Çocukların, tatili daha verimli geçirmesi için neler yapalım?

Okul ve sınav döneminin ardından tatile giren çocuk ve gençlerin üç aylık zaman dilimini verimli ve faydalı faaliyetlerle geçirmesi için sorumluluk yine ailelere düşüyor.

 

Uzmanlar, anne babalara, çocuklarıyla birlikte tatilde neler yapabileceklerinin bir listesini çıkarmalarını öneriyor. Aksi halde, başıboş ve ilgiden uzak bir tatil yaşayan çocuklar, kendisine uygun olmayan arkadaşlar edinip, sigara, alkol, hatta uyuşturucu tuzağına sürüklenebiliyor. Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden psikiyatrist Dr. Alper Evrensel, tatilin dinlenme imkanı verdiği kadar riskler de taşıdığına dikkat çekiyor. Özellikle yanlış arkadaşlıkların birçok olumsuzluğu da beraberinde getirdiğini belirten Dr. Evrensel, "Ortaöğretim çağındaki çocuklar, ergenlik döneminin de etkisiyle heyecan arayışı içine girebilir. Olumsuz arkadaş modellemeleri ile sigara, alkol ve uyuşturucu madde deneyebilir." diye uyarıyor.

Çocuk psikolojisi uzmanı Aynur Sayım da çocuklara boş zamanını kaliteli değerlendirmeyi öğretmek gerektiğini belirtiyor. "Günlük aktiviteleri bir gün önceden beraberce planlamak, hedef koymayı ve hedefe yönelik davranmayı öğretir." diyen Aynur Sayım'a göre, aileler müdahalede aşırıya gitmeden çocukların aktivite planı yapmasına yardımcı olmalı. Plan yaparken dinlenme ve eğlenmeye fırsat tanımak da önemli. Çocukların seçtikleri arkadaşların, bulundukları ortamların denetlenmesi gerektiğine işaret eden Sayım, fazla ilgi kadar ilgisizliğin de zararlı olduğunu söylüyor.

Tatilin sürekli rahatlık anlamına gelmediğini ifade eden çocuk ergen psikolojisi uzmanı Hande Ertaş ise bu vaktin gelecek yıla dönük hazırlıklar için de fırsat olduğunu belirtiyor. Ertaş'a göre tatil, okul başarısı düşük çocuklar için, bu durumun sebeplerinin araştırılması ve çözüm üretilmesi anlamında faydalı bir süreç de olmalı. Hande Ertaş, "Çocukların disiplini okul sürecinde daha kolayken, tatil dönemi kuralsızlık oluşabilir. Tatilde bilgisayar, internet bağımlılığı, alkol-madde kullanımı şikayetleri sıklaşmaktadır." sözleriyle aileleri uyarıyor.

Verimli bir tatil için öneriler:

Meram A.Aymaz İlköğretim Okulu Psikolojik Danışmanı Agah Kıreker'in tatil önerileri şöyle:

  • Birlikte resim, ebru gibi sanat faaliyetlerini öğrenmek için kursa katılın.
  • Keman ve ney gibi enstrüman veya futbol, basketbol, yüzme, satranç gibi spor kurslarına gönderin. Günlük tutması için teşvik edin. Ödüllü kitap okuma programı yapın.
  • Yaşadığınız şehirde ya da ilçelerdeki tarihî mekanları, müzeleri gezin. Ailece pikniğe gidin. Birlikte yemek yapın ve çocuğunuza yemek yapmayı öğretin.
  • Zayıf derslerini destekleme ve tekrar için sıkıcı olmayan bir çalışma programı uygulayın.


KAYNAK:  //www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=705859
 

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Haziran 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.