Çocukları güneşten koruma önerisi

Küçük yaşta uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmanın cilt kanserini tetiklediği bildirildi.Küçük yaşta uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmanın cilt kanserini tetiklediği bildirildi. cocuk_gunesAdnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neslihan Şendur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların cildinin güneşin zararlı ışınlarına karşı yetişkinlere göre üç kat daha fazla hassas olduğunu ifade etti.

ÇOCUK GELİŞİMİ HAKKINDA HER ŞEY

Savunma mekanizmaları henüz tam olarak gelişmediği için üç yaşından küçüklerin mümkün olduğunca güneş ışınlarından korunması önerisinde bulunan Şendur, şunları kaydetti: "Cilt kanserinin nedenlerinin yüzde 80'i küçük yaşta alınan güneş ışınlarıdır. Küçük yaşta uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmak cilt kanserini tetikler. Bu nedenle aileler, çocuklarını gerekli olmadığı müddetçe güneşin etkili olduğu saatlerde dışarı çıkarmaması gerekiyor. Çocukların hassas ciltler için geliştirilen koruyucu ürünlerin kullanılması önemli. Ailelerin bu konuya özen göstermesi gerekiyor." "DIŞARIDA ÇALIŞANLAR RİSK ALTINDA" Prof. Dr. Neslihan Şendur, yaz aylarında güneşin altında, sıcak ortamlarda ya da yüksek ısıya maruz kalınan yerlerde çalışarak geçimlerini sağlamak durumunda olanların da bazı riskler taşıdığını, mutlaka koruyucu tedbirler alması gerektiğini aktardı. Şendur, "Pide ustaları, dönerciler, kaynakçılar, tarım işçileri gibi sürekli açık havada veya sıcak ortamda bulunanlar mümkünse vardiyeli çalışmalı. Ayrıca mümkün olduğunca kendilerini rahat hissedecekleri kıyafetleri seçmeli. Bol su ve ayran içmeli ve koruyucu krem kullanmalı" diye konuştu. Sarışın, mavi gözlü, açık tenli kişilerin güneş ışınlarından çok çabuk etkilendiğine işaret eden Prof. Dr. Şendur, bu özellikteki kişilerin güneşin dik olduğu saatlerde dışarıya çıkmamaları, denize ise güneş ışınlarının etkisini kaybettiği saatlerde girmeleri gerektiği tavsiyesinde bulundu. Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmanın en önemli yolunun güneş kremi olduğunu ancak bu ürünleri kullanmanın da bazı kurallarının bulunduğunu anlatan Neslihan Şendur, bu ürünün güneşe çıkmadan önce sürülmesi ve sık sık yenilenmesi gerektiğini bildirdi. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:25 Haziran 2013Yayınlanma Tarihi:03 Temmuz 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.