Çocuklarını satmış aileler gördüm

Yahya Durmaz’ın bir avuç gönüllüyle kayıp çocuklar için çıktığı umut yolculuğu, 7 ülkede binlerce kişiye ulaştı.

Yahya Durmaz’ın bir avuç gönüllüyle kayıp çocuklar için çıktığı umut yolculuğu, 7 ülkede binlerce kişiye ulaştı.

İl il, ülke ülke gezen Durmaz, kayıp çocuklarla ilgili korkunç manzaralar gördü: Ailesinin sattığı, kiralanmış, yurtdışında uyuşturucuya, fuhuş batağına saplanmış Türk çocukları... cocugunusatanlarDünyada her yıl yaklaşık 2.5 milyon çocuk ortadan kayboluyor. Büyük kısmı, milyar dolarlık, merkezi Uzakdoğu olan fuhuş batağının içinde yok olup gidiyor. Türkiye’de, resmi rakamlara göre 2800’ü kız, 3249 kayıp çocuk var. İşadamı Yahya Durmaz, elini taşın altına koyarak işte bu kayıp çocuklar için çalışmaya karar verdiğinde yanında bir avuç insan vardı. Önce ailelere ulaştılar. Hepsi, yıllar da geçse kayıp çocuklarını bekliyorlardı. Kayıp çocuğu çok sevdiği için yıllardır peynir yemeyen anneler, çocuğu üşüyordur diye soba yakmamış aileleri tanıdılar. Birlikte gözyaşı döktüler. Kiminin çocuğu aniden ortadan kaybolmuş, kimi kaçırılmıştı. Yahya Durmaz, kaçırılan çocukların izinde Afganistan, Suriye gibi tehlikeli topraklara da gitti. Birçok insanla görüştü. Uzakdoğu, Avrupa seyahatlerinde, kaçırılmış Türk çocukları bulan Durmaz, yaşadıklarını şöyle anlattı:

ÇOCUĞUNUZLA DOĞRU İLETİŞİM KURUN

KOBAY YAPILAN VAR

“Kayıp çocuklar yurtdışına gönderiliyor. Kobay olarak, fuhuş amaçlı, organları ya da terör için kullanılıyorlar. Bir çoğu uyuşturucu ve fuhuş batağında. Uzakdoğu’da çok Türk çocuğu var. Yurtdışında onları buluyoruz. Çocuğa, ‘Annen sattı, ailen verdi’ diye anlatmışlar. Arandıklarını bilmiyorlar. Kendimizi onlara tanıtmaya çalışıyoruz. ‘Sizi ailenize götüreceğiz’ deyince, ‘Bizi nereye satacaksınız?’ diyorlar. Ailesine de inanmıyor, bize de. Çocuklardaki bu güven problemini aşmak için mücadele ediyoruz. Gerçekten de çocuğunu eliyle çeteye teslim etmiş aileler de var. Sonra kayıp başvurusu yapıyorlar. Çocuğunu teslim edip televizyonda ağlayan var. Bunun tek nedeni ailenin maddi gücünün olmaması. Bazı çocuklar çetelere kiralanmış. Çeşitli suç örgütleri onları sokakta çalıştırılıyor.”

GÖREV ANNELERDE

“Her anne çocuğuna ve eşine sahip çıkmalı. Kadınlar eşlerini yalnız başına Uzakdoğu’ya göndermesin. Uzakdoğu çocukların fuhuşta kullanıldığı çok büyük bir merkez. Uzakdoğu’da çocuklarla olup, bunu Türkiye’ye döndüğünde gururla anlatanlar biliyorum. Bu insanların hemen hepsi cinsel yönden sorunlu. Aileler çocuklarını yeni tanıdıkları kimselere emanet etmesin. Birçok çocuğun kaçırılma öyküsünde, yeni taşınan komşular var. Herkesi, çocukları için biraz daha dikkatli olmaya çağırıyorum.”

AŞİRET LİDERLERİ GÖNÜLLÜ

YAHYA Durmaz, Ortadoğu’daki arama çalışmalarını şöyle anlatıyor: “Çocuk kaçırmaların en fazla olduğu Ortadoğu’da aşiret liderleriyle görüştük. Afganistan’da, Suriye’de, Irak’ta, kaçırılan çocuklara yurtdışında fuhuş yaptırıldığını anlattık. Bir duyarlılık oluştu. Kayıp çocukları binlerce adamıyla arayan aşiret liderleri oldu. Bazı yerlerde örgütlerle bile görüştük. Berlin, Hamburg, Köln, Duisburg, Amsterdam, Brüksel, Paris, Irak, Suriye ve Afganistan’da temsilcilerimiz var. Hepimiz gönüllü çalışıyoruz. Bir çok STK bizi destekliyor. Tüm dünyadaki iyi insanlarla birlikte çalışacağız.”

DÜNYADA MERKEZ SAKARYA

Kayıp çocukların izinde, birbirinden önemli bilgiler de edinmiş Yahya Durmaz. En ilginci, uluslararası insan kaçakçılarının Türkiye’de en çok bildikleri ilin Sakarya olması. Durmaz, şöyle anlatıyor: “Dünyadaki insan kaçakçılığının merkezi Sakarya. Ortadoğu’dan kaçırılan çocuklar da mülteciler de hep buradan Ege, Trakya ve Karadeniz’e gönderiliyor. Her kaçağın bir Sakarya macerası var. Nedeni, Sakarya’nın, büyük şehirlere girmeden önceki ilk kapı olması. Anadolu topraklarından Avrupa’ya geçerken en sakin şehir burası. Coğrafya da saklanmaya, gizlenmeye uygun.” HÜRRİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:12 Mayıs 2014Yayınlanma Tarihi:15 Mayıs 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.