ÇOCUKLARLA İLGİLİ ACI GERÇEK

REUTERS

Yetimhanelerde yaşayan her 4 çocuğun ailesi olduğu, ailelerin daha iyi bir yaşam  umuduyla çocuklarını bıraktığı açıklandı.

Kuruluşun hazırladığı bir raporda, bazı kurumların zorla ya da kandırarak yoksul ailelerin çocuklarını kendilerine bırakmalarını sağladığı, yetimhanelerde yaşayan milyonlarca çocuğun da tecavüz, çocuk kaçakçılığı ve şiddet gibi riskler altında olduğu belirtildi.

Yardım kuruluşu, çocuklarına bakabilmeleri için aileleri destekleyen projelere kaynak sağlanması ve çocuklarla ilgili kuruluşların sıkı bir şekilde izlenmesi gereğine işaret etti.

Bazı ülkelerdeki yetimhanelerin, hükümetlerden ya da bağışçılardan aldığı mali yardımlarla büyük bir iş alanına dönüştüğüne dikkat çekilen raporda, daha iyi bir geleceği olsun diye ya da ileride geri alma umuduyla ailelerin çocuklarını bu kurumlara bıraktığı, çok azının çocukların yasal haklarını da verdiğinin farkında olduğu, evlat edinen ailelerin de çocukla ilgili gerçeği bilmediği kaydedildi.

8 MİLYON ÇOCUK YETİMHANELERDE YAŞIYOR

"Save the Children", dünyada yetimhaneler ya da benzeri kurumlarda yaklaşık 8 milyon çocuğun yaşadığının bilindiğini, ancak çoğu kayıt dışı olduğu için gerçek rakamın çok daha yüksek olabileceğini vurguladı.

Raporda, bu çocukların büyüyen bir yeni endüstrinin "ticari ürünleri" olduğu, bazı kurumların çocukları evlat edinmeden ya da çocuk kaçakçılığından kar sağlamak amacıyla aldıkları savunuldu.

Yetimhanelerdeki çocuklarla ilgili raporu hazırlayan Corinna Csaky, "Yetimhanelerdeki çocukların ailelerinin olmadığı bir söylenti. Çoğu, aileleri kendilerini besleyemediği, giydiremediği, eğitim sağlayamadığı için orada" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.