ÇOCUKLARI GÜNEŞTEN KORUMAK

Anneyizbiz
 
Çocukları güneşten doğru giysi ve ürünlerle korumak, güneş yanığı ve çarpmasına karşı tüm tedbirleri almak gerekir.


Tüm tedbirlerin yanında; çocuğun, rol model olarak anne-babasını seçeceğini unutmadan, ebeveynlerin de güneşten korunurken örnek bir tavır içinde olması gerekir.

Güneş Koruyucu Kremler Nasıl Olmalıdır?

1. Renksiz, kokusuz ve çocuk cildine uygun (pediatrik) olmalıdır.

2. +50 SPF etiketi olmalıdır. Bu rakam koruma faktörünü ifade eder.

3. Güneş kremi, güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce ince tabaka olarak sürülmeli ve 2-3 saatte bir tekrar sürülmelidir. Çünkü koruma etkisi 2-3 saatte biter. Terleme, denize-havuza girme ve duş sonrası kremin uygulanması tekrarlanmalıdır.

4. Güneş kremleri göz etrafına sürülmez. Göze değerse tahriş eder. Güneş kremi göz çevresi hariç tüm yüze, ense ve kulakların dış kısmına sürülmelidir. Kulakların üst kısmı özellikle güneşten çok etkilenir.

5. Akşamüzeri uyku saati öncesi ılık bir duş yapılarak ter ve güneş kremi yıkanmalı ve bebek losyonu ile cilt rahatlatılmalıdır.

GÜNEŞ YANIKLARINDA NASIL BİR TEDAVİ UYGULANIR?

Çocukta sık soluk alıp verme, bulantı-kusma, ateş, yaygın kızarıklık ve içi su dolu kabarcıklar varsa hemen doktora başvurmak gerekir.

Genel durum iyi ise, sadece kızarıklık varsa, ılık duş sonrası serin su ile önce kollara sonra bacaklara daha sonra gövdeye yaş pansuman yapılır. Pansuman, tüm vücut alanına yapılmaz, vücut ısısında ani düşme tehlikelidir. Pansuman musluk suyu ile ve bölüm bölüm yapılır. Buzlu su kullanılmaz. Soğuk su ile ıslatılmış gazlı bez veya tülbent yanık alana serilir, 3-5 dakikada bir yeniden ıslatılıp sıkılarak soğutma 15-20 dakika yapılır. Önce kollar, sonra bacaklar ve gerekiyorsa diğer kısımlar ayrı ayrı serinletilir. Pansuman sonrası hafifçe çocuk pudrası sürülebilir. Kolonya, salça, yoğurt, diş macunu gibi ürünler kesinlikle sürülmez.

Bebek aspirini hem yanığı azaltır, hem de ağrı ve ateş için yararlıdır. Bu nedenle diğer ateş düşürücüler yerine aspirin tercih edilir.

ANNE- BABALARA TAVSİYELER

Çocuklar, rol model olarak anne-baba ve evdeki büyükleri örnek aldıkları için, büyüklerin de güneş banyoları yaparken bilinçli ve ölçülü olması gerekir. Ebeveynleri, saatlerce güneş altında bronzlaşma çabası içindeki bir çocuk, kaçınılmaz olarak onları örnek alacaktır. Solaryum ile gerçekleşen bronzlaşmaların deri kanserine yol açtığı bilinmektedir. Bu nedenle aşırı bronz bir cildin sağlık göstergesi değil, deri kanserine yatkınlık olduğunu gençlere anlatmak ve her yaşta güneşten korunmanın önemini vurgulamak, ailelerin ve tüm eğitimcilerin görevidir.


 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.