ÇOCUKLARI TEMİZLİĞE ALIŞTIRIN

Anneyizbiz 

Çocukların vücut direnci daha zayıftır ve bu nedenle hastalık yapıcı mikroorganizmalara karşı onları korumalıyız.

   
Eller, bulaşıcı hastalıkların vücuda girmesinde köprü işlevi görüyor. Ellerini yıkamaya özen göstermeyen, bu alışkanlığı kazanmayan çocuklar, doğal ortamda bulunan mikroplarla karşı karşıya kalıyor.

Çocukların vücut direnci yetişkinlere oranla daha zayıftır ve bu nedenle hastalık yapıcı mikroorganizmalara çok kolay teslim olabilirler.

Eller, mikropların vücuda girmesinde köprü işlevi görüyor. Hastaneye gelen çocukların önemli kısmı, sadece ellerini yıkamadığı için çevresinden aldığı mikroplar nedeniyle hastalanıyor.

Özellikle tuvaletten sonra ellerin gerektiği gibi yıkanmaması, dışkı yoluyla bulaşan E.Coli gibi tehlikeli mikroorganizmanın vücuda rahatlıkla girmesine neden oluyor. El temizliğine gereken önemin verilmemesi, sarılık ve paraziter rahatsızlıklar başta olmak üzere çok sayıda hastalığa yol açabiliyor.

Okulda çocuklar arasında yapılan silgi, kalem gibi eşyaların alışverişinde bile mikrop transferi gerçekleşiyor. Öksürme ve hapşırma ile bu eşyalara bulaşan hastalık yapıcı mikropların eller aracılığıyla vücuda giriyor.

Aileler, ilaçtan önce, çocuklarının ellerini temiz tutmalı ve bunu alışkanlık haline getirmeli, su ve sabun hastalıklardan en iyi korunma yöntemidir.

El temizliğine çocuklardan önce anne ve babalar duyarlı olmalıdır. Çocuklar oyuncaklardan ve oyunlardan büyük zevk alırlar. Bu nedenle, çocuklara el yıkamanın önemi eğlenceli yaklaşımla kavratılmalı ve bu alışkanlık haline getirilmelidir. Her zaman olmasa da, milyonlarca mikrobun vücuda girişini kolaylaştıran yemeklerden önc eller iyice yıkanmalıdır.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.