Çocuklarından koparılan ailelerin isyanı

Avrupa'da yaşayan Türk aileleri, ellerinden alınan çocuklarıyla ilgili Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a Twitter hesabından da ulaşarak yardım istiyor.

Avrupa'da yaşayan Türk aileleri, ellerinden alınan çocuklarıyla ilgili Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a Twitter hesabından da ulaşarak yardım istiyor.

aile_isyanBozdağ, Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluklar Başkanlığı'na olayların araştırılması talimatı verdi. Bozdağ'ın, özellikle Hollanda'da ailesinden alınarak eşcinsel bir aileye verilen ve şu anda 9 yaşında olan Yunus Azeroğlu'nun durumuyla ilgili talimatı üzerine Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın (YTB) harekete geçmesi, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde benzer sorunlar yaşayan aileleri harekete geçirdi.

FRANSA'DA 6 AYLIK SALİH AİLESİNDEN ALINDI

Fransa'da yaşayan Zehra ve Ahmet Ulubaş çiftinin henüz 6 aylıkken, çocuklarına şiddet uyguladıkları gerekçesiyle ellerinden alınan oğulları Salih'le ilgili mücadeleleri sürüyor. Aile, konuyla ilgili Bozdağ'ın Twitter hesabına mesaj atarak yardım istedi. Talep üzerine Bozdağ'ın verdiği talimatla harekete geçen Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluklar Başkanlığı yetkilileri, aileye ulaşarak yardım çalışmalarına başladı. Aile, halen bir sosyal yardım kuruluşunda tutulan çocuklarının kendilerine olmasa bile en azından Türk bir ailenin yanına verilmesini istiyor.

ALMANYA'DA AYRILAN İKİZLER

Almanya'nın Gelsenkirchen şehrinde yaşayan Kışla ailesinin Ağustos ayında doğan ikiz bebeklerinden Ece de Alman yetkililer tarafından alınarak bakıcı aileye verildi. Baba Ferhat Kışla ve anne Yasemin Kışla da yine şiddet gerekçe gösterilerek ellerinden alınan çocukları için Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'a Twitter'dan mesaj gönderdi. Bozdağ'ın talimatı üzerine ilgililer Kışla ailesiyle görüştü ve gerekli girişimleri yaptı.

TÜRK KORUYUCU AİLE AZ

Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluklar Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Avrupa'da yaşayan Türk ailelerin çocukları daha çok “şiddet uygulama” iddiasıyla alınıyor. Çocukların, Türk olmayan ailelere verilmesi konusunda şikayet olmasına rağmen çoğu Avrupa ülkesinde Türk koruyucu aile bulunmuyor. Başbakan Yardımcısı Bozdağ da Türk ailelerin bakıcı aile olma konusunda istekli davranmadıklarını belirtmiş, ailelerin bu konuda hassasiyet göstermelerini ve bakıcı aile olmaları için yetkili makamlara müracaat etmelerini tavsiye etmişti. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:24 Şubat 2013Yayınlanma Tarihi:28 Şubat 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.