ÇOCUKLARDA TELEFONA DİKKAT

KAYNAK: Hurriyet.com.tr

Kanada'dan gelen bilim adamı Dr. Haward W. Fisher de, elektro manyetik alanların kesinlikle insan sağlığını olumsuz etkilediğini, bunun çeşitli ülkelerde yapılan kapsamlı araştırmalarla ispatlandığını kaydetti.

Cep telefonu başta olmak üzere baz istasyonları gibi elektromanyetik alanların "beyin kanseri, lösemi riskini artırdığını, genetik yapıya hücrele zarar verdiğini, kan beyin bariyerini bozduğunu, uyku düzenini etkilediğini, dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye neden olduğunu ve birçok hastalığa zemin hazırladığını" savunan Fisher, "bunların tamamen 'görünmez tehlike' olarak tanımlanması gerektiğini" söyledi.

Yurt dışında çocuklar üzerinde yapılan bir çalışmadan örnek veren Fisher, "Elektromanyetik alanlara maruz kalan çocuklarda, hiperaktivite saptanmasının ardından, bu çocukların etraflarındaki cep telefonu, ışık, fön makinası gibi eşyaların azaltılmasıyla, çocukların sakinleştikleri tespit edildi" dedi.

Fisher, yapılan çalışmalar sonucunda, "özellikle cep telefonunun en sık kullanıldığı baş bölgesinde beyin tümörlerinin geliştiğini" ifade ederek, "En sık baş bölgesinin sol tarafı kullanılıyorsa o bölgede, sağ tarafı kullanılıyorsa o tarafta tümör geliştiği saptandı. 2005'te yapılan bir çalışmada, 2 bin beyin tümörünün cep telefonu kullanımına bağlı olarak geliştiği belirlendi" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Ocak 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.