Çocukları bundan uzak tutun!

Yaz tatilinde çocukları bilgisayar oyunlarından koruyun.

Yaz tatilinde çocukları bilgisayar oyunlarından koruyun.

cocukuzak"Yaz tatili süresince çocuklar serbest bırakılarak, şiddet içerikli ve eğitici olmayan televizyon programlarını izleme, bilgisayar oyunlarını oynama ve amaçsız sokakta gezme durumunda bırakılmamalıdır" Bartın Üniversitesi eğitim Fakültesi  Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş, yaz tatili süresince çocukların serbest  bırakılarak, şiddet içerikli ve eğitici olmayan televizyon programlarını izleme,  bilgisayar oyunlarını oynama ve amaçsız sokakta gezme durumunda bırakılmaması gerektiğini söyledi.

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN!

Güneş, eğitimde son yıllarda bilgi  öğretimi yerine öğrencilerin  dil, zihinsel, sosyal  ve zihinsel bağımsızlık  becerilerini geliştirme üzerinde durulduğunu belirterek, bu becerilerin  geliştirilmesinin de sadece okul ve sınıflarda yürütülen eğitim etkinlikleriyle  yeterli olmadığını söyledi. Yaz tatilinin öğrencilerin dil, zihin, sosyal ve duygusal becerilerini  geliştirmesi açısından bir fırsat olduğunu anlatan Güneş, bunun için çocuklara  çeşitli görevler verilerek onların eğitici etkinliklere yönlendirilmesi  gerektiğini kaydetti. Güneş, ailelerin çocukları için bir tatil programı yapması gerektiğini  dile getirerek, "Çocuklar serbest bırakılarak, şiddet içerikli ve eğitici olmayan  televizyon programlarını izleme, bilgisayar oyunlarını oynama ve amaçsız sokakta  gezme durumunda bırakılmamalıdır. Ailelerin çocuklarıyla bir tatil programı  yapması, programda dinlenme ve eğlenmenin yanında okuma, yazma, başarısız olunan derslerle ilgili çalışma ve çeşitli eğitici etkinliklere yer vermesi, çocuğun  geleceğine önemli katkılar sağlamaktadır" şeklinde konuştu. Çocuğun okuma ve anlama becerilerinin sürekli geliştirilmesinin  önemine vurgu yapan Güneş, "Dinlemede beynimizin belirli bölümleri harekete  geçerken okumada beynimizin  büyük bir bölümü çalışmaktadır. Öğrencinin sesli  okumasına izin verilmelidir. Araştırmalar, ilkokuldan itibaren düzenli okuyan  yetişkinlerin beyinlerinin diğerlerine göre daha genç olduğunu, daha hızlı ve  etkili çalıştığını göstermektedir" dedi.

"ANI, ŞİİR, ÖYKÜ YAZMA, GÜNLÜK TUTMA ÖNEMLİ"

Prof. Dr. Güneş, çocukların, okumayla anlama becerilerini geliştirmeye  ağırlık verilmesi gerektiğini ve bunun için sık sık tahmin etme, okuduklarını  açıklama, sorgulama veya özetleme çalışmalarının yapılabileceğini vurgulayarak,  anı, şiir, öykü yazma, günlük tutma gibi etkinliklerin de çocuklardayazma  becerisini gelişitirdiğini söyledi. Çeşitli becerilerin kazanıldığı ilköğretim yıllarının iyi  değerlendirilmesi gerektiğini anlatan Güneş, "Yaz tatilinde de çocukların dil,  zihinsel ve sosyal becerilerinin gelişimi desteklenmelidir. Yaz tatili  boş zaman  geçirme olarak algılanmamalı, farklı etkinliklerle çocukların çeşitli  becerilerinin gelişimi  sürdürülmelidir. Bu konuda ailelere önemli görevler  düşmektedir" diye konuştu. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:04 Temmuz 2014Yayınlanma Tarihi:08 Temmuz 2014