Çocuklarda Soğuk Algınlığına Hangi İlaç Verilir?

Çocuklar için soğuk algınlığı ilaçları Öksürük baskılayıcılar dekstrometorfan, guaifenesin, Dekonjestanlar, psödoefedrin, fenilefrin, bazı antihistaminikler, bromfeniramin, klorfeniramin maleat ve difenhidramin [Benadryl] gibi maddeleri içermektedir.

Çocuklarda Soğuk Algınlığı İlaçları

Bu maddeler eczanelerde yaygın olarak bulunan birçok soğuk algınlığı ve öksürük ilacı markasının etken maddeleridir.  Çocuğunuz hastaysa, öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları hakkında anlamanız gereken ilk şey, bunların çocuğunuzun daha hızlı iyileşmesini sağlamayacaklarıdır. Ayrıca soğuk algınlığının kulak enfeksiyonuna, sinüs enfeksiyonuna veya zatürreye dönüşmesine engel olmazlar.

Çocuğunuza öksürük ve soğuk algınlığı ilacı vermeye karar verirseniz, sadece çocuğunuzu daha rahat hissettiriyorsa ve rahatsız edici yan etkilere neden olmuyorsa kullanılmalıdır. Çocuğunuz birkaç doz reçetesiz ilaç aldıktan sonra düzelmiyorsa veya kötüye gidiyorsa, mutlaka doktora başvurmalısınız.

Soğuk algınlığı ilacı seçerken, her bir bileşenin ne işe yaradığını anladığınızdan emin olun, böylece çocuğunuza gereksiz ilaçlar veya malzemeler vermeyin. Örneğin, balgam söktürücüler, mukusu gevşetmek için kullanılan soğuk ilaçlarda (Mucinex gibi) yaygın bir bileşen olan guaifenesin içerir. Bununla birlikte, balgam söktürücülerin çocuklarda yararlı olduğu kanıtlanmamıştır.

Çocuğunuzun rahatlattığı tüm belirtilere sahip olmadıkça, çok semptomlu bir ilaç kullanmaktan kaçının. En önemlisi, dozaj talimatlarını dikkatlice takip edin, sadece dozun ne olması gerektiğini tahmin etmeyin.

FDA, 2008’de 2 yaşın altındaki çocuklara reçetesiz öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları verilmemesini şiddetle tavsiye etti. İlaçları 4 yaşından küçük çocuklara doktor kontrolünde vermeli. Yapılan araştırmalar, çocukların soğuk algınlığı ilaçlarının gerçekten yardımcı olmadığını ve özellikle küçük çocuklar için bir yan etki riski oluşturabileceğini göstermektedir.

Çocuklarda soğuk algınlığı ilaçları; Spesifik olarak, dört farklı ilaç kategorisi. Onlar:

- Öksürük baskılayıcılar (dekstrometorfan veya DM)

- Öksürük ekspektoranları (guaifenesin)

- Dekonjestanlar (psödoefedrin ve fenilefrin)

- Bazı antihistaminikler (bromfeniramin, klorfeniramin maleat ve difenhidramin [Benadryl] gibi)

ÇOCUKLAR İÇİN ÖKSÜRÜK VE SOĞUK  ALGINLIĞI İLAÇLARI

Çocuklar için sayısız soğuk algınlığı ve öksürük ilacı var. Çoğu ebeveyn, çocuklarının hastalandıklarında kendilerini daha iyi hissetmelerini ister. Ne yazık ki, tüm bu çocukların soğuk algınlığı ilaçları iddia ettikleri rahatlamayı sağlamıyor. Bu ilaçlar üzerinde yapılan birçok çalışma, etkinliklerinin şüpheli olduğunu ve yan etkilerin riske değmediğini bulmuştur.

ÇOCUKLAR İÇİN SOĞUK ALGINLIĞI İLAÇLARI

- Asetaminofen (Tylenol) gibi uygun ilaçları kullanarak (bir doktora danışın) çocuğun ateşini azaltın. 6 aylıktan küçük çocuklarda veya çocuğunuzun kusması veya susuz kalması durumunda ibuprofen kullanmayın. Nadir görülen ancak ciddi bir hastalık olan Reye sendromu riski nedeniyle hiçbir çocukla aspirin kullanmayın.

- Çocuklar için öksürük veya boğaz ağrısı için bal kullanmayı düşünün, ancak sadece 1 yaşından büyüklerse Bal bebekler için toksik olabilir.

- Çocuğunuzun burnundaki kalın mukusu temizlemek için tuzlu su damlaları veya sprey kullanmayı deneyin.

- Çocuğunuza sıvı alımını artırmak ve mukusun incelmesine yardımcı olmak için bol miktarda sıvı verin.

- Kuru havaya nem eklemek için çocuğunuzun odasında bir nemlendirici kullanın.

- Çocuğunuz hırıltılıysa, doktorunuzu arayın. Hava yollarının açılmasına yardımcı olmak için başka tedaviler gerekebilir.

-Tıkanıklığı azaltmak için, dinlenirken çocuğun başını yüksekte tutun.

ÇOCUKLARIN SOĞUK ALGINLIĞI İLAÇLARININ ORTAK MARKALARI ŞUNLARI İÇERİR:

- DİMETAPP

- KÜÇÜK ÇÖZÜMLER / KÜÇÜK SOĞUK ALGINLIĞI

- MÜSİNEKS

- ÇOCUK BAKIMI

- ROBİTUSSİN

- SUDAFED

- TRİAMİNİK

- TYLENOL

- VİCKS

ÇOCUKLAR İÇİN SOĞUK ALGINLIĞI İLAÇLARINDA BULUNAN MADDELER

PARASETAMOL: ASETAMİNOFEN

Asetaminofen, Tylenol'ün aktif bileşenidir ve genellikle çocuklarda ateşi düşürmek ve ağrıyı hafifletmek için kullanılır. Şaşırtıcı bir şekilde, bazı ebeveynler için asetaminofen, bazı soğuk algınlığı ilaçlarında bir bileşen olabilir; bu da, aktif bileşenlerin listesini kontrol etme konusunda dikkatli olmazlarsa, bu bileşeni ikiye katlamalarına ve yanlışlıkla çocuklarına aşırı doz vermelerine neden olabilir.

Asetaminofen, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok çocuk soğuk algınlığı ilacında bulunabilir:

- Çocuk Mucinex Çok Belirti Soğuk ve Ateş Sıvısı

-  Triaminik Çok Belirti Ateşi

-  Triaminik Öksürük ve Boğaz Ağrısı

-  PediaCare Çocuklarda Öksürük ve Burun Akması artı Asetaminofen

-  PediaCare Çocuk Grip Artı Asetaminofen

-  NyQuil Soğuk/Grip Tedavisi

 -  Robitussin Şiddetli Çoklu Semptomlu Öksürük-Soğuk algınlığı + Grip Gece

-    Theraflu Gündüz ve Gece Şiddetli Soğuk ve Öksürük Giderici Çay Paketleri

Bu nedenle, çocuğunuza bu tür ürünlerin hiçbiriyle fazladan bir doz asetaminofen vermemeyi unutmayın.

ÇOCUĞUNUZUN NE KADAR TYLENOL'E İHTİYACI VAR?

DEKONJESTANLAR

Dekonjestanlar, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Fenilefrin ve psödoefedrin gibi bileşenleri içerirler. Sıklıkla yardımcı olmakla birlikte, dekonjestanlar bazı çocukları hiperaktif veya sinirli yapabilir. İçerirler:

-Sudafed Çocuk Nazal Dekonjestan Sıvı

- Çocuk Mucinex Burun tıkanıklığı ve soğuk algınlığı

- Fenilpropanolamin (PPA), 2000 yılında piyasadan kaldırılan ve kaçınılması gereken bir dekonjestandı.

ÇOCUKLARDA ÖKSÜRÜK KESİCİLER

Çocuğunuzun öksürüğü uykuyu veya günlük aktivitelerini engelliyorsa, nefes almakta güçlük çekmediği sürece dekstrometorfan (DM) gibi bir öksürük kesiciden faydalanabilir. Öksürüğe genellikle burun akıntısı neden olduğundan, genellikle öksürük şurubu içeren bir dekonjestan kullanmalısınız (aşağıya bakın).

Öksürük giderici ilaçlar şunları içerir:

- Delsym Uzatılmış Salımlı Süspansiyon 12 Saatlik Öksürük Giderici

- Robitussin DM

- Triaminik Uzun Etkili Öksürük (mavi)

- Mucinex DM

Kodein ve hidrokodon, reçeteli soğuk algınlığı ilaçlarının bileşenleridir ve uyuşukluğa neden olabilir. Bir zamanlar yaygın olarak kullanılmasına rağmen, FDA ayrıca, yavaşlama veya zor nefes alma dahil olmak üzere ciddi yan etkiler potansiyeli nedeniyle 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması konusunda uyardı.

ANTİHİSTAMİNİKLER

Alerjilerin neden olduğu burun akıntısı için etkili olsa da, onları uyku hali ve ağız ve burun kuruluğu da dahil olmak üzere soğuk algınlığı tedavisinde yararlı kılan antihistaminiklerin yan etkileridir. Antihistaminikler, difenhidramin, bromfeniramin, klorfeniramin ve karbinoksamin gibi bileşenleri içerir ve genellikle alerji ve gece soğuk algınlığı ilaçlarında bulunur:

-Dimetapp Çocuk Soğuk ve Alerjik Sıvı

- Benadryl Alerji Tedavisi

- Triaminik Gece Soğuk ve Öksürük Şurubu (mor)

- PediaCare NightRest Çocuklar için Öksürük ve Soğuk

- Dimetapp Çocuk Gece Gribi Şurubu

AĞRI KESİCİLER VE ATEŞ DÜŞÜRÜCÜLER

OTC ağrı ve ateş düşürücüler arasında asetaminofen (Tylenol) ve ibuprofen (Motrin ve Advil) bulunur. Reye sendromu adı verilen potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir hastalık nedeniyle, bir doktor tarafından talimat verilmedikçe 18 yaşın altındaki çocuklara aspirin verilmemelidir.

TYLENOL (ASETAMİNOFEN)

Asetaminofen, bebeklerde ve 2 aylıktan büyük çocuklarda genellikle güvenli kabul edilir, ancak doz talimatları için çocuğunuzun doktoruna danışmalı ve 24 saat içinde asla 5 dozdan fazla vermeyin. Ciddi zararlara neden olabilecek asetaminofen doz aşımı çok kolaydır.

MOTRİN VEYA ADVİL (IBUPROFEN)

İbuprofen, 6 aylıktan büyük çocuklar için güvenli kabul edilir, ancak doz talimatları için çocuğun doktoruna danışmalısınız. İbuprofen bazen mide rahatsızlığına neden olabilir, bu nedenle bir çocuğun mide ağrısı olabileceği durumlarda bundan kaçınılmalıdır.

ANTİHİSTAMİNİKLER

Buna burun akıntısı ve kaşıntı için kullanılan ilaçlar da dahildir. Difenhidramin (Benadryl) ve loratadin (Claritin), en yaygın olarak tanınan reçetesiz satılan antihistaminiklerdir. Alerjileri ve alerjik reaksiyonları tedavi etmek için etkili oldukları bulundu, ancak araştırmalar, bir çocuk soğuk algınlığı olduğunda semptomları hafifletmede etkisiz olduklarını ortaya koydu.

Antihistaminiklerin çocukları uykulu hale getirebileceğine dair bazı kanıtlar var. Ancak bazı durumlarda, antihistaminikler çocukların huzursuz, sinirli olmalarına ve uyumakta güçlük çekmelerine neden olabilir. Semptomların azalması ve olası yan etkileri nedeniyle, 4 yaşın altındaki bir çocuğa antihistaminikler verilmemeli ve daha büyük çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır.

DEKONJESTANLAR

Psödoefedrin (Sudafed) gibi dekonjestanlar, soğuk algınlığı veya üst solunum yolu enfeksiyonları olan çocuklar üzerinde çok az etkiye sahiptir. Ayrıca sinirlilik, huzursuzluk ve gerginliğe neden olmaya eğilimlidirler. Yaygın viral hastalıklar için kanıtlanmış bir faydaları olmadığı için, genellikle potansiyel yan etkilere değmezler. Bu ilaçların (Dekonjestanlar) sadece çocukların soğuk algınlığına karşı etkisiz olduğu gösterilmemiş, aynı zamanda önemli riskler de taşıdıkları için 12 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmemektedir.

ÖKSÜRÜK İLAÇLARI

Öksürük, vücudun akciğerleri temizleme yöntemidir ve genellikle bastırılmamalıdır. Çocuğunuzun geçmeyen bir öksürüğü varsa, altta yatan öksürüğün nedenini tedavi edebilmesi için doktoru onu değerlendirmelidir. Öksürüğü durdurmak daha ciddi hastalıklara yol açabileceğinden öksürük baskılayıcılardan kaçınılmalıdır ve bazı çalışmalarda öksürük baskılayıcıların güvenliği ve etkinliği sorgulanmıştır.

KUSMA VE İSHAL İÇİN İLAÇLAR

Kusma ve ishal, çocuklarında ebeveynleri en çok korkutan belirtilerden ikisidir. Çoğu ebeveyn sadece çocuklarının daha iyi hissetmesini sağlamak ve bu semptomların ortadan kalkmasını ister. Ne yazık ki, kusma ve ishal genellikle vücudun içindeki mikropları yok etme yöntemidir. İlaçla ishali ve kusmayı durdurmak muhtemelen işleri daha da kötüleştirebilir.

Yapmanız gereken en önemli şey, çocuğunuzun küçük yudumlar halinde Gatorade (yarım buçuk su ile karıştırılmış) veya Pedialyte ile susuz kalmasını sağlamaktır. Pepto-Bismol, aspirin içerdiği için çocuklara asla verilmemelidir. Çocuğunuzun kusması veya ishali hakkında endişeleriniz varsa, doktoruna başvurun.

ANTİBİYOTİKLER

Birçok ebeveyn, çocuklarının hastalığının ancak bir dizi antibiyotikten sonra düzeleceğinden endişe duyuyor. Ancak, genellikle durum böyle değildir. Antibiyotikler, soğuk algınlığı veya grip gibi viral bir hastalığın süresini iyileştirmez veya kısaltmaz. Ne yazık ki, birçok antibiyotik genellikle aşırı reçete edilir çünkü ebeveynler, çocuklarının daha erken iyileşmesi için bir tane almaları konusunda ısrar ederler. Bu sorun ilaca dirençli bakterilere yol açmıştır ve hala viral hastalığı olan bir çocuğa yardımcı olmuyorlar. Bu nedenle, çocuğunuzun doktoru size çocuğunuzda virüs olduğunu söylerse, antibiyotik için zorlamayın; kimseye yardım etmeyecek.

ÖKSÜRÜK VE SOĞUK ALGINLIĞI İLAÇLARI

Çoğu soğuk algınlığına burun akıntısı, burun akıntısı ve öksürük eşlik ettiğinden, öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları genellikle en yararlı olanlardır, çünkü bunlar genellikle bir dekonjestan ve öksürük baskılayıcı içerir. Uykulu olmadıkları belirtilmedikçe, bir antihistamin de içerebilirler.

Örnekler şunları içerir:

- Dimetapp Çocuk Soğuk ve Öksürük İksiri

-  Little Colds Dekonjestan Artı Öksürük (uykusuz)

- Robitussin CF Alkolsüz Öksürük Şurubu (uykusuz)

- Triaminik Gündüz Soğuk ve Öksürük (uykusuz)

-  Vicks NyQuil Çocuklar İçin Soğuk algınlığı, Öksürük Giderici

-  Vicks Pediatrik 44M, Öksürük ve Soğuk Giderici

- Mucinex Soğuk algınlığı ve Öksürük

ÇOCUKLARIN SOĞUK ALGINLIĞI İLAÇLARI İLE İLGİLİ SORUN NEDİR?

Özel bir endişe, bu ilaçların genellikle çocuklarda çalışılmamasıydı. Bunun yerine yetişkinlerde çalışıldı ve bu sonuçlar daha sonra çocuklara uygulandı. Ancak yetişkinlerin ve çocukların bu ilaçlara aynı şekilde tepki verecekleri net değildir. Yetişkinlerde bile öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının yardımcı olduğuna dair kanıtlar zayıf.

ÇOCUĞUM ÇOCUKLARIN SOĞUK ALGINLIĞI İLACINI KULLANMALI MI?

FDA'nın güncel önerileri şunlardır:

- Doktorunuz tarafından tavsiye edilmedikçe 4 yaşın altındaki çocuklarda soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları kullanmayınız.

- Çocuklara asla yetişkin ilaçları vermeyin. Sadece çocuklar için tasarlanmış ilaçları kullanın.

- Çocuğunuz başka reçeteli veya reçetesiz ilaçlar alıyorsa, önce doktora danışmadan asla soğuk algınlığı veya öksürük ilacı kullanmayın.

- Kutudaki dozlama talimatlarını dikkatlice izleyin.

- Birlikte verilen ölçü kaşığı, damlalık veya dozlama kabını kullanın.

 Belirtiler kötüleşirse veya birkaç gün içinde düzelmezse çocuğunuzu doktora götürün.

Ayrıca birçok uzman, ebeveynlerin daha ileri gitmeleri ve doktorları tavsiye etmedikçe 6 yaşından küçük çocuklarda soğuk algınlığı ilacı kullanmayı bırakmaları gerektiğini söylüyor.

FDA ÖKSÜRÜK VE SOĞUK İLAÇ UYARILARI

FDA, çocukların soğuk algınlığı ilaçları hakkında "bu ürünlerin güvenliği ve faydaların bu ürünlerin çocuklarda, özellikle 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmasından kaynaklanan olası riskleri haklı gösterip göstermediği konusunda sorular gündeme geldi" diyen bir halk sağlığı tavsiyesi yayınladı. FDA'ya göre, soğuk algınlığı ilaçları ile ilgili sorunların çoğunun "önerilen miktardan fazlası kullanıldığında, çok sık verildiğinde veya aynı etken maddeyi içeren birden fazla öksürük ve soğuk algınlığı ilacı kullanıldığında ortaya çıktığını unutmayın.

ÇOCUĞUMA SOĞUK ALGINLIĞI VEYA ÖKSÜRÜK İÇİN NE VEREBİLİRİM?

Hiçbir şey soğuk algınlığını iyileştirmez, ancak çocuk doktorları bu stratejilerin yardımcı olabileceğini söylüyor: Üç aylık veya daha küçükse, bir hastalığın ilk belirtisinde çocuğun doktorunu hemen arayın.

ÇOCUKLARDA SOĞUK ALGINLIĞI VE ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER?

-Çoğu çocuğun öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarına ihtiyacı yoktur.

-  Botulizm riski nedeniyle 12 aylıktan küçük bebeklere bal verilmemelidir.6

- Çocuğunuzda viral bir enfeksiyondan kaynaklanan öksürük ve soğuk algınlığı semptomları olduğunda alerji ilaçları yardımcı olmaz.

-Öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları yerine, tuzlu burun spreyi ve aspirasyon, duştan gelen ılık sis, nemlendirici kullanarak çocuğunuza semptomatik rahatlama sağlayın ve onu bol sıvı içmeye teşvik edin.

-  Ve en önemlisi, bebeğinize veya 2 yaşından küçük çocuğunuza öksürük veya soğuk algınlığı ürünleri vermeyin.

ÇOCUKLAR İÇİN EN İYİ DOĞAL ÖKSÜRÜK İLACI NEDİR?

Çocuğunuz 1 yaşından büyükse, doğal bir öksürük ilacı için bir kaşık balı ılık suda karıştırmayı deneyin. 1 yaşından küçük çocuklar bal yiyemediği için onlara akçaağaç şurubu vermeyi deneyebilirsiniz.

SİNÜS ENFEKSİYONU OLAN ÇOCUKLAR İÇİN EN İYİ İLAÇ NEDİR?

Çocuğunuzda sinüzit varsa veya bakterilerin neden olduğu sinüs enfeksiyonu varsa, sağlık uzmanınız antibiyotik reçete edebilir. Duruma bir virüs neden oluyorsa, tıbbi tedaviye gerek kalmadan ortadan kalkmalıdır. Çocuğunuz bir haftadan uzun süredir soğuk algınlığı, iyileşme, göz çevresi ağrısı veya ateşi varsa, sağlık uzmanınıza başvurun.

BEBEKLER VE ÇOCUKLAR İÇİN PEDİATRİK İLAÇLARIN YAYGIN YAN ETKİLERİ

Ebeveynler ve çocuk doktorları, çocuklara reçete edilen ilaçların olası yan etkilerinin çok daha fazla farkına varıyorlar. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, muhtemelen herkesin dikkatini çekmesine yardımcı olan olası ilaç yan etkileri hakkında bazı yüksek profilli raporların bir sonucu olarak ebeveynler daha temkinli olabilir:

- Singulair (montelukast) ve davranış/ruh hali değişiklikleri, intihar düşünceleri ve davranışları ve intihar ile olası bir ilişki.

-  Reçetesiz öksürük ve soğuk algınlığı ilacı ve FDA, bunları almanın risklerinin 2 yaşın altındaki çocuklar için faydalarından daha ağır basabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

- Tamiflu (oseltamivir) ve halüsinasyonlar, deliryum ve anormal davranışlar dahil olmak üzere çeşitli nörolojik ve davranışsal semptomlar.


- Antidepresanlar ve antidepresan ilaçlarla tedavi edilen çocuk ve ergenlerde artan intihar düşüncesi ve davranışı riski.

_ Accutane (izotretinoin) ve olası doğum kusurları ve psikiyatrik etkiler (örneğin intihar düşünceleri, davranışları ve intihar) riski.

Çocuğunuza bir ilaç reçete edilirken olası tüm risklerin farkında olmak iyi olsa da, bazen faydaların olası risklerden çok daha ağır bastığı durumlarda çocuğun son derece faydalı ilaçlara erişimini sınırlamak da işe yarayabilir. Bu, özellikle astımı olan bir ebeveyn, inhale steroidlerin olası yan etkilerinden endişe duydukları için çocuklarını önleyici steroid ilaçlarla tedavi etmek istemediğinde yaygındır.

- Baş ağrısı

- Mide bulantısı

- Uykusuzluk hastalığı

- Baş dönmesi

- Endişe

- İshal

- Deri döküntüleri

- Karın ağrısı

 -Tükenmişlik

- Uyku hali

- Kilo almak

- Alerjik reaksiyonlar

Bu yan etkiler genellikle çocukların küçük bir yüzdesinde görülür, bu nedenle çocuğunuzun herhangi bir özel ilacı kullanırken herhangi bir yan etki yaşamama ihtimali yüksektir. Ayrıca, neredeyse tüm ilaç yan etkileri geçicidir ve ilacı bıraktığınızda veya farklı bir ilaca geçtiğinizde ortadan kalkar.

ÇOCUKLARIN SOĞUK ALGINLIĞI İLAÇLARININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Uzmanlar, özellikle ne kadar yaygın oldukları göz önüne alındığında, çocukların soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarının risklerinin düşük olduğu konusunda hemfikir. Yine de, Hastalık Kontrol Merkezlerine göre, 12 yaşın altındaki binlerce çocuk öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları aldıktan sonra her yıl acil servise gidiyor. Bu acil servis ziyaretlerinin yaklaşık üçte ikisi, çocuklar gözetimsizken öksürük veya soğuk algınlığı ilacı içtikten sonra gerçekleşti. Çok fazla soğuk algınlığı ilacı almak tehlikeli yan etkilere neden olabilir. Bir çocuğa kazara çok yüksek doz vermek kolay olabilir; Ebeveynler aynı anda iki farklı marka ilacı kullanabilir, aynı içerikleri içerdiğini fark etmeyebilir veya bir çocuğu yatıştırmak için gecenin bir yarısı kalkarsa dozu yanlış ölçebilir.

Genel riskler düşük olsa da, bazı uzmanlar yeterince düşük olmadığını söylüyor. Çocukların soğuk algınlığı ilaçlarının çocuklara yardımcı olduğuna dair bir kanıt olmadığı göz önüne alındığında, bazıları herhangi bir riskin  ne kadar küçük olursa olsun kabul edilemez derecede yüksek olduğunu düşünüyor.

ÇOCUKLARDA SPESİFİK İLAÇ REAKSİYONLARI

Hemen hemen her ilaçta görülebilen, yukarıda sıralanan genel ilaç yan etkilerine ek olarak, belirli ilaçlarla daha sık görülen bazı yan etkiler de vardır. Karşılaşabileceğiniz veya tetikte olmanız gereken daha klasik ilaç yan etkilerinden bazıları şunlardır:

Amoksil (Amoksisilin)

Diğer antibiyotiklerde olduğu gibi, Amoxil'in en yaygın yan etkileri diyare, mide bulantısı ve kusmayı içerebilir. Ek olarak, Amoxil bazen hiperaktivite ve ajitasyon dahil olmak üzere davranış değişikliklerine neden olur.

Prednizon

Astım ve zehirli sarmaşığı tedavi etmek için kullanılan kısa süreli küçük dozlarda bile, en yaygın prednizon yan etkileri duygudurum değişiklikleri, sinirlilik ve uykusuzluğu içerebilir.

BENADRİL (DİFENHİDRAMİN

Diğer birçok antihistaminikte olduğu gibi, Benadryl'in yan etkileri genellikle uyuşukluk ve ağız kuruluğu içerir, bu nedenle çoğu çocuk doktorunun düzenli alerjisi olan çocukların Allegra (feksofenadin), Claritin (loratadin) gibi daha az yatıştırıcı veya yatıştırıcı olmayan alerji ilaçları almasını önermesinin nedeni budur. Bunun yerine Clarinex (desloratadin) veya Zyrtec (setirizin).

Ritalin (metilfenidat)

Concerta, Ritalin'in en yaygın şeklidir ve yan etkileri iştah kaybı, mide bulantısı, mide ağrısı, uykusuzluk, sinirlilik, baş ağrısı ve baş dönmesini içerebilir.

Flonaz (flutikazon)

Diğer steroid burun alerjisi burun spreylerinde olduğu gibi, en yaygın yan etkiler öksürük, burun tahrişi ve burun kanamasını içerebilir.

Vyvanse (lisdexamfetamin)

DEHB tedavisinde kullanılan Adderall ve Adderall XR gibi diğer dekstroamfetamin formlarında olduğu gibi, yaygın Vyvanse yan etkileri arasında iştah azalması, baş ağrısı, uyku sorunları, kilo kaybı, karın ağrısı, sinirlilik ve kusma yer alır.

Reglan (metoklopramid)

Reglan'ın (bazen reflü olan çocukları tedavi etmek için kullanılır) yaygın yan etkileri arasında ishal, baş ağrısı, mide bulantısı, uykusuzluk, huzursuzluk ve enerji azalması yer alır. Bu ilacın pediatride kullanımını bazen sınırlayan, daha az yaygın, ancak daha ciddi, istemsiz hareketlerle birlikte akut distonik reaksiyonlar ve tardif diskinezidir.

Omnicef ​​(sefdinir)

Diğer antibiyotiklerde olduğu gibi, en yaygın Omnicef ​​yan etkileri diyare, mide bulantısı ve kusmayı içerebilir. Ek olarak, Omnicef ​​bazen demir vitaminleri, demir içeren bebek maması veya diğer demir içeren ürünlerle etkileşimi nedeniyle çocuğun dışkısının kırmızımsı bir renge sahip olmasına neden olabilir.

Piridyum (fenazopiridin)

Pediatride pek kullanılmasa da, Pyridium'un en sık görülen yan etkisi, idrarın kırmızımsı-turuncu bir renge dönüşmesine ve kontakt lenslerin lekelenmesine neden olabilmesidir. Piridyum bazen idrar yolu enfeksiyonlarının semptomatik tedavisi için kullanılır.

İLACIN YAN ETKİLERİNİ NASIL ANLARIM?

Ebeveynler genellikle yeni semptomları ilaçlara bağlasa da, bir semptomun aslında bir ilacın yan etkisi olup olmadığını ve başka bir şeyden kaynaklanıp kaynaklanmadığını nasıl anlarsınız? Çocuğunuzun sinüs enfeksiyonu geçirdiğini ve Amoxi aldıktan sonra üç gün sonra ishal olmaya başladığını söyleyin. İshal, Amoxil'in belirli bir yan etkisi mi, antibiyotik almanın genel bir yan etkisi mi yoksa aynı zamanda çocuğunuzun kreşinden geçen mide gribi mi?

Çocuğunuzun bir ilaca yan etkisi olup olmadığını anlamanıza yardımcı olmak için aşağıdakilere yardımcı olabilir:

- Çocuğunuzun aldığı herhangi bir ilaca ne zaman başladığını, ne zaman durdurduğunu veya dozunu ne zaman değiştirdiğini ayrıntılı bir şekilde kaydedin.

- Yeni bir ilaca başlarken veya dozları değiştirirken yeni semptomları kaydedin

- Neye dikkat etmeniz gerektiğini bilmek için, çocuğunuzun reçete ettiği ilaçların yaygın yan etkileri hakkında çocuk doktorunuza ve eczacınıza danışın.

- Çocuğunuzun sahip olduğu açıklanamayan semptomları, ilacın prospektüsünde yer alan yaygın yan etkiler ve yaygın olmayan yan etkiler listesiyle karşılaştırın.

- Çocuğunuza bir ilaç verirken, özellikle saç biti tedavisinde kullanılan FDA onaylı ikinci basamak tedavi olan Lindane gibi ilaçlar için, ancak doğru kullanıldığında bile ciddi yan etkilere neden olabilen ilaçlar için talimatları izleyin.

-  Reçetesiz satılan ilaçlar, alternatif tedaviler ve kötüleşen ilaç yan etkilerine yol açabilecek olası ilaç etkileşimlerini tanımalarına yardımcı olacak vitaminler de dahil olmak üzere çocuğunuzun aldığı diğer tüm ilaçlar hakkında çocuk doktorunuza ve eczacınıza bilgi verin.

WEBMD


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:17 Ocak 2024Yayınlanma Tarihi:04 Ekim 2021

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.