Çocuklarda Baş Ağrısı Olur mu? Neden?

Çocuklarda baş ağrısı yaygındır. Genellikle hafif hastalıkların, hafif kafa travmasının, uyku eksikliğinin, yeteri kadar yiyip içmemenin veya stresin bir sonucudur. Bununla birlikte, çocuklarda bazı baş ağrıları, özellikle 6 yaşından küçükler için daha ciddi bir şeye işaret edebilir.

Baş ağrısı çocuklarda sık görülür ve çoğu vaka hafiftir ve endişelenmeniz gereken bir şey değildir. Bununla birlikte, bazen çocuklarda baş ağrıları, altta yatan ciddi bir durumun sonucu olabilir. Çocuğunuzun baş ağrısına, kişilik değişiklikleri, nöbetler ve çocuğunuzdaki denge sorunları dahil olmak üzere altta yatan ciddi bir durumdan kaynaklandığını düşündürebilecek belirtilere bakın. Çocuğunuzun baş ağrısından geçmesini izlemek zor olabilir. İyi haber şu ki, çocukların çoğu zaman baş ağrısı çekiyor, bunun nedeni çeşitli yaşam tarzı değişiklikleri ve reçetesiz tedaviler yoluyla yönetilebilir.

Çocuğunuzun baş ağrısının bir sağlık durumundan kaynaklandığından şüpheleniyorsanız ve bazı belirtiler fark ettiyseniz, doğru bir teşhis için doktorunuzdan randevu alabilirsiniz. Çocuğunuzun baş ağrısının sebebini ne kadar çabuk bulursanız, onu tedavi etmelerine o kadar çabuk yardımcı olabilirsiniz.

ÇOCUKLARDA BAŞ AĞRISI BELİRTİLERİ

- Başın bir veya iki tarafında veya her yerinde ağrı

- Ağrı zonklama veya vurma olabilir

- Işığa veya sese duyarlılık

- Mide bulantısı ve kusma

- Karın rahatsızlığı

- Terlemek

Çocuğunuz sessiz veya solgun olabilir. Bazı çocukların aurası vardır; bu, yanıp sönen ışıklar görmek, görüş değişikliği yaşamak veya komik kokular algılamak gibi migrenin başladığını gösteren bir uyarı işaretidir.

GERİLİM BAŞ AĞRILARI BELİRTİLER

Çocuğunuzda gerilim tipi baş ağrıları varsa, şu belirtiler olabilir:

- Baş ağrısı yavaş yavaş gelir.

- Baş genellikle her iki tarafta da ağrır.

- Ağrı donuktur veya başın etrafında bir bant gibi hissedilir.

- Ağrı başın veya boynun arkasını içerebilir.

- Ağrı hafif ila orta şiddettedir, ancak şiddetli değildir.

- Çocuğunuzun uyku alışkanlıklarındaki değişiklikleri fark edebilirsiniz.

Gerilim tipi baş ağrıları olan çocuklar tipik olarak bulantı, kusma veya ışığa karşı hassasiyet yaşamazlar.

KÜME BAŞ AĞRILARI BELİRTİLERİ

Küme baş ağrılarının yaygın belirtileri şunlardır:

- Başın bir tarafında, genellikle bir gözün arkasında şiddetli ağrı

- Çocuğunuzun gözü etkileniyorsa, düşük bir kapak, küçük bir öğrenci veya göz kapağında kızarıklık ve şişme

- Burun akıntısı veya tıkanıklık

- Şişmiş alın

BAŞ AĞRISININ ALTINDA YATAN DAHA CİDDİ BİR NEDENE İŞARET EDEBİLECEK BELİRTİLER:

- Çocuğunuz çok küçük.

-  Çocuğunuz baş ağrısının acısıyla uyanır.

- Çocuğunuzun baş ağrıları sabah çok erken saatlerde başlar.

- Çocuğunuzun ağrısı, öksürük veya hapşırma gibi zorlanmalarla kötüleşir.

- Çocuğunuzda mide bulantısı veya mide virüsünün diğer belirtileri olmadan tekrarlayan kusma atakları var.

- Ağrı aniden başlar ve çocuğunuz bunu şimdiye kadarki "en kötü baş ağrısı" olarak tanımlar.

- Çocuğunuzun baş ağrısı daha şiddetli veya sürekli hale geliyor.

- Çocuğunuz baş ağrısı sendromu geliştikçe kişilik değişiklikleri göstermeye başlar.

- Çocuğunuzun vizyonunda değişiklikler var.

-  Çocuğunuzun kollarında veya bacaklarında güçsüzlük veya denge sorunları var.

- Çocuğunuz nöbet veya epilepsi geçirmeye başlar.

Çocuğunuzda bu belirtilerden herhangi biri varsa, çocuğunuzu en kısa zamanda çocuk doktoruna götürmelisiniz.

ÇOCUKLARDA BAŞ AĞRISI İLAÇLARI

Asetaminofen veya ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) gibi OTC ağrı kesici ilaçları genellikle baş ağrısı ağrısını azaltmada etkilidir. Çocuğunuza ağrı kesici ilaç vermeden önce şu noktaları aklınızda bulundurun:

-Etiketleri dikkatlice okuyun ve yalnızca çocuğunuz için önerilen dozları kullanın.

- Önerilenden daha sık doz vermeyin.

- Çocuğunuza OTC ağrı kesici ilaçları haftada iki veya üç günden fazla vermeyin. Günlük kullanım, ağrı kesici ilaçların aşırı kullanımından kaynaklanan bir tür baş ağrısı olan aşırı ilaç kullanımı baş ağrısını tetikleyebilir.

- Suçiçeği veya grip benzeri semptomlardan kurtulan çocuklar ve gençler asla aspirin almamalıdır. - - -- Bunun nedeni, aspirinin bu tür çocuklarda nadir görülen ancak potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan Reye sendromuyla bağlantılı olmasıdır. Endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

OTC ağrı kesici ilaçlarına ek olarak, aşağıdakiler çocuğunuzun baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir:

-Dinlenme ve rahatlama. Çocuğunuzu karanlık ve sessiz bir odada dinlenmeye teşvik edin. Uyku genellikle çocuklarda baş ağrılarını giderir.

- Soğuk, ıslak bir kompres kullanın. Çocuğunuz dinlenirken, alnına serin ve ıslak bir bez koyun.

- Sağlıklı bir atıştırmalık sunun. Çocuğunuz bir süredir yemek yemiyorsa, bir parça meyve, kepekli kraker veya az yağlı peynir verin. Yemek yememek baş ağrılarını daha da kötüleştirebilir.

ÇOCUKLARDA BAŞ AĞRISI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Çocukların yaşadığı baş ağrılarının çoğu endişe kaynağı değildir. Baş ağrılarını sınıflandırmanın birçok yolu vardır ve bunu yapmanın bir yolu, onları birincil veya ikincil baş ağrılarına ayırmaktır.

BİRİNCİL BAŞ AĞRILARI

Birincil baş ağrıları, altta yatan koşullardan kaynaklanmaz ve migrenleri, küme baş ağrılarını ve gerilim baş ağrılarını içerir. Migren, iki ila 48 saat süren ve genellikle ayda iki ila dört kez ortaya çıkan orta ila şiddetli baş ağrılarıdır.

GERİLİM BAŞ AĞRILARI

Gerilim baş ağrıları genellikle stres ve zihinsel veya duygusal çatışmalar tarafından tetiklenirken, küme baş ağrıları haftalar veya aylar süren bir dizi halinde ortaya çıkar ve her iki yılda bir tekrarlayabilirler.

İKİNCİL BAŞ AĞRILARI

İkincil baş ağrıları, başka bir sağlık durumuna bağlı olarak beynin yapısındaki sorunlardan kaynaklanır. İkincil baş ağrıları, birincil baş ağrılarından daha az yaygındır.

MİGREN ÇOCUKLARDA NE KADAR YAYGINDIR?

Akut tekrarlayan baş ağrısı olarak da adlandırılan migren, okul öncesi çocukların yaklaşık %3'ünde, ilkokul çağındaki çocukların %4-11'inde ve lise çağındaki çocukların %8-15'inde görülür.3

ÇOCUKLARDA PEDİATRİK BAŞ AĞRISININ SEBEPLERİ NELERDİR?

Baş ağrısının kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Nedenler şunları içerebilir:2

- Baş veya boyundaki sıkı kaslar

- Beyinde genişleyen veya genişleyen kan damarları

- Beyindeki kimyasal veya elektriksel sinyallerdeki değişiklikler

- Ağrı hakkında bilgi aktaran sinir sisteminin bölümleri arasındaki iletişimde değişiklik

- Beyinde tümör veya malformasyon

- Uyku eksikliği ve düşük uyku kalitesi

Çocuğunuzun doktorunun daha fazla araştırma yapmak istemesi, doktorun bir beyin tümörü veya aynı derecede ciddi başka bir durum aradığı anlamına gelmez. Bunun yerine, genellikle cevap almaya çalışıyorlar. Çocuğunuzun süreç boyunca olabildiğince rahat ve stressiz olmasına yardımcı olmaya çalışın.

ÇOCUKLARDA BAŞ AĞRISI İLAÇLARI

Çocuğunuza Tylenol (asetaminofen), Advil (ibuprofen) ve Aleve (naproksen) gibi reçetesiz (OTC) ağrı kesicilerle yardımcı olabilirsiniz. Çocukların çoğu ilaca iyi yanıt verdiği için Çocuk Advil'i yaygın olarak kullanılır. Bulantı varsa, bulantı önleyici ilaçlar da verilebilir.

Çocuğunuzda migren varsa, migren ilaçları olan triptanlar da kullanılabilir. Beyindeki ağrı sinyalini azaltabilen bir beyin kimyasalı görevi görürler. Reçeteyle satılırlar ve genellikle yalnızca OTC ilaçları işe yaramazsa kullanılır. Altta yatan koşullardan kaynaklanan ikincil baş ağrılarının tedavisi, spesifik konuya bağlıdır.

TOPAMAX (TOPİRAMAT)

Bu ilaç başlangıçta epilepsiyi tedavi etmek için kullanıldı, ancak migrenlerin önlenmesinde de kullanılabilir.

BETA BLOKERLER

Beta blokerler, migren gelişimine katkıda bulunabilecek kan damarlarının genişlemesini azaltarak çalışır. Örnekler arasında Tenormin (atenolol) ve Kerlone (betaksolol) bulunur.

ARLEVERT (SİNNARİZİN)

 Bu ilaç bir antihistamin ve kalsiyum kanal blokeridir. Kan damarlarının duvarlarındaki kasların kasılmasını durdurarak migrenin oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir.

ELAVİL (AMİTRİPTİLİN)

Tipik olarak, amitriptilin depresyonu tedavi etmek için kullanılır. Migren için beyindeki serotonin seviyesini artırarak çalışır. Daha yüksek serotonin seviyeleri, beyindeki belirli sinirlerin ağrı sinyallerini alma şeklini değiştirir ve bu da migrenden daha az ağrıya neden olur.

ÇOCUĞUMA BAŞ AĞRISI İÇİN AĞRI İLAÇLARINI NE SIKLIKTA VEREBİLİRİM?

Hem reçetesiz hem de reçeteli birincil baş ağrılarını tedavi etmek için tasarlanmış ilaçlar, ağrı kesicilerin aşırı kullanımından kaynaklanan geri tepme baş ağrılarına neden olmamak için dikkatli kullanılmalıdır. Advil gibi reçetesiz ilaçlar haftada üç günden fazla verilmemeli ve triptanlar ayda en fazla dokuz kez kullanılmalıdır.

ÇOCUKLARDA PEDİATRİK BAŞ AĞRILARINI ÖNLEMENİN YOLLARI

Tüm baş ağrıları önlenemese de, çocuğunuzun baş ağrısına katkıda bulunan bazı yaşam tarzı faktörlerini yönetebilirsiniz. Çocuğunuzun yapmasına yardımcı olabileceğiniz bazı yaşam tarzı değişiklikleri şunlardır:

UYKU

Yeterince uyumamak baş ağrısına neden olabilir, bu nedenle çocuğunuzun her gece yeterli ve kaliteli uyku uyumasını sağlamak çok önemlidir. Çocukların genellikle gecelik yedi ila dokuz saate ihtiyacı vardır.

DİYET

İşlenmiş et, peynir, çikolata, kuruyemiş ve turşu gibi belirli yiyecekler ile çocuğunuzun baş ağrısı arasındaki olası bağlantıları izleyin. Örneğin, çocuğunuz turşu yerse ve başı ağrırsa, bir bağlantı olduğunu öğrendikten sonra turşuyu diyetlerinden sınırlayabilir veya bunlardan kurtulabilirsiniz.

DAVRANIŞ TERAPİSİ

Çocuğunuzun baş ağrısına stres katkıda bulunuyorsa, meditasyon, yoga ve diğer gevşeme egzersizleri yoluyla onu yönetmesine yardımcı olabilirsiniz. Baş ağrısına neden oluyorsa streslerini yönetmek, çocuğunuzda baş ağrısını önlemeye yardımcı olmak için uzun bir yol kat edecektir.

ÇOCUĞUMDA PEDİATRİK BAŞ AĞRISININ MİGRENE DÖNÜŞTÜĞÜNÜ NASIL ANLARIM?

Migrenin semptomları doğası gereği spesifiktir, bu nedenle bir baş ağrısının migrene dönüştüğünü söylemek kolay olabilir. Sizi migren konusunda uyarabilecek böyle bir semptom, fiziksel aktivite ile kötüleşen ağrıdır. Bazı çocuklar, özellikle küçüklerse, semptomlarını aktarmakta zorlanırlar, bu nedenle ağlama gibi kötüleşen baş ağrısı belirtileri fark ederseniz, çocuğunuzun migreni olabilir.

ÇOCUĞUMUN BAŞ AĞRISINDAN NE ZAMAN ENDİŞELENMELİYİM?

Endişe kaynağı olan birçok kırmızı bayrak vardır. Çocuğunuzun baş ağrısı ile birlikte mide bulantısı olmadan kusma, bacaklarda ve kollarda denge sorunları veya güçsüzlük ve boyun tutulması ile ateş gibi belirtiler varsa, en kısa zamanda doktora gitmelisiniz. Kişilik değişiklikleri, sabah erken baş ağrıları ve bayılma veya nöbetler ile birlikte bu semptomların tümü, çocuğunuzun baş ağrısına altta yatan bir durumun neden olabileceğinin göstergeleridir.

EKRAN SÜRESİ PEDİATRİK BAŞ AĞRILARINI ETKİLER Mİ?

Araştırmalar, elektronik cihazların aşırı kullanımının ve ekrana bakarak çok fazla zaman harcamanın çocuklarda baş ağrısını tetikleyebileceğini veya şiddetlendirebileceğini (kötüleştirebileceğini) göstermiştir. Çocuğunuzun çok fazla ekran başında kalmasından dolayı baş ağrısı çekme riskini azaltmaya yardımcı olmak için, elektronik kullanımını günde iki saatten daha az bir süre ile sınırlayabilirsiniz.

ÇOCUĞUMDA BAŞ AĞRISINI NASIL TEŞHİS EDERİM?

Çocuğunuzun baş ağrısının doğası hakkında bilgi edinmek için doktorunuz muhtemelen aşağıdakilere bakacaktır:

BAŞ AĞRISI GEÇMİŞİ

Doktorunuz, bir kalıp veya ortak bir tetikleyici olup olmadığını görmek için sizden ve çocuğunuzdan baş ağrılarını ayrıntılı olarak tanımlamanızı ister. Doktorunuz ayrıca bir süreliğine bir baş ağrısı günlüğü tutmanızı isteyebilir, böylece çocuğunuzun baş ağrılarıyla ilgili sıklık, ağrının şiddeti ve olası tetikleyiciler gibi daha fazla ayrıntı kaydedebilirsiniz.

FİZİKİ KONTROL

Doktor, çocuğunuzun boyunu, kilosunu, baş çevresini, kan basıncını ve nabzını ölçmek ve çocuğunuzun gözlerini, boynunu, başını ve omurgasını incelemek dahil olmak üzere bir fizik muayene yapar.

NÖROLOJİK MUAYENE

Doktorunuz hareket, koordinasyon veya duyu ile ilgili herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol eder.Çocuğunuz başka bir şekilde sağlıklıysa ve baş ağrısı tek semptomsa, genellikle daha fazla teste gerek yoktur. Bununla birlikte, birkaç durumda, görüntüleme taramaları ve diğer değerlendirmeler, bir tanıyı belirlemeye yardımcı olabilir veya baş ağrısına neden olabilecek diğer tıbbi durumları ekarte edebilir. Bu testler şunları içerebilir:

MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME (MRI)

MRI'lar, beynin ayrıntılı görüntülerini üretmek için güçlü bir mıknatıs kullanır. MRI taramaları, doktorların tümörleri, felçleri, anevrizmaları, nörolojik hastalıkları ve diğer beyin anormalliklerini teşhis etmesine yardımcı olur. Beyni besleyen kan damarlarını incelemek için bir MRI da kullanılabilir.

BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ (CT) TARAMASI

Bu görüntüleme prosedürü, çocuğunuzun beyninin kesitsel bir görünümünü sağlayan bir dizi bilgisayar yönlendirmeli X-ışını kullanır. Bu, doktorların baş ağrısına neden olabilecek tümörleri, enfeksiyonları ve diğer tıbbi sorunları teşhis etmesine yardımcı olur.

SPİNAL MUSLUK (LOMBER PONKSİYON)

Doktorunuz, bakteriyel veya viral menenjit gibi altta yatan bir durumun çocuğunuzun baş ağrısına neden olduğundan şüpheleniyorsa, omurilik musluğu (lomber ponksiyon) önerebilir. Bu prosedürde, laboratuvar analizi için bir beyin omurilik sıvısı numunesi çıkarmak için alt sırttaki iki omur arasına ince bir iğne sokulur.

ÇOCUKLARDA BAŞ AĞRISI TEDAVİSİ

Genellikle çocuğunuzun baş ağrısını evde dinlenme, azaltılmış gürültü, bol sıvı, dengeli öğünler ve OTC ağrı kesiciler ile tedavi edebilirsiniz. Çocuğunuz daha büyükse ve sık sık baş ağrısı çekiyorsa, farklı terapi biçimleriyle rahatlamayı ve stresi yönetmeyi öğrenmek de yardımcı olabilir.

İlaçlar

OTC AĞRI KESİCİLER

- Asetaminofen veya ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) genellikle çocuğunuzun baş ağrısını hafifletebilir. Baş ağrısının ilk belirtisinde alınmalıdırlar.

- Suçiçeği veya grip benzeri semptomlardan kurtulan çocuklar ve gençler asla aspirin almamalıdır. Aspirin, bu tür çocuklarda nadir görülen ancak potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan Reye sendromuyla ilişkilendirilmiştir. Endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

REÇETELİ İLAÇLAR

Migren tedavisinde kullanılan reçeteli ilaçlar olan triptanlar etkilidir ve 6 yaşından büyük çocuklarda güvenle kullanılabilir.

- Çocuğunuz migren ile birlikte mide bulantısı ve kusma yaşarsa, doktorunuz mide bulantısı önleyici bir ilaç reçete edebilir. Bununla birlikte, ilaç stratejisi çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Doktorunuza veya eczacınıza mide bulantısının giderilmesini sorun.

DİKKAT

İlaçların aşırı kullanımının kendisi baş ağrılarına katkıda bulunan bir faktördür (ilaç aşırı kullanımı baş ağrısı). Zamanla ağrı kesiciler ve diğer ilaçlar etkilerini kaybedebilir. Ayrıca tüm ilaçların yan etkileri vardır. Çocuğunuz OTC ürünleri de dahil olmak üzere düzenli olarak ilaç alıyorsa, doktorunuzla riskleri ve faydaları tartışın.

TERAPİLER

Stres baş ağrısına neden olmuyor gibi görünse de baş ağrısını tetikleyebilir veya baş ağrısını daha da kötüleştirebilir. Depresyon da bir rol oynayabilir. Bu durumlar için doktorunuz aşağıdakiler gibi bir veya daha fazla davranış terapisi önerebilir:

GEVŞEME EĞİTİMİ

Gevşeme teknikleri arasında derin nefes alma, yoga, meditasyon ve her seferinde bir kası gerdiğiniz ilerleyici kas gevşemesi bulunur. Ardından, vücuttaki tüm kaslar gevşeyene kadar gerilimi tamamen serbest bırakırsınız. Daha büyük bir çocuk, kitaplar veya videolar kullanarak sınıflarda veya evde gevşeme tekniklerini öğrenebilir.

BİOFEEDBACK EĞİTİMİ

Biofeedback, çocuğunuza ağrıyı azaltmaya yardımcı olan belirli vücut tepkilerini kontrol etmesini öğretir. Bir biofeedback seansı sırasında çocuğunuz, kas gerginliği, kalp hızı ve kan basıncı gibi vücut fonksiyonlarını izleyen ve bunlar hakkında geri bildirim veren cihazlara bağlanır.

Çocuğunuz daha sonra kas gerginliğini nasıl azaltacağını ve kalp atış hızını ve nefes almasını nasıl yavaşlatacağını öğrenir. Biofeedback'in amacı, çocuğunuzun ağrıyla daha iyi başa çıkabilmesi için rahat bir duruma girmesine yardımcı olmaktır.

BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI TERAPİ

Bu terapi, çocuğunuzun stresi yönetmeyi öğrenmesine ve baş ağrılarının sıklığını ve şiddetini azaltmasına yardımcı olabilir. Bu tür konuşma terapisi sırasında bir danışman, çocuğunuzun yaşam olaylarını daha olumlu görme ve bunlarla başa çıkma yollarını öğrenmesine yardımcı olur.

ÇOCUKLARDA BAŞ AĞRISINDA ALTERNATİF TIP

İyi çalışılmamış olmalarına rağmen, çocukların baş ağrılarına yardımcı olmak için bir dizi diyet takviyesi önerilmiştir:

- RİBOFLAVİN

- MAGNEZYUM

-KOENZİM Q10

-D VİTAMİNİ

Çocuğunuzun ilacıyla etkileşime girmeyeceğinden veya zararlı yan etkileri olmayacağından emin olmak için herhangi bir bitkisel ürün veya diyet takviyesi denemeden önce çocuğunuzun doktoruna danışın. Çocuklarda baş ağrıları için aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli alternatif tedaviler de yardımcı olabilir:

AKUPUNKTUR

Akupunktur uygulayıcıları genellikle çok az ağrı veya rahatsızlığa neden olan son derece ince, tek kullanımlık iğneler kullanırlar. Bazı araştırmalar, bu tedavinin baş ağrısı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini öne sürdü.

MASAJ

Masaj, stresi azaltmaya ve gerginliği gidermeye yardımcı olabilir ve baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Tipik olarak, aile doktorunuz veya çocuğunuzun çocuk doktoru ile randevu alırsınız. Çocuğunuzun semptomlarının sıklığına ve ciddiyetine bağlı olarak, beyin ve sinir sistemi rahatsızlıkları konusunda uzmanlaşmış bir doktora (nörolog) sevk edilebilirsiniz.

DOKTORUNUZA SORACAĞINIZ SORULARI YAZIN

Çocuklardaki baş ağrıları için doktorunuza sormanız gereken bazı temel sorular şunlardır:

-  Belirtilerin en olası nedeni nedir?

- Teşhisi doğrulamak için testler gerekli mi?

- Hangi tedaviler mevcuttur ve hangilerini önerirsiniz?

- Çocuğumun reçeteli ilaca ihtiyacı var mı yoksa OTC ilaçları işe yarar mı?

- Varsa hangi takip gereklidir?

- Ağrıyı azaltmak için evde neler yapabiliriz?

- Baş ağrısını önlemek için evde neler yapabiliriz?

Doktorunuz muhtemelen size aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi soru soracaktır:

- Belirtiler ne zaman başladı? Zamanla değiştiler mi?

- Çocuğunuz bu semptomları ne sıklıkla yaşıyor?

- Baş ağrısı genellikle ne kadar sürer?

- Ağrı nerede oluşur?

- Semptomlar sürekli mi yoksa aralıklı mı?

- Çocuğunuzun mide bulantısı veya baş dönmesi gibi başka semptomları var mı?

- Çocuğunuzun semptomlarını iyileştiren herhangi bir şey var mı?

-  Herhangi bir şey semptomları kötüleştirir mi?

- Hangi tedavileri denediniz?

- Çocuğunuz hangi ilaçları alıyor?

- Diğer aile üyeleri baş ağrısı çekiyor mu?

ÇOCUKLARIN BAŞI AĞRIDIĞINDA NE YAPMALISINIZ?

Çocuğunuzun doktorunu görene kadar, çocuğunuzun baş ağrısı varsa, çocuğunuzun alnına serin ve ıslak bir bez koyun ve onu karanlık, sessiz bir odada dinlenmeye teşvik edin. Semptomları hafifletmek için çocuğunuza asetaminofen veya ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) gibi OTC ağrı kesici ilaçlar vermeyi düşünün.

Suçiçeği veya grip benzeri semptomlardan kurtulan çocuklar ve gençler asla aspirin almamalıdır. Bunun nedeni, aspirinin bu tür çocuklarda nadir görülen ancak yaşamı tehdit eden bir durum olan Reye sendromuyla bağlantılı olmasıdır. Endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

WEBMD - JOHN HOPKINS


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:06 Ekim 2021Yayınlanma Tarihi:05 Ekim 2021

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.