Çocuklarda Facebook'a artan ilgi

Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü’nün düzenlediği ’güvenli internet ve sosyal paylaşım alanlarının riskleri’ seminerinde Facebook’u en fazla çocuk ve gençlerin kullandığı belirtildi.

Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü’nün düzenlediği ’güvenli internet ve sosyal paylaşım alanlarının riskleri’ seminerinde Facebook’u en fazla çocuk ve gençlerin kullandığı belirtildi.

facebookÇocuk Şube Müdürlüğü’nün ’Kimlere güvenebilirim’ projesi kapsamında merkez Yakutiye ilçesindeki Hilalkent Lisesinde ’güvenli internet ve sosyal paylaşım alanlarının riskleri’ semineri düzenlendi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Bölge Müdürlüğü’nde iletişim uzmanı Sevilay Yıldız, internetin günümüzde hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğunu anımsattı.

ÇOCUĞUNUZ İNTERNET BAĞIMLISI OLMASIN

BİLGİLERİNİ HERKESLE PAYLAŞIYORLAR

Türkiye’de internet kullanımının her geçen gün arttığını bunun nedeninin genç nüfusun fazla olması ve meraklı bir toplum oluşumuzdan kaynaklandığına dikkati çeken Yıldız, Facebook’u en fazla çocuk ve gençlerim kullandığının tespit edildiğini belirtti. İletişim uzmanı Yıldız, "Çocukların yüzde 85’inin facebook hesabı var. Bunların üçte biri de 13 yaşın altında. Normalde 13 yaş ve yukarısında olması gerekiyor. Çocukların yarıya yakını bütün bilgilerini herkesle paylaşıyor. Sizin yaş grubunuzdakiler özellikle ’şuradayım, şunu yaptım’ gibi herkese her şeyi söylemeniz gerekiyormuşcasına özellikle facebook üzerinden çok fazla paylaşım yapıyorsunuz. Günümüzde insanlar birini işe alacağı zaman Google veya herhangi bir arama motoruna ismini yazıyor ve bilgilerine hakkındakilere ulaşabiliyor. Mesela 5 yıl önce yazmış olduğunuz bir not, koymuş olduğunuz bir resim hiç alakasız bir zamanda önünüze süzgeçten geçirilmiş gibi konuluyor. İşverenler de buna göre o kişiyi değerlendiriyor. Özellikle bu yaş grubunda edindiğiniz arkadaşlarınıza, paylaşmış olduğunuz bilgilere çok dikkat edin. Önünüze ilerde başka şekillerde gelebilir" dye konuştu.

MÜSTEHCEN SİTELER KAPATILDIKÇA AÇILIYOR

Türkiye’de internet kullanımının hızlıca artmasının beraberinde şikayetleri de getirdiğini söyleyen Sevilay Yıldız, 2007 yılında kurulan İnternet Bilgi İhbar Merkezi’ne yüzde 95’lik oranında uygunsuz görüntüler içeren internet sitelerinin ihbar edildiğini söyledi. Sevilay Yıldız, "Maalesef Amerika’da günde 200 bine yakın böyle siteler açılıyor. Siz ne kadar kapatırsanız kapatın bu siteler dünyada ciddi bir talep görüyor" dedi.

ANNE-BABALARINIZA İNTERNETİ ÖĞRETİN

Ebeveynlerin de bilgisayar kullanmayı öğrenmeleri gerektiğini anımsatan Yıldız, "Anne ve babalarınıza da interneti öğretin. Amacı dahilinde kullanıldığı zaman internette güzel şeyler de olduğunu, korkunç bir şey olmadığını görsünler. Anneleriniz yemek tarifi yapmak için kullanabilir. Bilgisayarı ailenizle ortak yaşam alanınız olan mutfak, salon, oturma odası gibi yerlerde kullanın" diye konuştu. DHA

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:01 Nisan 2013Yayınlanma Tarihi:04 Nisan 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.