle konuştu:

“Biz bu çocuklarımızı alıyor, bu kuruluşumuzda sosyal hizmetler mevzuatı, valiliğin güvenlik kararı, 5295 sayılı çocuk koruma kanunu hükümlerince muhafaza ediyoruz. Onlara koruma, bakım ve rehabilitasyon hizmeti vermeye çalışıyoruz. İstismardan mağdur olmuş kıza hizmet verebilmek, onu psikolojik anlamda doğru yönlendirmek, rehabilite etmek, tedavisini sağlamak dünyanın en zor işi. Elimizde mevcut bu kuruluşumuzda burada hizmet almış ve belli bir noktaya kadar rehabilite edilmiş çocuklar ile yeni gelen çocukları aynı çatı altında tutmak zorundayız. Mevcut kuruluşta 1-2 aydır hizmet alan, belli bir gelişme sağlamış çocuk ile yeni gelen çocuk aynı çatı altında oluyor. Belki 3 ay boyunca aldığı rehabilitasyon sonucunda belli bir iyileşme sağlamış, eğitimle yeniden ilişkisi kurulabilmiş, kendisi ile barışmış çocukla henüz çok ağır travmalar yaşayan çocuğu yüz yüze getiriyorsunuz. Bu, fotoğrafı ters yüz ediyor. Katettiğiniz yolu tersine çeviriyor, sizi yeniden yolun başına götürebiliyor. O çocuk yeni gelen çocukla birlikte bilinç altında yaşadığı travmaları tekrar yaşıyor.”

Seyman, olumsuzlukları dikkate alarak istismara maruz kalmış kız çocukları için ikinci bir merkez açtıklarını belirterek, istismar mağduru, çeşitli şekillerde sömürü konusu olmuş çocukların bakım, koruma ve rehabilitasyon hizmetlerini artık birinci ve ikinci aşama olarak sürdürebilecek yeni kurumsal yapılanmayı gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Finansmanı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından sağlanan ikinci merkezin tüm hazırlıklarının tamamlandığını ifade eden Seyman, birinci merkezde rehabilitasyonu belli bir noktaya getirilmiş çocukların ikinci merkeze alınacağını, böylece yeni vaka ile temasının engelleneceğini ve rehabilitasyon sürecinin daha sağlıklı tamamlanacağını vurguladı.

Vali Yardımcısı Mehmet Seyman, merkezlerin istismar mağduru kız çocuklarına yönelik çalışmaları hakkında da bilgi verdi. İstismara uğrayan çocuğun eğitim durumu değerlendirilerek yeniden eğitimle ilişkilendirilmesini sağlamaya çalıştıklarını, okula kazandırılamayan çocukların becerileri doğrultusunda yaygın eğitim faaliyeti içerisine alındığını, çocuğun yaşadığı travmadan uzaklaşıp önce kendisiyle barışmasını, çevresine güven duymasını sağlamaya çalıştıklarını anlatan Seyman, “Diliyorum yeni merkezde daha bilimsel bakım ve rehabilitasyon hizmetini sürdürürüz. İstismara maruz kalan çocuklarımızı topluma daha kolay kazandırırız” dedi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.