Çocuklarda ritm bozukluğu sık görülüyor

İstanbul'da 6-18 yaş arasındaki 320 bin öğrenci kalp sağlığı taramasından geçirildi. Rahatsızlık saptanan öğrencilerin çoğunda ritim bozukluğu var.

İstanbul'da 6-18 yaş arasındaki 320 bin öğrenci kalp sağlığı taramasından geçirildi. Rahatsızlık saptanan öğrencilerin çoğunda ritim bozukluğu var.

kalritmiÇekmece Bölgesi Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği, İstanbul'un 13 ilçesinde ve Edirne'de 700'e yakın okul gezdi, 6-18 yaş arası çocukların kalbini kontrol etti. 691 okulda yapılan kalp taramasında 320 bin öğrenciden bin 95'inde kalp rahatsızlığı saptandı. Rahatsızlığı olan çocukların çoğunda ise ritim bozukluğu tespit edildi.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

KHB Genel Sekreteri Prof. Dr. İhsan Bakır, kalp taramasının önemine dikkat çekerek, “Çocuk koşarken, oynarken kalp krizi geçirdi vefat etti, haberlerinin yüzde 99’u, bizim ‘ileti sistemi’ dediğimiz ritim problemlerinden kaynaklanan sorunlardır. Ameliyat ettiğimiz çocukların çoğunda ritim problemi yakaladık.75 hastamızın 40’nda ritim problemi vardı” dedi. Bin 75 çocuğu hayata bağladıklarını dile getiren Prof. Bakır, “Bunun anlamı şu; bu çocuklardan 75i ameliyat oldu, geri kalanı takibimize girdi. Kiminde ilaç tedavisine başlandı, kimine de rutin taramalarla tekrar hastaneye gitmeleri tavsiye edildi” diye konuştu.

AİLELER KALP HASTALIĞI BELİRTİLERİNE KARŞI UYANIK OLMALI

Ailelerin, çocuklarının gösterebileceği belirtiler konusunda dikkatli olması gerektiğine vurgu yapan Bakır, şu uyarılarda bulundu: “Durup dururken bayılan, dudağında morarması olan veya efor kapasitesi düşmüş çocukların mutlaka kalp hekimine görünmelerinde fayda var. Ailelerin de ilkokula ve liseye başlamadan ergenlik yaş grubundaki çocuklarına kalp check up’ı yaptırmalarında fayda var.” Proje okullar açıldığında tekrar başlayacak. Hedef; 1 milyon öğrenciye ulaşmak. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:09 Temmuz 2015Yayınlanma Tarihi:11 Temmuz 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.